Srdečník posiluje srdce a uklidňuje nervy. Bez potíží vyroste i vám
Srdečník obecný, lidově buřina srdečník je vysoká trvalka s drobnými růžovými či nafialovělými květy. Rozkvetlá nať má zajímavé léčivé účinky, tradičně se v lidové medicíně využívá na posílení srdce a zklidnění nervové soustavy. Poradíme, jak srdečník pěstovat a jak ho použít jako léčivou bylinu.
Srdečník obecný (Leonurus cardiaca), lidově se mu říká buřina srdečník, je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých. Pochází ze Sibiře, dnes se vyskytuje v Evropě, Asii i v Americe. Má vodorovný oddenek, z něhož vyrůstají přímé čtyřhranné, hustě olistěné a větvené, mírně chlupaté lodyhy přes jeden metr vysoké. Srdečník obecný kvete od června do září drobnými kalichovými světle růžovofialovými nebo modrofialovými květy, které jsou přisedlé a seskupené do přeslenů.
Pěstování srdečníku
U nás roste planě jen v teplejších oblastech na slunných a suchých místech na okrajích cest, loukách či rumištích, ale dá se snadno pěstovat na zahradě i ve větších nádobách na balkoně nebo na terase.
- Srdečník můžeme pěstovat ze semen, v zahradnictví koupit sazenice (někdy pod jeho lidovým názvem buřina srdečník) nebo množíme na jaře v březnu dělením starších trsů, dobře se množí podzemními oddenky.
- Při výběru vhodného místa je třeba počítat s tím, že může vyrůst až do výšky 150 cm a roste dost rychle. Pěkně zakryje např. starou zídku.
- Srdečník obecný je mrazuvzdorná trvalka, které má ráda slunečné, před větrem chráněné stanoviště, ale snese i mírný polostín.
- Má rád dobře propustnou hlinitou půdu s neutrálním pH a dostatkem živin.
- Na vláhu není vůbec náročný, vyhovuje mu sucho.
- Na podzim po odkvětu je dobré stvol srdečníku odstřihnout, aby na jaře vyrašily nové výhonky.
Srdečník obecný u nás roste planě jen v teplejších oblastech, ale dá se snadno pěstovat na zahradě i ve větších nádobách na balkoně nebo na terase. Zdroj: iStock
Srdečník obecný u nás roste planě jen v teplejších oblastech, ale dá se snadno pěstovat na zahradě i ve větších nádobách na balkoně nebo na terase. Zdroj: iStock
Srdečník účinky
Srdečník obecný je bylina se silnými účinky, obsahuje třísloviny, hořčiny, alkaloidy a flavonoidy. Ze sušené i čerstvé kvetoucí natě se obvykle připravuje čaj a kapky (tinktura). Univerzální návod, jak vyrobit domácí tinkturu, najdete zde.
„V tradiční lidové medicíně se používá zejména na posílení srdce (hlavně při srdeční arytmii v kombinaci s hlohem), při vysokém krevním tlaku, problémech s prostatou či vynechávající menstruaci. Pije se třikrát denně po 1 šálku nálevu,“ uvádí Pavel Váňa v publikaci Rady bylináře Pavla – přírodní léčba bylinami a životním magnetismem
Srdečník zároveň zklidňuje podobně jako známější kozlík lékařský nervovou soustavu, působí celkově sedativně, takže může pomoci při nespavosti, úzkostných stavech, nervozitě, podrážděnosti, bolestech hlavy a přepracovanosti, uplatňuje se také při klimakterických potížích spojených s návaly a pocením.
Zevně se nálev nebo ještě lépe macerát ze srdečníku používá na vyplachování úst pro posílení zubní skloviny, prospívá i dásním. Působí svíravě, proto je skvělý k omývání řezných raz, popálenin a dalších poranění kůže. Koupel ze srdečníkové natě prospěje srdci a celkově zklidní.
Nežádoucí účinky srdečníku
Srdečník obecný nesmí používat těhotné ženy, protože může vyvolat děložní stahy. Dále by jej neměli brát lidé, kteří berou léky na ředění krve. Nedoporučuje se dětem do tří let. Vždy je nutné konzultovat jeho vnitřní užívání s lékařem!
Srdečníková nať sběr a sušení
- Sbírá se celá kvetoucí nať nebo jen její horní část. Odstřihneme ji asi 20 cm nad zemí. Srdečník může ještě obrůst a znovu vykvést. Pro sběr je ideální teplé slunné počasí.
- Rozkvetlou nať hned po odstřižení usušíme. Nejlepším způsobem je svázat nať do svazečků a zavěsit na vzdušné místo. Nebo můžete rostlinu rozprostřít na papír nebo sušicí plata v jedné vrstvě.
- Srdečník nesušíme na přímém slunci, zčernal by, bezpečnější je sušení ve stínu. Většinou uschne do tří dnů. Sušit se dá i uměle, teplota by neměla přesáhnout 40 °C.
- Teprve po usušení rostlinu rozmělníme na menší kousky. Uchováváme v uzavřené nádobě nebo v papírových sáčcích.
Srdečníkový čaj
Ingredience
- 1-2 lžičky sušené natě srdečníku obecného
- 250 ml vody
Příprava
Bylinu přelijeme horkou vodou, zakryjeme a necháme zhruba 10 minut vyluhovat. Scedíme.
Nebo bylinu zalijeme studenou vodou a necháme macerovat asi 12 hodin. Před podáváním zahřejeme a pak scedíme.
Užívání
Vlažný čaj pijeme dvakrát až třikrát za den.
Ze sušené i čerstvé kvetoucí natě srdečníku obecného se obvykle připravuje čaj a kapky (tinktura) Zdroj: iStock
Ze sušené i čerstvé kvetoucí natě srdečníku obecného se obvykle připravuje čaj a kapky (tinktura) Zdroj: iStock
Čajová směs na zklidnění a posílení srdce
Ingredience
- 1 díl nať srdečníku ovebného
- 1 díl mochny husí
- 1 díl meduňky lékařské
- 1 díl květů a listů hlohu obecného
- 500 ml vroucí vody
Příprava
Byliny smícháme. Dvě lžíce směsi zalijeme vroucí vodou a přikryté necháme 15–20 minut vyluhovat. Scedíme.
Užívání
Toto množství čaje vypijeme během dne po doušcích. Místo kořene kozlíku můžeme přidat do hotového čaje 10 až 15 kapek kozlíkové tinktury.
Uklidňující srdečníková koupel
Ingredience
- 1 díl srdečníku obecného
- 1 díl máty peprné
- 1 l studené vody
Příprava
Srdečník obecný smícháme s mátou peprnou. Přibližně 200 g směsi zalijeme ráno studenou vodou a necháme do večera macerovat. Před použitím směs asi 5 minut povaříme, sejmeme a necháme ještě asi 10 minut odstát. Potom scedíme a vlijeme do připravené koupele. V lázni zůstaneme aspoň 15 minut
Zdroje: cs.wikipedia.org, bylinkovo.cz, zahradkarskaporadna.cz, Rady bylináře Pavla - přírodní léčba bylinami a životním magnetismem (Pavel Váňa)