7 českých superpotravin. Jezte kysané zelí, vlašské ořechy či česnek podle dne narození

O superpotravinách se v poslední letech mluví často, jelikož jde o potraviny, které mají všestranný pozitivní vliv na naše zdraví i vzhled. Jaké znáte? Jako první se vám pravděpodobně vybaví cizokrajné chia semínka, peruánská maca, řasa spirulina nebo houby shiitake. Na ty české si možná ani nevzpomenete. Přitom kysané zelí, vlašské ořechy, česnek, brusinky, lněná semínka, hlíva ústřičnáči červená řepa jsou přinejmenším stejně zdravé.

Hlíva ústřičná pomáhánejvíc lidem narozeným v neděli

Chytrý, sebevědomý, odvážný a energický – takový bývá člověk, který spatřil světlo světa v neděli. Nic pro něj není nemožné, žádná překážka není dost vysoká, všechno jde, když se chce. Bohužel kvůli svému stoprocentnímu nasazení nemá čas na odpočinek, což odnáší jeho imunita. Už od malička ví, že má choulostivý krk a chytí každý bacil a vir, na který narazí.

Ideální českou superpotravinou je pro něj hlíva ústřičná, která přirozeně pomáhá aktivovat imunitní systém a zvyšovat jeho výkon.

Hlíva ústřičná je obdivuhodná jedlá houba

Hlíva ústřičná běžně rostena živých i odumřelých stromech, ale dá se pěstovat i doma. Obsahujevitaminy B, C, D, K, z minerálů železo, draslík, měď či selen a hlavně betaglukany, kteréaktivují imunitní systém. Tahle zajímavá houba tak slouží jako prevence i podpůrný lék, likviduje nežádoucí plísně, viry a bakterie v těle. Pomáhá takéodstraňovat únavu, dopady stresu na organismus a celkově podporuje jeho regeneraci. Pomáhá po nemoci nastartovat samouzdravovací schopnost organismu.

Kysané zelí prospívá nejvíc lidem narozeným v pondělí

Ambiciozní a dravý v tom nejlepším slova smyslu bývá člověk narozený v pondělí. Chce být za všech okolností nejlepší, ale na druhu stranu umí být i i laskavý a podat pomocnou ruku. Jeho vitalita se odvíjí především od stavu žaludku a trávení vůbec, často se potýká s nejrůznějšími zažívacími problémy, zvláště pak v mezních, psychicky vyhrocených situacích.

Ideální českou superpotravinou je pro něj jednoznačně tradiční kysané zelí nabité laktobacily a vitaminy.

Kysané zelí je vzácný český poklad

Tahle pochoutka našich babiček zažívá velký comeback. Kysané zelí je zásobárnou vitaminů C, B a K, z minerálů hořčíku, železa či zinku. Jeho nejcennější složkou je kyselina mléčná, protože pomáhá obnovovat střevní sliznici a podporuje trávení. Obsahuje i důležité probiotické bakterie, které zabezpečují průchodnost střev. Kysané zelí zvyšuje odolnost ve stresových situacích a stimuluje imunitní systém, kromě toho stabilizuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

Vlašské ořechy pomáhají nejvíc lidem narozeným v úterý

Svobodomyslný workoholik – tak by se dal co nejstručnějí charakterizovat člověk, který spatřil světlo světa v úterý. Bývá pořád ve střehu, vůbec neumí odpočívat, pak se cítí unavený a nervově vyčerpaný. Patří k lidem, které trápí hlava a kterým ke stresu stačí opravdu jen nepatrný podnět.

Ideální českou superpotravinou jsou pro něj vlašské ořechy, které při pravidelné konzumaci zlepšují funkce mozku.

České vlašáky posilujímozek i imunitu

Vlašské ořechy jsou zdrojem kvalitních a zdraví prospěšných tuků, vitamínů i minerálů. Jak napovídá jejich tvar, který připomíná mozek ukrytý v lebce, velmi prospívají mozku. Jsou také dobrou prevencí řady civilizačních chorob a blahodárně působí na zažívací ústrojí, mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu vkrvi, psychickou pohodu a dobré jsou jako prevence nervového vyčerpání, stresu a depresí. Vlašské ořechy také posilují sexuální potenci a plodnost.

Červená řepa nejvíc prospívá nejvíc lidem narozeným ve středu

Ctižádostivý a velice atraktivní bývá člověk, který se narodil ve středu. Všechno a pořád by měl rád pod kontrolou, ale na druhu stranu sám často kašle na pravidla a konvence. I když je ctižádost jeho přirozeností, neměl by jí příliš podléhat, protože pak mívá problémy se srdcem, a to i v přeneseném slova smyslu.

Ideální českou superpotravinou jsou pro něj je červená řepa, která mj. podporuje libido a kvalitní sexuální život.

Zatím nedoceněná červená řepa

Stará dobrá červená řepaobsahuje vitaminy A, C, B, E a K, z minerálních látek železo, hořčík, draslík či vápník, bohatě je v ní zastoupené i barvivo antokyan, které má antioxidační účinky, a betanin, který působí proti kornatění tepen. Červená řepa si nezadá s peruánskou macou – doplňuje energii, podporuje libido a fyzický výkon, prospívá při léčbě hypertenze, arteriosklerózy a dalších onemocnění srdce a krevního oběhu.

České brusinky pomáhajínejvíc lidem narozeným ve čtvrtek

Kreativní a čestný bývá člověk, který přišel na svět ve čtvrtek. Mívá super nápady a originální vize, ale bohužel jen málo nich se mu povede realizovat, protože je přesvědčený o své pravdě a nechce přistoupit na kompromis. Ve zralém věku dámy hodně zlobí močový měchýř a pány zase prostata.

Ideální českou superpotravinou jsou pro ženy i muže brusinky, které prosluly jako přírodní lék při zánětech močových cest a močového měchýře a problémech sprostatou.

Brusinky jsou nejvýraznější rostlinný antioxidant

Brusinky obsahují vitaminy A, B, C, flavonoidy, třísloviny a mnoho minerálních látek. Mají výrazné močopudné a dezinfekční účinky, přispívají k vylučování kyseliny močové a močoviny. Brusinky jsou skvělou prevencí při opakovaných zánětech močových cest a močového měchýře, samovolném úniku moči nebo problémech s prostatou. Své uplatnění mají při střevních, ledvinových a žlučníkových problémech, posilují imunitu, potlačují únavu a zpomalují stárnutí.

Český česnek pomáhá nejvíc lidem narozeným v pátek

Dobrosrdečný, korektní a inteligentní bývá člověk, který se narodil v pátek. Jako ryba ve vodě se cítí v pracovním procesu i ve veselé společnosti. Umí být na sebe hodně tvrdý, což si čas od času kompenzuje až neuvěřitelnou leností a apatií. Celý život se potýká především s vysokým krevním tlakem.

Ideální českou superpotravinou je pro něj česnek, který se k léčbě hypertenze používal už ve starém Řecku.

Univerzální přírodní lék:česnek

Česnek je jeden z nejuniverzálnějších přírodních léků, je bohatý na vitaminy A, B, C, selen, měď, jód, vápník a mangan a aminokyseliny. Nejužitečnější je sirnatá sloučenina alicin, která působení proti bakteriím a plísním. Česnek brání vzniku usazenin v cévách, pomáhá rozšiřovat cévy, což zlepšuje průtok krve a snižuje vysoký krevní tlak a zároveň snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Doporučuje se jeden rozdrcený stroužek česneku denně. Jako účinné přírodní antibiotikum a antivirotikum posiluje imunitní systém a pomáhá bojovat proti chřipce, kašli, nachlazení a virózám.

Lněná semínka pomáhají nejvíc lidem narozeným v sobotu

Důsledný, tvrdohlavý a nezištný bývá člověk narozený v sobotu. Jde většinou o velmi silnou a uznávanou osobnost, která se stará spíše o blaho druhých než o štěstí své. Měl by taky myslet na sebe, protože mu pak život jen tak proteče pod rukama. Mívají od dětství potíže s trávením, zejména je dokážou nepříjemně potrápit střeva.

Ideální českou superpotravinou jsou pro něj lněná semínka, která přispívají knormální funkci střevního traktu.

Lněná semínka mohou hravě konkurovat chia

Malá hnědá semínka obsahují vitamíny a minerály, např. měď,hořčík, fosfor a vitamin B1, množství nenasycených mastných kyselin, vlákniny, lignanů a fytosterolů, jsou zcela bezlepková. Lněná semínka svými vlastnostmi mohou směle konkurovat populárním chia. Jsou významnou funkční potravinou, která přispívá k normálnímu trávení a správnému fungování střev, posiluje celkově imunitu a upravuje hladinu cholesterolu v krvi. Lněná semínka jezte pouze drcená nebo mixovaná.


Přečtěte si také