Design a architektura

6. srpna 2019 14:00

Markéta Kašková

Česká malířka radí, jak vybrat obraz do interiéru. Její díla zdobí domy po celém světě

Pseudonym Mona Lerch patří české 33leté umělkyni Simoně Lerchové zaměřující se výhradně na abstraktní olejomalbu. Výtvarnému umění se věnuje již od roku 2013, ale veřejnosti svoji tvorbu představila teprve v letošním roce. Její intuitivní a nadčasové malby si během krátké doby získaly přízeň v Austrálii, Velké Británii, Itálii, České republice a na Slovensku. Obrazy z její dílny nabízejí divákovi prostor pro vlastní představivost.

Na střední škole suměleckým zaměřením seSimoněvýtvarné ateliéry zcela vyhnulyobloukem a ona si vybralaateliér dramatický. Od svých 10 letse navíc věnovala tanci a vpozdějším věku choreografii. Kmalbě Simonudovedla vlastně až náhoda, kdy v roce 2013 chtěla na Vánoceobdarovat své blízké něčím originálním.

"Abstrakce je krásná vtom, že nemá limity. Jde o pocity, které zhmotňujete na plátně.“

"Zjistila jsem, že mě malba neskutečně naplňuje a stejně tak jako tanec, mi umožňuje uvolnit emoce a odpočinout si. Nakonec mi tento nápad na mnou vyrobené dárky odstartoval jeden velký sen, který si teď plním," vysvětluje Simona.Ráda zkoušínové techniky av autentickétvorbě to jde jednoznačně vidět. Napříkladjarní kolekce obrazůvypadá zcela jinak než ta letní. Simona malujena plátna, panely a speciálně upravený papír pro olejomalbu.

Nejraději pracuje s olejovými barvami

Simoně nejvíce sedne olejomalba:"Olej je pro mě kouzelné médium a přiznám se, že třeba práci sakrylovými barvami jsem nepřišla na chuť. Používám houbičky, štětce a špachtle. Olejové barvy zbožňuji proto, že se ještě několik dní můžu kpráci vracet, měnit ji, doplňovat a propracovávat detaily."Tato technika mátím pádem i svou stinnou stránku, a to je poměrně dlouhé schnutí, než se obrazy mohou ošetřit lakem.

Nedávnovyměnila klasické barvy za vodou ředitelné, a to zejména proto, že se tak člověk zbavízápachu jak zbarev, tak i zdalších přípravků, které se u olejomalby používají. I čištění štětců je pak o dost snazší, rychlejší a příjemnější. Vdnešní době již lze také pořídit ekologické barvy, které jsou šetrné kživotnímu prostředí.

Jak je to s inspirací?

Inspirace přichází nečekaně, takže když to jde, hned se do toho vrhnu nebo si alespoň nápad zapíšu. Je to různé, někdy je to hudba, kterou zrovna poslouchám, barevné kombinace, situace, kterou jsem prožila, pocit, který ve mně navodí počasí nebo příroda, nebo třeba zážitek. Abstrakce je krásná vtom, že nemá limity. Jde o pocity, které zhmotňujete na plátně,“ vysvětluje umělkyně.

Simona dodává: „Samozřejmě ne každý je fanoušek abstraktního umění – vidím to i u nás v rodině. Ale nejvíc mě baví, když si sněkým o svých obrazech povídám a on se mi snaží popsat, co vnich vidí a já se pak pokouším rozklíčovat, který obraz má na mysli. To je ta krása, o které mluvím – vabstrakci neplatí ´tohle je strom´, i když já ho tam zrovna třeba vidím.“

Originál vs. kopie

Umělkyně se zatímnesetkala svýraznější kritikou, co se týče samotných obrazů, nicméně co lidi vČeské republice hodně zajímá, je cena. Často se setkáváspoznámkou, že jsou obrazy trošku dražší, než čekali.Odpověď je vtěchto případech jednoznačná. Kopie uměleckých děl nebo i fotografií lze dnes koupit téměř vkaždém obchodě snábytkem nebo dekoracemi. Je tak možné si pořídit relativně velký formát za rozumnou cenu. Originál je jen jeden a vyjadřuje jedinečný moment.

V zahraničí lidé utrácejí za design více

Vdnešní době virtuálního prostoru bez hranic se vpodstatě již nemusíme ohlížet na jeden okruh klientely. "Když přemýšlím o ceně já, beru vpotaz jak materiál a čas, který nad obrazem strávím, jeho velikost, složitost, ceny podobných umělců vokolí (včetně rozsahu jejich tvorby a renomé), ale také řeším to, aby byla cena vhodná i pro zahraniční trh. Ten se chová trošku jinak než ten náš," vysvětluje Simona cenu svých obarzů.

Vzahraničí jsou lidé dalekovíce ochotni investovat do originálních kousků, ať už se jednáo nábytek, dekorace, nebo právě o obrazy.

Jak vybrat správný obraz do interiéru?

"Při výběru obrazů do interiéru bych poradila jednu zásadní věc – obraz by měl promlouvat zejména k vám. Představte si, že sedíte vkřesle se sklenkou vína a chcete si odpočinout. To vám ve většině případech neumožní obraz, který bude působit agresivně nebo pesimisticky, ale koupili jste si ho proto, že je zrovna takový styl vmódě."

O stylech by se mělo přemýšlet. Doromantického interiéru satmosférou Provence není vhodnépoříditdivoký kubistický portrét. Kontrasty jsou v iteriéru vítané, alei moderní umění je potřeba vybírat scitem.Simona si například své obrazy nejlépe dovede představitvčistých moderních prostorách sindustriálními prvky.

Simona říká: "Když si nový obraz přinesete domů a nemáte ještě jasnou představu, kam jej pověsíte. Pak doporučuji vzít si ktomu parťáka a vyzkoušet co nejvíc možností. Někdy zjistíte, že obraz na předem vybraném místě v obývacím pokoji zaniká, a naopak vypadá velmi dobře na zdi vkuchyni, kde se báječně doplňuje sobkladem za kuchyňskou linkou."

Do interiéru sminimalistickým vybavenímje vhodnépověsit obraz, který má širší barevnou škálu a jedetailní. Interiér, kde se nachází hodně dekorací a není stylově jednoznačný, by Simonadoplnila spíše něčím méně výrazným.

Proč sipořídit obraz od Mona Lerch?

"Když se zamyslím nad tím, proč by si měl někdo pořídit můj obraz, pak první, co mě napadá je pohoda, klid, jedinečnost. Mám pocit, že vdnešní době zapomínáme na všechnu krásu, kterou kolem sebe máme, a já se ji snažím svou tvorbou lidem opět připomenout."

Podívejte se do galerie na další tvorbu talentované umělkyně:

Kompletní tvorbu můžete nalézt na www.monalerch.com nebo na instagramovém účtu.

Podívejte se také na rozhovor s českými svatebními fotografy Everbay, kteří díky své práci cestují po celém světě.


Přečtěte si také