Vrbovka malokvětá je mezi léčivkami klenot, který ocení především muži po čtyřicítce
Vrbovka malokvětá je léčivá rostlina, která ze všeho nejvíc pomáhá řešit problémy s prostatou, a proto ji můžeme směle označit za bylinu ryze mužskou. Kromě toho také příznivě působí na zánětlivé poruchy ledvin a močových cest, snižuje psychické napětí nebo pomáhá s hojením ran. V létě si rozkvetlou nať vrbovky malokvěté můžeme nabírat v přírodě, dá se i snadno pěstovat na zahradě.
Vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum) je keříčkovitá rostlina až 80 cm vysoká, má malé, světle fialové nebo růžové květy, někdy i téměř bílé, které rozkvétají od června do září. Plodem je dlouhá tobolka. Nejčastěji u nás roste upotoků, rybníků avlhkých příkopech od nížin do podhůří.
Vrbovka malokvětá 1 Zdroj: SEMO
Jak vrbovku malokvětou pěstovat
Vrbovka malokvětá se dá dobře pěstovat na zahrádce.Semínka vyséváme buď na jaře (duben) přímo na záhon do řádků nebo si ji můžete předpěstovat a sazeničky (únor–březen) vkvětnu vysadit ven do sponu asi 15 x 15 cm. Dařit se jí bude na zastíněném vlhkém stanovišti. Preferuje těžší hlinité půdy s vysokým obsahem dusíku.
Vrbovka malokvětá 3 Zdroj: iStock
Sběr a sušení vrbovky malokvěté
- Sbíráme horní část natě skvěty a listy krátce před rozkvětem a během kvetení.
- Opatrně odlamujeme střední výhonek, rostlina tak ještě jednou nebo dvakrát obroste.
- Suší se buď volně ve slabých vrstvách na vzdušném, stinném místě, nebo ve svazečcích zavěšených v průvanu na šňůře či při umělé teplotě do 30 °C. Vždy ji sušíme ve stínu, vysoké teploty na slunci urychlují dozrávání a praskání plodů.
- Správně usušená nať vrbovky musí mít svěží barvu a co nejmenší množství prasklých tobolek s chmýřím.
Vrbovka malokvětá je mužská bylina
Vrbovka malokvětá obsahuje zejména flavonoidy, třísloviny, kyselinu ellagovou, triterpeny, pektin, vitamin C, sliz a alkaloidy. Jako léčivá rostlina se vrbovka malokvětá objevuje v herbářích už v 16. století. Potom ale na dlouhé roky upadla v zapomnění. Její vynikající účinky na prostatu zpopularizovala především známá rakouská bylinkářka Marie Treben. Jakojsou například kontryhel obecný, jetel luční nebo řebříček obecný považované za léčivky ryze ženské, tak je vrbovka malokvětá bylinou hlavně mužskou.
Vrbovka malokvětá 2 Zdroj: iStock
V lidové medicíně se blahodárných účinků vrbovky malokvěté nejvíc využívá při řešení problémů s prostatou – udržuje správnou funkci prostaty, usnadňuje vyprazdňování moči při stařeckém nezhoubném zbytnění prostaty, zánětu prostaty či při chronickém prostatismu, pomáhá při inkontinenci.
Osvědčila se při zánětech močových cest a močového měchýře, používá se jako prevence močových infekcí, bývá součástí detoxikačních bylinných směsí, pomáhá se zánětlivými poruchami ledvin. Vrbovka malokvětá také snižuje psychické napětí, přispívá k relaxaci a duševní i fyzické pohodě. Pozitivní vliv má na kožní onemocnění, jako jsou ekzémy nebo akné, je skvělá na omývání nehojících se ran či bércových vředů.
Pánský čaj pro zdravou prostatu pro muže po čtyřicítce
Ingredience
- 2 g sušené vrbovky malokvěté (nebo 4 g čerstvě utržené)
- 150 ml vroucí vody
Příprava
Bylinu zalijeme vroucí vodu, přikryjeme a necháme asi 8 minut vyluhovat. Scedíme.
Užívání
Muži od čtyřiceti let by měli pít dva šálky vlažného čaje denně – jeden ráno na lačno a druhý večer půl hodiny před večeří jako dvoutýdenní kůru dvakrát za rok.
Vrbovka malokvětá 4 Zdroj: iStock
Domácí tinktura pro muže
Ingredience
- 1 díl čerstvě utržené vrbovky malokvěté
- 5 dílů vodky nebo čiré domácí pálenky
Příprava
Byliny nakrájíme, vložíme do sklenice z tmavého skla, zalijeme alkoholem a uzavřeme. Na teplém a stinném místě a necháme tři týdny macerovat. Každý den důkladněprotřepeme. Pak obsahscedíme přes kávový filtra přelijeme do tmavých lahviček s kapátkem. Skladujeme ve tměa chladu.
Užívání
Doporučené dávkování je třikrát denně 15–30 kapek v nápoji 20 minut před jídlem. Jako kúru po dohodě s ošetřujícím lékařem užíváme pět dnů a pak na dva dny přerušíme. Takto pokračujeme pět, maximálně šest týdnů.
Hojivý odvar na rány
Ingredience
- 10 g sušené nebo 20 g čerstvé vrbovky malokvěté
- 250 ml vody
Příprava
Vrbovku zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu, povaříme asi 15 minut, sejmeme, zakryjeme a necháme zhruba 40 minut vyluhovat.
Užívání
Odvar používáme zevně na omývání, obklady nebo koupele, napomáhá rychlejšímu hojení špatně se hojících ran. Můžeme používat na čištěnípleti s akné.