návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Banánová slupka je výborné hnojivo, odpuzuje mšice a naleští listy pokojovek

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 18.10.2021
Jak může banán prospět rostlinám: slupka je dobré přírodní hnojivo i odpuzovač mšic
Autor: iStock Jak může banán prospět rostlinám: slupka je dobré přírodní hnojivo i odpuzovač mšic
Pochutnáme si na banánu a slupku automaticky vyhodíme do koše. Ale to je škoda, protože banánová slupka prospívá rostlinám. Dodá jim spoustu potřebných živin, především draslík, hořčík a fosfor, což jsou minerály, které podporují růst, kvetení a plodnost rostlin pěstovaných v užitkové a okrasné zahradě, na balkoně i doma v pokoji. Prozradíme, co a jak dělat s banánovými slupkami, aby posloužily jako jedinečné přírodní hnojivo, zrychlily zrání kompostu, pomáhaly odpuzovat mšice či dodaly lesk pokojovým kytkám.

reklama

Banánové slupky se díky vysokému obsahu hlavně draslíku, hořčíku a fosforu uplatní jako výborné přírodní hnojivo pro všechny venkovní, balkonové a pokojové rostliny, prospívají mj. muškátům, petúniím, růžím, pivoňkám a taky letničkám, ocení je rajčata, okurky, dýně či kedlubny a samozřejmě pokojovky.

Jak může banán prospět rostlinám: banánové slupky, které se chystáme použít k hnojení rostlin, musíme nejprve zvenku důkladně omýt, ideálně ponořit slupky na 10 minut do roztoku vody s jedlou sodou
Autor: iStock Jak může banán prospět rostlinám: banánové slupky, které se chystáme použít k hnojení rostlin, musíme nejprve zvenku důkladně omýt, ideálně ponořit slupky na 10 minut do roztoku vody s jedlou sodou
  • Draslík reguluje vodní režim, zpevňuje rostlinnou tkáň, zlepšuje trvanlivost plodů. Při nedostatku draslíku se okraje a špičky listů zbarví dožluta či dohněda, zasychají a rosliny mají povadlý, nezdravý vzhled.
  • Hořčík reguluje tvorbu chlorofylu. Při jeho nedostatku mozaikovitě žloutnou i mladé listy a rostliny špatně rostou.
  • Fosfor posiluje tvorbu květů a semen, podporuje tvorbu kořenů. Při nedostatku fosforu rostliny zaostávají v růstu, jsou malé a zakrslé, pozdě a málo kvetou, plody špatně dozrávají a jsou kyselé. Listy předčasně opadávají.
To není odpad, ale živiny

Banány, lógr, skořápky aneb Jak si vyrobit vlastní hnojivo na kytky z kuchyňských zbytků

banánová voda

Jak po dovolené zachránit umírající rostliny? Pomůže vám banán

Banánové slupky je nutné omýt

Banánové slupky, které se chystáme použít k hnojení rostlin, musíme nejprve zvenku důkladně omýt. Můžeme je přelít horkou vodou nebo pod tekoucí vodou očistit kartáčkem. Vyplatí se také ponořit slupky na přibližně 10 minut do roztoku vody s jedlou sodou (1 l vody s 3 lžičkami jedlé sody). Jde o důležitý krok, protože na slupce se mohou vyskytovat různé nečistoty, pesticidy či bakterie, kterými bychom svým rostlinám docela jistě neprospěli. Necháme je oschnout. Pak se rozhodneme, jak banánové slupky využijeme dál.

Jak může banán prospět rostlinám: banánové slupky se díky vysokému obsahu hlavně draslíku, hořčíku a fosforu uplatní jako výborné přírodní hnojivo na venkovní, balkonové a pokojové rostliny
Autor: iStock Jak může banán prospět rostlinám: banánové slupky se díky vysokému obsahu hlavně draslíku, hořčíku a fosforu uplatní jako výborné přírodní hnojivo na venkovní, balkonové a pokojové rostliny

Banánové hnojivo čtyřikrát jinak

  1. Slupku nasekáme na kousky a přidáme je ke kořenům rostlin při vysazování sazenic na záhon nebo do nádob a při každém přesazování pokojovek. Do menších květináčů stačí dát pět až sedm kousků, stejné množství přidáme k jedné sazenici při výsadbě na záhonu, kde je dobré přidat k banánu ještě trochu drcených vaječných skořápek. Do velkých květináčů a truhlíků počítáme zhruba jednou tolik kousků banánové slupky, tedy zhruba dvanáct nebo použijeme větší kusy. Banánové slupky umocní zakořenění.
  2. Čerstvou slupku z jednoho banánu nakrájíme na drobné kousky (asi 1 cm x 1 cm), vložíme do uzavíratelné nádoby a zalijeme 300 ml převařené studené vody, dáme na dva až čtyři dny do lednice macerovat. Naředíme vodou v poměru 1 : 5. Banánovou vodou rostliny zalijeme jednou za dva týdny.
  3. Venku na zahradě přidáme nasekanou banánovou slupku z jednoho až dvou banánů do konve na zalévání, vždy necháme zakryté alespoň dva dny odstát. Až uznáme za vhodné, slupky vyměníme za čerstvé.
  4. Očištěné a nakrájené banánové slupky se dají také usušit, rozemlít či nadrtit a pak buď rozmíchat ve vodě – zhruba 1 lžičku na 5 litrů vody (tekuté hnojivo), nebo zahrabat do půdy v blízkosti kořenů. Tento prášek poté použijte v půdě kolem květin jako výživu a také pro určitou míru kontroly škůdců.
Jak může banán prospět rostlinám: banánová slupka dodá rostlinám jim spoustu potřebných živin
Autor: iStock Jak může banán prospět rostlinám: banánová slupka dodá rostlinám jim spoustu potřebných živin

Banánové slupky patří do kompostu

Banánové slupky také můžeme bez obav dávat do kompostu, dodají mu důležité živiny a zrychlují jeho zrání. Pro lepší rozložení se vyplatí banánovou slupku nasekat nadrobno. Na kompost se hodí také slupky, z kterých jsme dělali hnojivo.

Vermikomposter

Kompostovat můžete i v bytě. Návod, jak používat vermikompostér

Kam s posečenou trávou?

Posekaná tráva poslouží v kompostu i pod stromy. Připravte si z ní jíchu a zamulčujte keře

Lesk pro pokojové květiny

Chceme-li zbavit své květiny prachu a usazených nečistot, přeleštíme je čas od času vnitřní stranou banánové slupky. Tuhle péči ocení například fíkus, diefenbachie, kroton, ibišek neboli čínská růže, voskovka nebo monstera. Navíc budou mít naše pokojovky krásně lesklé listy,

Jak může banán prospět rostlinám: čerstvá banánová slupka dodá lesk pokojovým rostlinám
Autor: iStock Jak může banán prospět rostlinám: čerstvá banánová slupka dodá lesk pokojovým rostlinám

Banánová slupka proti mšicím

Mšice vysávají z napadených rostlin šťávu, a to z podzemních i nadzemních částí rostliny, což zpomaluje jejich růst a způsobuje jejich oslabení vůči houbovým chorobám. Do záhonu (například kolem růži) nebo do květináče těsně pod povrch zeminy zahrabeme kousek banánové slupky. Osvědčil se také drcený prášek ze sušené slupky nasypaný kolem rostlin, nejlépe v kombinaci s kávovou sedlinou. Záhonům a květináčům se pak mšice vyhnou.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Slupky z cibule nevyhazujte! Jsou skvělé přírodní, levné, spolehlivé a účinné domácí hnojivo

Cibulové slupky jsou účinné hnojivo. Použijte je na zeleninu i muškáty

Levná domácí hnojiva z droždí, brambor a mléka na květiny, zeleninu a ovoce

Jak vyrobit levná domácí hnojiva z brambor, droždí a mléka? Pomohou na zahradě i na balkoně

Vaječné skořápky poslouží jako přírodní výživa pro rajčata: v době vegetace zhruba jednou za měsíc přidáme najemno mleté nebo rozmixované skořápky buď do zálivky, nebo je nasypeme okolo rostlin

Vaječné skořápky vyživují rajčata, chrání před slimáky a můžete je použít jako květináčky

Jak využít jedlou sodu na zahradě při pěstování růží, muškátů, rajčat a okurek

Jedlá soda v zahradě pomůže při pěstování rajčat i růží. Ničí plísně a odradí slimáky

Nevyhazujte kávovou sedlinu do koše. Lógr ještě můžete využít jako přírodní hnojivo nebo ochranu rostlin před slimáky

Lógr je přírodní hnojivo a na zahradě odpudí slimáky. Kávovou sedlinu si schovávejte

Dřevěný popel využijte na zahradě

Jak hnojit popelem z kamen nebo krbu? Využijete ho na zahradě i na balkoně

reklama

Článek je zařazen v: banán , banán hnojivo , banánová slupka , banánová slupka výživa pro rostliny , přírodní hnojivo z banánu , banánová slupka mšice , banán kompost , banán pokojové květiny , banán zahrada , banán pěstování

reklama

Přečtěte si také