reklama

Moderní prosklený dům je oázou uprostřed lesů

Obývací pokoj má vysoké okno až ke stropu Foto: Obývací pokoj má vysoké okno až ke stropuFoto: Lang Architecture

Život ve velkoměstě může být vyčerpávající. Hromady lidí, hluk, málo prostoru a zeleně. Pak člověk zatouží po životě v přírodě.

Přibližně 160 kilometrů severně od města New York, proti proudu řeky Hudson, najdeme právě takovou ukázkovou oázu klidu a pohody. Architektům ze studia Lang Architecture se podařilo uprostřed nádherných lesů objevit ideální místo pro dům, který funguje jako útočiště před ruchy vyspělé civilizace.

Rodinný dům s názvem Hudson House leží v údolí řeky. Ze všech stran je obklopen vzrostlými stromy, které budoucím majitelům slibují dostatek soukromí. Na 260 metrech čtverečních podlahové plochy se ve dvou patrech nacházejí tři ložnice, dvě koupelny, prádelna a velká společenská místnost s kuchyňským koutem.

Kuchyně je ze stejného materiálu a stejné barvy jako stěny Foto: Kuchyně je ze stejného materiálu a stejné barvy jako stěnyFoto: Lang Architecture

Již v počáteční fázi při navrhování stavby se architekti rozhodli pro využití lokálních materiálů, což perfektně korespondovalo se záměrem vytvořit moderní dům, jenž bude zároveň vycházet z přírody a bude k ní i dostatečně šetrný. Dominantním materiálem se pro exteriéry i interiéry stalo dřevo. Nachází se nejen na fasádě domu, ale jsou jím obloženy i některé vnitřní stěny i schodiště a je z něj vyrobena také překrásná podlaha, strop, kuchyňská linka a některé kusy nábytku.

Vnitřní prostory tak působí díky dřevu útulně a nepotřebují už žádný extravagantní prvek pro doladění pokojného dojmu. Kromě masivu hraje velmi důležitou úlohu i denní světlo, které sem vniká velkými pravidelnými okny. Těmi do interiéru vstupuje i všudypřítomná a uklidňující zeleň. Zbylé vybavení domu je laděno především do neutrálních odstínů. Výjimkou jsou barevnější dětské pokoje a některé menší doplňky pro oživení – jako například výrazné červené svítidlo v koupelně.

Při pohledu zvenku poutá pozornost rozsáhlá prosklená čelní stěna domu, která opticky i reálně stírá hranice mezi obývacím pokojem s jídelnou a vyvýšenou terasou. Skrze skleněné tabule umístěné do mahagonových rámů je možné vyhlédnout ven přímo směrem k venkovnímu bazénu. K domu také náleží skleník, přístřešek na auto, garáž a dílna.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Minibyt v Paříži Foto:

Dovedete si představit byt o 8 m²? V Paříži si ho můžete pronajmout

Nejmenší byt nabízený v Evropě k pronájmu je menší než vězeňská cela.

Článek

Stavby Franka Gehryho přepisují učebnice architektury Foto:

Tančící dům má nového bratříčka: Brouka od slavného architekta Franka Gehryho

Když se otevírá nová stavba Franka Gehryho, je to vždy senzace a mnohdy i významný okamžik ve vývoji architektury.

Článek

Dům má čtyři ložnice a šest koupelen Foto:

Tom Cruise má novou misi: Prodat svůj milovaný dům za 1,3 miliardy korun

Tady byl Tom Cruise doma. Téměř 20 let si užíval soukromí na ranči v horách v Coloradu. Teď ho prodává za neuvěřitelných 1,3 miliardy korun.

reklama