reklama

Jak pěstovat romantické lobelky: Semínka zasejte v únoru a pak se těšte na záplavu barevných květů

Lenka Valjentová
8. února 2020
Krásné něžné lobelky jsou v současné době velice oblíbené letničky, přestože jsou poměrné náročné. Úžasně vypadají v truhlících na balkoně nebo okenním parapetu, sluší jim to v závěsných nádobách, uplatní se jako obruba květinových záhonů a skalek. Lobelka kvete od května do října v paletě odstínů modré, fialové, červené a bílé. Chcete-li vypěstovat vlastní lobelky ze semen, teď v únoru je vhodná doba pro výsev, protože mají dlouhou dobu klíčení.
reklama

Lobelka drobná (Lobelia erinus) je na pěstování poměrně náročná polštářovitá letnička. Existuje přes 300druhů, některé pocházejí zamerických tropů, jiné, mezi které patří iLobelia erinus, pocházejí zjižní Afriky, kde rostou jako trvalky. Do Evropy byly dovezeny v17. století. Rod lobelek dostal jméno podle vlámského botanika Matthiase de L’Obel.

Jak lobelky vypadají

Lobelka je velice jemná, subtilní a křehká rostlina. Kvete od jara do podzimuvcelé paletě odstínů modré, fialové, bílé a červenébarvy, některé květy mají tzv. bílé oko. Drobné lístky mohou mít světle itmavě zelenou barvu. Drobné rostlinky dosahují výšky od 10do 30cm, existují také převislédruhy.

Jak na to, aby lobelky vynikly

Drobná lobelka se skvěle uplatní vtruhlících a závěsných nádobách na balkonech, terasách, altánech a verandách, krásně zdobí okenní parapet, hodí se do květinových záhonů i skalek, a kvytvoření různých ornamentů na zahradě. Svědčí jí a také se dobře cítí ve společnosti s afrikány, verbenou, tařicovkou a vitálkou.

5 pravidel, jak vypěstovat lobelky ze semínek

 1. Lobelky vyséváme v únoru jen na povrch kvalitního výsevního substrátu. Semínka pouze lehce přitlačíme ksubstrátu, aby dobře přijímala vlhkost, ale vůbec je nezasypáváme, necháme je na povrchu.
 2. Semínka lobelek jsou velmi jemná, miniaturní, proto je na předpěstování lobelek nejobtížnější výsev samotný. Zkušení pěstitelé zvládnou rovnoměrný výsev rovnou ze sáčku, ale mnohem snazší je vzít vždy několik semínek mezi prsty a jednotlivé „štipečky“ semen rozhazovat tak, aby substrát pokryly co možná nejrovnoměrněji.
 3. Povrch substrátu s vysetými semínky udržujeme stále mírně vlhký, nejlépe rosením. Pomocí rozprašovače zavlažujeme i drobounké vzcházející rostlinky. Vyhýbáme se prudkému zalévání, které by mohlo malé rostlinky zničit.
 4. Klíčení semínek uspíší mikroklima, které vytvoří pokojový miniskleník nebo sadbovač skrytem, jakých je vzahradnických potřebách velký výběr, nebo překrytí perforovanou fólií. Když se začnou objevovat první semenáčky, fólii odstraníme.
 5. Semenáčky lobelky jsou drobné aslabé. Pikýrují se vchomáčcích po3 až 5 rostlinkách. Jen tak budeme mít silné a zdravé rostliny, vhodné pro výsadbu do nádob nebo na záhon.

7 rad, jak se o lobelky starat

 1. Do nádob s drenážními otvory, ve kterých chceme pěstovat lobelky,nasypeme vrstvu keramzitu nebo agropertlitu a zasypeme substrátem pro balkonové květiny, který můžeme promíchat s trochou hrubého písku. Chtějí kyprou humózní půdu, bohatou na živiny.
 2. Zdravé a silné vzrostlé sazeničky sázíme do nádob nebo na záhon do sponu zhruba 15 x 20 cm.
 3. Ven lobelky dáme, když už nehrozí přízemní mrazíky, které by je mohly nenávratně poškodit. Zpravidla to je až v druhé polovině května.
 4. Lobelky mají rády světlo, ale dobře pokvetou i vpolostínu, ideální místo je směrem na jih či jihovýchod. V létěpotřebujíteplotu optimálně okolo 20 °C a ochranu před silným větrem a průvanem. Kvetou od června do zámrazu.
 5. Substrát vtruhlíku nesmí nikdy, zvláště v horkých letních dnech úplně proschnout, došlo by knevratnému poškození rostlin. Pozor ale také na jeho trvalé přemokření, bude-li lobelka stále ve vlhku, může začít zahnívat. I proto nejsou pro její pěstování příliš vhodné samozavlažovací truhlíky.
 6. Lobelky v nádobách každý týden přihnojíme hnojivem pro balkonové květiny, které by mělo mít vyšší obsah železa. Nesmíme je přehnojit dusíkem, rostlinky pak pozdě a málo kvetou. Osvědčeným hnojivem pro lobelky je ředěná kopřivová jícha.
 7. Po odkvětu lobelky seřízneme. Tak zajistíme, že nám vydrží kvést až do podzimních měsíců, do prvních mrazíků.

Jaké lobelky pěstovat

Lobelky vzpřímené

Lobelky skupiny Compacta mají vzpřímený růst a výšku pouze 10 až 15 cm. Crystal Palace je tmavomodrá odrůda sbronzově zbarveným listem. Lila má světle fialové květy a Bílá květy čistě bílé.

Lobelky s převislým růstem

Lobelky skupiny Pendula jsou spřevislým růstem. Využívají se nejčastěji do okenních truhlíků a návěsných nádob. Odrůda Cascade je dostupná ve směsi barev, Cascade Red je překrásná, červená převisle rostoucí lobelka, délka výhonů (převisu) je okolo 20–25 cm.

O pěstování letniček by vám ještě mohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama