Jak využít pokácený strom? Vytvořte koryto na květiny nebo květináč z pařezu

Většina z nás se snaží na své zahradě i v okolí domu zachovat každý strom, ale občas se kácení jednoduše nevyhneme a ke slovu přijde pila a sekyra. Než však vezmete nářadí do ruky, tak si dobře promyslete, jak poražený strom co nejlépe využít.

Každý pokácený strom může během několika hodin jednoduše zmizet zpovrchu zemského, téměř beze stopy. Ale nezaslouží si každý strom, aby po něm naopak zůstalo na světě stop co nejvíce?

Pařezová zahrádka

Pokud strom nekácíte právě proto, že potřebujete více volného prostoru, pak zvažte i možnost, ponechání pařezu na místě. Může tak vzniknout zajímavý zahradní prvek, který využijetejako podstavec pro velký květináč. Nejrůznější rostliny můžete vysadit i přímo do pařezu. V neposlední řadě se zpařezu stane útočiště pro hmyz, který na sterilně uklizené zahradě jen marně hledá úkryt.

Je součástí vaší zahrady pařez, který už začíná pěkně trouchnivět? Zetlelou dřevní hmotu vyberte, na dno položte drenážní materiál, štěrk nebo drobné oblázky, a teprve pak celou dutinu vysypte kvalitním substrátem. Do půdy můžete vysít semínka letniček nebo později přímo vysadit sazenice.

Dařit se vpařezové zahrádce bude například petúniím nebo maceškám, které jsou docela nenáročné, ale i různým skalničkám. Ze skalniček si vyberte druhy, které tvoří kvetoucí bochánky. Nenáročné a přitom velmi krásné budou například tařička zahradní nebo plamenka šídlovitá.

Pařezovou zahrádku můžete vyplnit i substrátem pro kaktusy a sukulenty a vysadit nenáročné netřesky. Musíte však zajistit kvalitní odtok dešťové vody.

Jak využít poražený kmen

Strom porazit, kmen nařezat na kratší kusy, nechat pěkně vyschnout a další rok naštípat na dřevo. Tohle je nejjednodušší řešení, ale zkuste si vybrat nějaký pěkný kus i na další dekoraci zahrady. Takové vydlabané korytoosázené letničkami bude vypadat krásněpředevším vpřírodním typu zahrady.

Větve nepatří jen do kamen

Silnější i středně silné větve můžete využít i pro dekorační účely. Nařežte je na různě silné pláty a vytvořte znich rustikální podložky pod hrnce i hrnečky nebo na ně můžete začít malovat. Fantazii se meze nekladou! S řezáním kulatiny ale nespěchejte. Dřevo musí být dobře proschlé, aby vám nepraskalo.

Mrkněte na nápady, co můžete z dřevěných koleček vytvořit:

Rovné větve poslouží i jako levná a mnohdy i mnohem pohlednější varianta opěrných tyčí pro rostliny a šikovnější znás mohou postavit i krásný plůtek.

Zbytky větví prožeňte drtičem a vznikne vám levný a šikovný mulčovací materiál nebo drť jednoduše nasypejte na kompost. Větve se hodí i jako výplň do vyvýšených záhonů, kde tvoří nezbytnou součást dobře fungujícího mechanismu.

Ještě vám stále zbylo dost dřevěného materiálu? Tak teď teprve přichází na řadu sekera, kterou zbytky dobře proschlého kmene i větví nasekáte na palivové dříví do kamen.


Přečtěte si také