návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Houby rostou v celém Česku. Jaké v lese nyní najdete?

, Vydáno: 22.08.2019
Houby rostou skoro v celém Česku.
Autor: istock.com Houby rostou skoro v celém Česku.
Houbám se daří! Současné počasí nahrálo lesnímu podhoubí, aby načerpalo vláhu z dešťů a připravilo dobré podmínky pro větší úrodu. V přírodě již najdeme první hříbky, růžovky, žampiony a dokonce i lišky. Musíme však vědět, kam na ně jít.

reklama

Některá místa v České republice měla v červnu velmi kladné houbové podmínky. Duben ani květen růstu moc nesvědčily, protože duben byl suchý a v květnu zase houbám vadily nízké teploty. Koncem června v několika krajích pršelo a nyní přichází teplá vlna, která přináší houbařům pěkné chvilky.

Houbám se začíná dařit.
Autor: istock.com Houbám se začíná dařit.

Jaké houby rostou?

Nejsilnější sezóna je tradičně mezi srpnem a zářím, ale houby rostou prakticky již od března. V červenci tedy najdeme již pěknou řádku úlovků, které nám udělají na talíři radost.

Hřib kovář

Kovář je lahodná houba z čeledi hřibovitých, která je charakteristická svojí červenou barvou a modrající dužinou. Kovář má lahodnou chuť a vůni, je však důležité ho důkladně tepelně připravit. Pokud bychom ho dostatečně tepelně neošetřili, mohl by nám způsobit zažívací potíže.

Kovář na vzduchu modrá. Jedná se o velmi chutnou houbu.
Autor: istock.com Kovář na vzduchu modrá. Jedná se o velmi chutnou houbu.

Hřib dubový

Pravák! Ano, i toho můžeme na začátku července najít. Dubák se řadí mezi nejvyhledávanější houby u nás. Má příjemnou vůni, chuť a navíc sám o sobě vypadá moc hezky. Vyskytuje se spíše v listnatých a smíšených lesech, ale můžete ho najít i v parcích a zahradách. Jeho znaky se mohou mírně lišit podle toho, u kterého roste stromu. Nejčastěji ho najedeme pod dubem letním.

Hřibům se na svět už také evidentně chtělo.
Autor: profimedia.cz Hřibům se na svět už také evidentně chtělo.

Křemenáč

Najít je můžeme na okrajích lesů, v travách podél lesních cest, pod břízami na písčitých půdách. Křemenáč se dobře suší, jeho chuť je výrazná a navíc je velmi oblíbený, protože ho nenapadají červy a jiný hmyz.

Křemenáč má charakteristickou barvu.
Autor: istock.com Křemenáč má charakteristickou barvu.

Masák

Muchomůrka růžovka se řadí mezi nejoblíbenější jedlé houby u nás, nicméně ji lze velmi snadno zaměnit za prudce jedovatou muchomůrku tygrovanou. Mnoho lidí se jí proto vyhýbá obloukem. Rozeznat vám ji pomůžeme ZDE.

Masák má vroubkovaný prstenec pod kloboukem na rozdíl od muchomůrky tygrované. Pokud si nejste jisti, nikdy houbu nesbírejte.
Autor: istock.com Masák má vroubkovaný prstenec pod kloboukem na rozdíl od muchomůrky tygrované. Pokud si nejste jisti, nikdy houbu nesbírejte.

V lesích můžeme najít i žampiony, lišky a kuřátka.

Kde houby nyní rostou?

Houbaři hlásí úrodu růžovek u Pelhřimova, na Karlovarsku, v okolí Nadlesí, u Humpolce, nezahálel ani Jihomoravský kraj a ústecký kraj u Sněžníku. Pelhřimov byl bohatý i na vynikající lišky. Ty bychom dále našli u Volar na Šumavě a u Uherského Brodu, který nabízí i úrodu praváků.

Košík křemenáčů, kovářů a dubáků si odneseme i z lesů v blízkosti Žďáru nad Sázavou, u Plzně kolem Ejpovic, Rokycan, z Jihomoravského kraje, Šumavy, Zlínského kraje, z lesa u Vsetína a z okolí Třebíče.

Jihočeskému kraji se také daří. Kolem Choutnicka, Chýnova a Dolní Lhoty narazíte na pravé hříbky, kováře a babky. Štěstí však nehledejte kolem Třeboně, kde si na pravou nadílku budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Najít se dají opravdové poklady.
Autor: istock.com Najít se dají opravdové poklady.

Jaké jídlo připravit z hub?

Houbová sezóna přichází a z prvních úlovků můžeme vykouzlit skvělá jídla. Podívejte se na tyto recepty, které se staly našimi oblíbenými.

Dýňové lasagne

Dýňové lasagne s houbami

Zapečené brambory s houbami

25 nových receptů z lesních hub

Pokud vás zajímají další skvělé recepty, koukněte ZDE

Další články:

Jak zpracovat a uskladnit houby na zimu

Jak houby zpracovat a skladovat? Máme pro vás 6 dobrých rad a tipů

Zajímavosti o houbách

8 zajímavostí o houbách, o kterých jste neměli tušení. Proč by se neměly kombinovat s vínem?

reklama

Článek je zařazen v: muchomůrka růžová (amanita rubescens) , Jak poznat růžovku? , houby bezpečně rozeznat , prstýnek pod kloboučkem , houby , růžovka , muchomůrka , jedlé houby , nejedlé houby , jedovaté houby , muchomůrka tygrovaná , houba , sezóna hub , jak na houby , hřib dubový , Křemenáč , masák , Kde houby nyní rostou? , Jaké jídlo připravit z hub? , Jaké houby rostou? , houby v červnu , houby v červenci , houbová sezóna 2019 , 2019 , houby 2019

reklama

Přečtěte si také