Zahrada

25. října 2021 08:00

Matouš Hartman

Nejprapodivnější rostliny, které můžete pěstovat v Česku

Pokud vás už omrzely afrikány na zahradě a monstery v obýváku, vězte, že svět je plný mnohem zajímavějších rostlin. Některé jsou jedlé, jiné jedovaté, u dalších musíte dát pozor, aby se vám moc nerozrostly. Většinou pocházejí z jiných částí světa, ale zvládnou i naše podmínky. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

Hlavatka obrovská

Tahle květina konkuruje svou výškou stromům! Hlavatka pochází z Kavkazu a dokáže dorůst až 2,5 metrů. Má pastelově žluté květy a můžete ji pěstovat na trvalkových záhonech. Skvělé je, že tahle trvalka zvládne teploty do −40 °C.

Jahodový špenát

Dříve se pěstoval běžně, později se na něj zapomnělo (měl tak podobný osud jako třeba mangold). Dnes jahodový špenát zase objevujeme. Má červené plody, které mají s jahodami společnou jen barvu. Jedí se hlavně jeho listy. Vyséváme ho na jaře a sklízíme během léta. Můžeme ho pěstovat na balkoně i na zahradě.

Cicimek čínský

Pod tímhle prapodivným názvem se skrývá keř, který plodí tzv. čínské datle. Cicimek čínský je ve východní Asii velice pěstovaným ovocem, u nás ho téměř neznáme. Jeho výhodou je, že není náročný na půdu ani závlahu, tu potřebuje hlavně pro vývoj plodů. Je nutné ho pěstovat na slunném stanovišti.

Klanopraška

Jen málokterá rostlina má tolik chutí jako klanopraška. Její plody chutnají sladce, slaně, kysele, hořce a mohou i pálit. Jsou zdravé, ale nejsou vhodné pro osoby se srdečními potížemi. Rostlina je plně mrazuvzdorná, takže pokud máte odvahu, pěstujte ji!

Liči rajčátko

Lilku hulevníkolistému se říká liči rajčátko, ale jeho plody chutnají spíše po třešních. To samo o sobě přímo volá po tom, abyste tuhle exotickou rostlinu zkusili pěstovat. Liči rajčátko pochází ze Střední Ameriky, je málo náchylné na choroby a pěstuje se podobně jako tyčová rajčata. Dokonce zvládne i lehké mrazy!

Papírový keř

Tenhle rekordman z Himálaje kvete uprostřed zimy. Papírový keř se tak přidává k čemeřici, dokáže zkrášlit zahradu, i když na zemi ještě leží sníh. V Japonsku se z něj vyrábí tradiční papír, a pokud ho chcete pěstovat u nás, vysaďte ho do míst s dostatkem slunečního svitu.

Smrdutka

Tahle pokojovka je jen pro silné nátury a je to také asi jediná rostlina, u které se budete modlit, aby nevykvetla. Její hvězdicovité květy totiž hnilobně zapáchají a lákají mouchy. Ve chvíli, kdy smrdutka kvete, což bývá po několika letech pěstování, je lepší květináč vynést na balkon nebo na zahradu...

Kapská hvězda

Spirálovité listy nemá jen tak nějaká rostlina. Cibulovina původem z jižní Afriky poroste i v českém květináči. V teplejších oblastech ji můžete pěstovat přímo na záhoně. Kapská hvězda kvete, ale zajímavější jsou rozhodně její vývrtkovité listy.

Kaviárový citrus

Plody můžete pořídit na internetu, ale za opravdu vysoké ceny. Proto je výzva zkusit pěstovat kaviárový citrus na balkoně. Dužina plodů opravdu připomíná kaviár. Pokud se vám nepodaří vypěstovat plody, nezoufejte, tenhle citrus má totiž i krásně fialové výhony, které časem zelenají.

Lagenárie obecná

Její plody zná asi každý. Vyrábějí se z nich nádoby, na které můžeme natrefit v čajovnách. V Jižní Americe se do nich servíruje povzbuzující maté. Lagenárie patrně pochází z Afriky, ale rozšířila se po celém světě. V našich podmínkách ji můžete pěstovat hlavně kvůli bílým květům, plody většinou nemají dostatek tepla pro to, aby dozrály.


Přečtěte si také