Zahrada

2. října 2023 07:30

redakce Prima Living

Říjen na zahradě: Zasaďte tulipány, skliďte dýně, postarejte se o růže a přilákejte ježka

V říjnu už přicházejí první podzimní mrazíky, ale i tak se najde dost květin, které si s nimi umí poradit a statečně kvetou dál. Na druhou stranu teď už opravdu nastal čas, kdy se musí veškerá úroda sklidit a uložit do sklepa nebo zpracovat a zahrada potřebuje uklidit. To však neznamená, že byste se neměli občas zastavit a potěšit se pohledem na barevnou podzimní krásu.

Podzimní úklid zahrady

Přišel čas na velký podzimní úklid zahrady. Posbírejte veškerý zahradní odpad, vyhrabte listí z trávníků, ve kterém by se dařilo slimákům a hlemýžďům, a trávník asi v polovině měsíce naposled posečte. Listí, spadané pod keři však ponechte na místě. Vytvoří ochranný kryt kořenů rostlin před mrazy.

  • V koutě zahrady nechte hromadu větví a listí pro ježky. Přežijí zde v úkrytu zimu a na jaře vám pomohou v boji proti slimákům.

Říjen je vhodný pro výsadbu i dělení

Pokud ještě neudeřily první mrazíky, můžete říjen využít na výsadbu nových keřů, stromů i trvalek. Zároveň je ještě stále vhodný čas na přesazování a dělení velkých trvalkových trsů. Trvalkám se bude lépe dařit, lépe porostou. Střední části hodně velkých trsů můžete úplně zlikvidovat, většinou už bývají nevzhledné.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Dopřejte trvalkám věčné mládí. Na podzim je ostříhejte, okopejte a rozdělte trsy

Zakryjte trvalky a keře

Rostliny, které to vyžadují a nejsou dostatečně mrazuvzdorné, zakryjte chvojím nebo k jejich kořenům přihrňte mulč, rašelinu nebo kůru. Využít můžete i seno nebo slámu. Všechny tyto materiály by měly zabránit vymrznutí choulostivých rostlin.

Dokončete výsadbu na jaře kvetoucích cibulovin

Je nejvyšší čas vysadit do země řebčíky, sněženky, bledule, narcisy, ladoňky, okrasné česneky,  kosatečky, ladoničky, modřence, tulipány i hyacinty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podzim je čas sázení růží. S našimi radami a tipy to zvládnete hravě

Postarejte se o růže

Proveďte poslední řez růží, podle druhu a odrůdy. Pokud byste ostříhali růže dříve, mohly by ještě začít znovu rašit a mladé výhony by mráz rychle spálil. K růžím nahrňte dostatek hlíny, vytvořte malé kopečky jako ochranu před mrazem.

Ukliďte jiřinky

Jiřinky vyzvedněte ze země ve chvíli, kdy jim první mrazíky spálí listy. Hlízy nechte oschnout, zeminu oklepte, odstřihněte kořínky a pahýly po lodyhách. Jiřinky nechte přezimovat v bedničkách s rašelinou na mrazuprostém místě.

Zazimujte poslední pelargonie a fuchsie

Pokud jste to už dávno neudělali a počasí vám dosud přálo, ukliďte pod střechu poslední pelargonie a fuchsie. Na druhou stranu, pokud se vám nechce pečovat o ně po celou zimu nebo pokud k tomu nemáte vhodné podmínky, klidně odkvetlé rostliny vyhoďte. Jen málokdo se o ně umí tak dobře postarat, aby příštím rokem pěkně vykvetly.

Skliďte poslední úrodu

  • Do konce měsíce skliďte všechno pozdní ovoce ze stromů, vykopejte a uskladněte poslední pozdní brambory a kořenovou zeleninu.
  • Na záhonech ponechte pouze zeleninu, která je k tomu přímo určená, jako je růžičková kapusta nebo pórek.
  • Skliďte všechny dýně. Zralost poznáte podle zasychající stopky. Plody očistěte a nechte oschnout na slunci. Pak je uskladněte do místnosti s teplotou do 15 °C. Dýně se nesmí jedna druhé dotýkat.

Pomalu začněte rýt záhony

Pokud není půda příliš mokrá, můžete začít se zimním rytím zahrady. Na záhony přidejte i chlévský hnůj nebo zahradní kompost, případně můžete zarýt zelené hnojení, které jste na konci léta vyseli.

Zdroje: Rok v zahradě (Reader´s Digest Výběr), Moderní zahrada (Vladomír Mölzer)


Přečtěte si také