návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kočky můžete vychovat, ba dokonce vycvičit! Tresty na ně ale neplatí

sim , Vydáno: 12.09.2021
Velká většina majitelů koček je zbytečně smířena s tím, že chování jejich mazlíčků nejde nijak ovlivnit výchovou. Kočky si přece dělají jenom to, co samy chtějí. To však není pravda. I kočku můžete vychovat, a dokonce i vycvičit, ale na dril a zvýšený hlas rovnou zapomeňte.

reklama

Říká se, že se svět dělí na dva neslučitelné tábory: milovníky psů a milovníky koček. Ten první většinou argumentuje tím, že kočka má svou hlavu, je nevychovatelná a neoplatí vám lásku a péči, kterou jí věnujete. Zástupci druhého tábora naopak kočky milují právě proto, že mají svou hlavu. Rozhodně ale neplatí, že nejdou vychovat. Chce to jen jiný přístup!

Výchova koček v Čechách
Autor: iStock Výchova koček v Čechách

Chování šelmy

Všichni majitelé koček mají pravděpodobně realistická očekávání ohledně chování jejich malé šelmy, a pokud občas provedou, co nemají, nijak je to nepřekvapí. Někdy ale kočky dělají věci, které se nikomu nelíbí. Většinou se jedná o škrábání nábytku, skákání na jídelní stůl, linku v kuchyni nebo zákeřné útoky na nohy. Ještě předtím, než se toto chování budete snažit odnaučit, je potřeba si uvědomit, že je motivováno přirozenými kočičími instinkty.

Kočka v moderním bytě 9

Kočka v moderním bytě: Jak sladit kočičí zázemí se stylovým zařízením bytu

Kočičí logika

Nejlepší kočičí pelíšek je za pár kaček nebo zadarmo

Kočky přirozeně vyhledávají vyvýšená místa k odpočinku, odkud mají dobrý výhled na své okolí. Proto je dobré jim vytvořit místa, kam budou moct šplhat. Pokud bydlíte v bytě, umístěte nějaké blízko okna, aby měla vaše kočka výhled i na okolní svět.

Škrábáním po svislých plochách zase kočky vyznačují své teritorium, nezapomeňte proto ani na škrabadlo, které budou moct používat a neničit tak váš nábytek. Může se stát, že vaši kočičku škrabadlo nezaujme. V takovém případě je dobré sáhnout po pomocníkovi, jakým je například šanta kočičí.

Šanta kočičí

Šanta kočičí a kozlík lékařský: Dvě bylinky, po kterých jsou kočky jako divé

Pokojové rostliny, bezpečné pro kočky

Kočičí pokojovky jsou zelenec a šáchor. Kočkám neublíží a čistí vzduch

V neposlední řadě si kočky rády hrají, a to i v pozdějším věku. „Jejich hra často připomíná lov a může se stát, že jedinou dostupnou kořistí je právě pár pohybujících se nohou. Proto se vybavte spoustou kočičích hraček a věnujte kočce každý den nějaký čas, kdy si s ní budete hrát,“ radí Zuzana Sequensová, odbornice na chov domácích zvířat.

Výchova koček v Čechách
Autor: iStock Výchova koček v Čechách

Cukr a bič? Ne. Jen cukr!

Kočky jsou velmi chytré a mají dobrou paměť. Proto když se chtějí něčemu naučit, rozhodně to zvládnou. Jen to chce jiný přístup než u psů. Na rozdíl od nich se totiž nesnaží udělat člověku radost a je potřeba, aby pro kočku bylo její dobré chování výhodné.

Základ výcviku je proto odměna, která by měla přijít vždy, když se kočička chová podle vašich představ. Vyberte si motivátor, kterým můžete svou kočku motivovat, a pokud to je možné, využívejte tuto speciální odměnu jen při výcviku.

Plstěná kulička, plněná šantou kočičí

Hračka pro kočky: Plstěná kulička, plněná šantou kočičí

Mávátko pro kočku

Mávátko pro kočku: Vyrobte hračku, která zabaví vás i vaše domácí šelmy

Co na kočky rozhodně nefunguje, jsou fyzické tresty za špatné chování. Tím naopak dosáhnete toho, že se vám bude chtít pomstít a naděláte více škody než užitku. Nejlepší je se s kočkou zkusit nějak dohodnout a vychovávat ji s klidem. Kočky jsou citlivé na tón hlasu, proto často stačí důrazné NE a zabránit jí v nežádoucí činnosti. Až to pochopí, tak je dobré nezapomenout na pamlsek.

Výchova koček v Čechách
Autor: Unsplash Výchova koček v Čechách

Odrazujte nepříjemným zážitkem

Obecně platí, že je lepší kočky netrestat. Jsou mazané a zapamatují si, že trest přijde, jen když je někdo vidí, a ve špatném chování pak budou pokračovat za vašimi zády.

Pokud ale nefunguje pozitivní motivace, můžete zkusit kočku odlákat pomocí toho, co jim vadí. Klíčem k úspěšné převýchově je spojit špatné chování s nepříjemným důsledkem, aniž by si ho spojila s vámi. Zajistěte, aby ji „potrestalo samo prostředí“.

Využít k tomu můžete různé pachy, textury nebo zvuky, které jsou kočkám nepříjemné a které spojíte například se skákáním na kuchyňskou linku. Pokud kočka nedokáže určit, odkud přichází trest, bude se kuchyňské lince vyhýbat, ať už jste doma nebo ne. Kočky si totiž uvědomí, že se jim špatné chování nevyplatí, a nakonec toho nechají a vy nebudete za padoucha.

Na kočky zpravidla platí:

  • Nepříjemné pachy: citron, pepř nebo i různé výcvikové spreje
  • Nepříjemné textury: hliníková fólie, lepivé povrchy
  • Nepříjemné zvuky, jako je syčení nebo rachot
Výchova koček v Čechách
Autor: Unsplash Výchova koček v Čechách

Hledejte příčinu špatného chování

Nežádoucí chování bývá často vyprovokováno vnějším vlivem, jako jsou změny v domácnosti, něco, co uděláte, nebo například i zdravotní problémy. Kočky často moc dobře vědí, co smějí a co ne. Proto se zlobením často mstí svým lidem – typickým příkladem je čůrání mimo kočičí písek nebo trhání čalounění místo škrabadla. Proto pokud pozorujete změny v chování vaší kočičky, zamyslete se, jestli jí něco nechybí. Mezi nejčastější příčiny změn chování patří zdravotní problémy, stres, pocit osamění, málo pohybu a zábavy nebo nevyhovující podmínky k životu, jako je i dlouho nevyměněný kočičí písek – zde se zamyslete i nad jeho umístěním. Pokud se písek nachází na frekventovaném místě, kočka nemá klid, necítí se tam v bezpečí, a proto se může stát, že si najde jiné místo.

reklama

Článek je zařazen v: kočka , výcvik , výchova , trest

reklama

Přečtěte si také