reklama

I psí blechy milují lidskou krev. Jak se jich zbavit, když se u vás ubytovaly

Když se u vás usídlí blechy Foto: Když se u vás usídlí blechyFoto: Ilustrace Felix Schwarz

To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou... Na světě panuje tolik mýtů!

Můžete být posedlí čistotou a denně uklízet, přesto se vám doma může usadit nezvaný návštěvník – blecha. Jak poznáte, že ji doma máte a jak se tohoto hmyzu zbavit?

Blechy psí na člověka jdou, a dokonce jim velmi chutná. Taková blecha má hodně příbuzných, počet druhů blech je 2200, z toho 90 druhů žije v Česku. Kromě blechy psí známe ještě blechu kočičí, slepičí, a dokonce lidskou, takže případné pokousání blechou hned nesvádějte na svého psího miláčka.

Jak vypadá kousnutí od blechy?
Kousnutí blechou svědí a připomíná štípnutí od štěnice nebo komára. Ani zkušený lékař často nedokáže určit hmyz, který kousnutí způsobil. Štípnutí má podobu červeného kolečka, které je velké několik milimetrů až centimetrů. U některých jedinců může vyvolat alergickou reakci.

Ačkoliv jsou blechy malé, není radno je podceňovat. Množí se totiž velmi rychle a je těžké se jich zbavit. Důležité proto je, abyste svého zvířecího miláčka pravidelně kontrolovali, nebo ještě lépe mu koupili preventivní přípravek proti blechám. Na trhu jich je několik v různých cenových relacích, z nichž si může vybrat skutečně každý.

Blechy se zvířatům usazují na místě, kam si nedosáhnou zuby, takže je najdete například v tříslech nebo na hřbetě. Červení, hnědí nebo černí parazité měří od 1,5 až do 7 milimetrů. Že má vaše zvíře nějaké potíže můžete poznat i tak, že se neustále škrábe nebo kouše, často i do krve. Dalším viditelným znamením je bleší trus. Jde o malé černé kuličky podobné máku, které po rozmáznutí zanechávají tmavě hnědé skvrny. Blechy totiž vysají daleko více krve, než stráví, a přebytečná krev odchází trusem z jejich těla jako potrava pro larvy – proto ta barva.

Článek

Průzor do vnějšího světa užije hlavně zvídavý pes Foto:

Osm věcí na zahradě, kterými uděláte psovi radost

Následující úpravy a doplňky usnadní vašemu psovi život na zahradě a ještě jej ochrání před zbytečným nebezpečím.

Blechy jsou skvělí skokani, uvádí se, že vyskočí do výšky téměř 20 centimetrů a doskočit do vzdálenosti asi 35 centimetrů. Toho skvěle využívají, když se přemnoží na původním hostiteli a potřebují nový zdroj potravy, a to klidně i lidi, když jim k tomu dáme příležitost. Dalším způsobem, jak tito parazité rozšiřují své působiště, jsou vajíčka a larvy. Ty se totiž na srsti zvířete při pohybu neudrží, proto je zvířata rozsévají po okolí.

Z výše uvedeného vyplývá, že jakmile dáme blechám příležitost, zamoří naši domácnost po tisících. A čím víc jich je, tím těžší je se jich zbavit. Nelze je ani vyhladovět, protože bez potravy vydrží až rok. U blech ale platí stejné pravidlo jako u vší – je nutné je vymýtit všechny, pokud jich jen pár zapomenete, zase se rozmnoží. Celou domácnost včetně zvířecích miláčků je nutné odblešovat najednou. A protože většina přípravků zabíjí jen dospělé blechy, ale larvy a vajíčka přežijí, je nutné zásah opakovat.

Začněte u zvířat

Proti blechám můžete využít šampon proti parazitům. Ale jsou mazlíčci, kteří se koupání brání zuby drápy, a to doslova. Pro taková zvířata existuje pudr, který jim vetřete do kůže. Vyzkoušet můžete i sprej. Všechny tyto přípravky běžně seženete v drogeriích.

Článek

Stačil by kus masa jen tak, ale takto je to stylovější Foto:

Nepodceňujte výběr psí misky. Nechcete přece, aby kvůli ní váš pes zemřel

Psí miska je nedílnou součástí bytu. Jak ji vybrat, aby bylá krásná, ale i vhodná pro vašeho miláčka?

U veterináře může zase koupit pipetu, která se aplikuje zvířeti na kůži, nejčastěji podél páteře. Pipety se liší podle zvířete i podle váhové kategorie a vydrží asi měsíc. Pipety se dají používat i preventivně, například jednou měsíčně. Na zvířecího miláčka pak nejdou klíšťata ani jiní parazité.

Důležité je též odblešit místa, kde se mazlíček pohybuje, zejména jeho pelíšek. Vyperte ho nebo vydezinfikujte a stejně jako u zvířete, i toto musíte po čase opakovat.

A pak se vrhněte na byt

Samozřejmě si můžete pozvat deratizátory, ale za tuto službu budete muset pořádně zaplatit. Jedna jejich návštěva stojí několik tisíc korun a velmi pravděpodobně bude třeba postřik alespoň jednou opakovat.

Článek

Bojíte se loužiček na koberci? Nemějte strach, tihle mazlíci se na toaletu naučí chodit během několika dnů. Foto:

A co vaše kočka? Splachuje po sobě?

Kočky jsou velice čistotná zvířata. Bez problémů se naučí vykonávat potřebu na místě, které jim k tomu vyhradíte. Je jen na vás, abyste jim vytvořili vhodný koutek a...

Odborníci nejprve prohledají zasažené místo a prověří výskyt blech. Následuje postřik. Před zásahem proveďte pečlivý úklid a vyperte pelíšky domácích mazlíčků na 60 °C. Naplánujte jejich odblešení na stejný termín, jako návštěvu odborníků na dezinsekce. Svůj dům nebo byt můžete začít používat po zaschnutí postřiku (cca několik hodin), postřiky proti blechám jsou bezpečné pro lidi, necílové druhy i životní prostředí.

Dobrá zpráva je, že blechy zvládnete odstranit z domácnosti i sami. Jen budete muset pořádně uklízet. Nesmíte zapomenout ani na kousek bytu, zejména se zaměřte na místa, kde jsou textilie – sedačku, koberec, postel, špinavé prádlo. Vysávejte, perte, vytírejte... Například koberce je dobré vysávat několikrát denně, stejně tak i podlahy, protože blechy se mohou ukrývat i ve spárách mezi parketami. Pomoci si můžete i chemickými přípravky speciálně určenými na hubení blech, které najdete je v drogerii. Těmi pak vystříkejte vše, co můžete. Po vyvětrání nebo zaschnutí spreje jsou zdravotně nezávadné, a to i pro zvířata a malé děti.

Článek

V této pohovce má pejsek vše po ruce Foto:

Vymazlené pelíšky pro pejsky. Který si vyberete?

Pokud vám leží na srdci pohodlí vašeho čtyřnohého miláčka a zároveň vám pelechy, které jsou u nás běžně k dispozici, připadají příliš fádní, nahlédněte a nechte se inspirovat.

Blechy nejsou jen obtížnými parazity, ale přenášejí i závažné nemoci jako třeba mor a tularémii. Jsou přenašeči tasemnic. Typickým příkladem je blecha psí a blecha kočičí, kdy se pes a kočka nakazí tasemnicí psí pozřením infikované blechy. Z jiných druhů tasemnic přenášených blechami jmenujme tasemnice, které se přenášejí u myší a potkanů.

Lucie Kořistová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Funcionalistickou vilu navrhl známý prvorepublikový architekt Vladimír Karfík Foto:

Zdařilá rekonstrukce zachovala ráz prvorepublikové vily

I zdařilému domu z první republiky mohou prospět výraznější zásahy. Platnost této možná nestoudně znějící proklamace potvrzuje i rodinný dům, který u Prahy v roce 1938...

Článek

Pohled do nitra džungle Foto:

Designérka Zuzana proměnila dětský pokoj v džungli

Letní období, kdy jsou děti mimo domov na prázdninách, je ideální k úpravám jejich pokojíčků. Můžete totiž směle stěhovat, malovat a tvořit nový interiér, aniž byste...

Článek

Pohráli jsme si s barvami Foto:

Proměna: Jedna místnost 15x jinak. Která se vám nejvíc líbí?

Neexistují špatné odstíny barev, jen jejich nevhodné kombinace.

reklama