reklama

Banánová slupka je výborné hnojivo, odpuzuje mšice a naleští listy pokojových rostlin

Lenka Valjentová
18. června 2021
Pochutnáme si na banánu a slupku automaticky vyhodíme do koše. Ale to je škoda, protože banánová slupka prospívá rostlinám. Dodá jim spoustu potřebných živin, především draslík, hořčík a fosfor, což jsou minerály, které podporují růst, kvetení a plodnost rostlin pěstovaných v užitkové a okrasné zahradě, na balkoně i doma v pokoji. Prozradíme, co a jak dělat s banánovými slupkami, aby posloužily co nejvíce.
reklama

Banánové slupky se díky vysokému obsahu hlavně draslíku, hořčíku a fosforu uplatní jako výborné přírodní hnojivo pro všechny venkovní, balkonové a pokojové rostliny, prospívají mj. muškátům, petúniím, růžím, pivoňkám a taky letničkám, ocení je rajčata, okurky, dýně či kedlubny a samozřejmě pokojovky.

  • Draslík reguluje vodní režim, zpevňuje rostlinnou tkáň, zlepšuje trvanlivost plodů. Při nedostatku draslíku se okraje a špičky listů zbarví dožluta či dohněda, zasychají a rostliny mají povadlý, nezdravý vzhled.
  • Hořčík reguluje tvorbu chlorofylu.
  • Při jeho nedostatku mozaikovitě žloutnou i mladé listy a rostliny špatně rostou.
  • Fosfor posiluje tvorbu květů a semen, podporuje tvorbu kořenů.
  • Při nedostatku fosforu rostliny zaostávají v růstu, jsou malé a zakrslé, pozdě a málo kvetou, plody špatně dozrávají a jsou kyselé. Listy předčasně opadávají.

Banánové slupky je nutné omýt

Banánové slupky, které se chystáme použít k hnojení rostlin, musíme nejprve zvenku důkladně omýt. Můžeme je přelít horkou vodou nebo pod tekoucí vodou očistit kartáčkem. Vyplatí se také ponořit slupky na přibližně 10 minut do roztoku vody s jedlou sodou (1 l vody s 3 lžičkami jedlé sody). Jde o důležitý krok, protože na slupce se mohou vyskytovat různé nečistoty, pesticidy či bakterie, kterými bychom svým rostlinám docela jistě neprospěli. Necháme je oschnout. Pak se rozhodneme, jak banánové slupky využijeme dál.

Banánové hnojivo čtyřikrát jinak

  1. Slupku nasekáme na kousky a přidáme je ke kořenům rostlin při vysazování sazenic na záhon nebo do nádob a při každém přesazování pokojovek. Do menších květináčů stačí dát pět až sedm kousků, stejné množství přidáme k jedné sazenici při výsadbě na záhonu, kde je dobré přidat k banánu ještě trochu drcených vaječných skořápek. Do velkých květináčů a truhlíků počítáme zhruba jednou tolik kousků banánové slupky, tedy zhruba dvanáct, nebo použijeme větší kusy. Banánové slupky umocní zakořenění.
  2. Čerstvou slupku z jednoho banánu nakrájíme na drobné kousky (asi 1 cm x 1 cm), vložíme do uzavíratelné nádoby a zalijeme 300 ml převařené studené vody, dáme na dva až čtyři dny do lednice macerovat. Naředíme vodou v poměru 1 : 5. Banánovou vodou rostliny zalijeme jednou za dva týdny.
  3. Venku na zahradě přidáme nasekanou banánovou slupku z jednoho až dvou banánů do konve na zalévání, vždy necháme zakryté alespoň dva dny odstát. Až uznáme za vhodné, slupky vyměníme za čerstvé.
  4. Očištěné a nakrájené banánové slupky se dají také usušit, rozemlít či nadrtit a pak buď rozmíchat ve vodě – zhruba 1 lžičku na 5 litrů vody (tekuté hnojivo) –, nebo zahrabat do půdy v blízkosti kořenů. Tento prášek poté použijte v půdě kolem květin jako výživu a také pro určitou míru kontroly škůdců.

Banánové slupky v kompostu

Banánové slupky také můžeme bez obav dávat do kompostu, dodají mu důležité živiny a zrychlují jeho zrání. Pro lepší rozložení se vyplatí banánovou slupku nasekat nadrobno. Na kompost se hodí také slupky, z kterých jsme dělali hnojivo.

Lesk pro pokojové květiny

Chceme-li zbavit své květiny prachu a usazených nečistot, přeleštíme je čas od času vnitřní stranou banánové slupky. Tuhle péči ocení například fíkus, diefenbachie, kroton, ibišek neboli čínská růže, voskovka nebo monstera. Navíc budou mít naše pokojovky krásně lesklé listy,

Banánová slupka proti mšicím

Mšice vysávají z napadených rostlin šťávu, a to z podzemních i nadzemních částí rostliny, což zpomaluje jejich růst a způsobuje jejich oslabení vůči houbovým chorobám. Do záhonu (například kolem růží) nebo do květináče těsně pod povrch zeminy zahrabeme kousek banánové slupky. Osvědčil se také drcený prášek ze sušené slupky nasypaný kolem rostlin, nejlépe v kombinaci s kávovou sedlinou. Záhonům a květináčům se pak mšice vyhnou.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama