návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Česnek sicilský je atraktivní květina a magnet na včely. Sází se na podzim

Lenka Valjentová , Vydáno: 22.09.2021
Česnek sicilský je atraktivní jarní květina a magnet na včely
Autor: iStock Česnek sicilský je atraktivní jarní květina a magnet na včely
Česnek sicilský je jeden z okrasných česneků, který u nás není příliš známý. Je to škoda, protože tenhle nenáročný krasavec zdobí zahradu od jara do podzimu. Je atraktivní nakvétající a v plném květu, ale i  po odkvětu vypadá pěkně. Stejně jako ostatní cibuloviny kvetoucí na jaře se česnek sicilský vysazuje na podzim, konkrétně v září a v říjnu, aby vykvetl na jaře, v květnu a v červnu. Květy mají hodně nektaru, a proto jsou v také lahůdkou pro motýly a včely i čmeláky, a to je další plus česneku sicilského.

reklama

Z okrasných česneků je nejoblíbenější a taky nejčastěji pěstovaný česnek obrovský (Allium Giganteum), existuje však více než 500 druhů okrasných česneků, které se od sebe liší vzhledem, tvarem listů a květů. Pojďme si představit jeden z nich ­– velice atraktivní, u nás méně známý česnek sicilský (Nectaroscordum siculum či Allium siculum), známý taky jako středomořské zvonky, medový česnek nebo bulharská cibule.

Česnek sicilský je krásný po celou sezonu – zahradu zdobí nakvétající, v plném květu i postupně přecházející do střapatého odkvétání
Autor: media.ibulb Česnek sicilský je krásný po celou sezonu – zahradu zdobí nakvétající, v plném květu i postupně přecházející do střapatého odkvétání

Česnek sicilský

 • Česnek sicilský je nenáročná, elegantně kvetoucí cibulovina původně pocházející z asijské části Turecka.
 • Na jaře vytváří přízemní růžici tří až čtyř matně zelených mečovitých listů, ze které roste lysý stvol 80–120 cm vysoký s trsy elegantních zvonků na vrcholu.
 • Zpočátku, v čase nakvétání, než se začnou otevírat, směřují desítky špičatých květů vzhůru, po otevření se jemné zvonky obracejí k zemi.
 • Barevně jsou květy proměnlivé, bývají krémovo-zeleno-červené či bělavé s nádechem zelené a růžovofialové.
 • Kvete v květnu až červnu společně s ostatními okrasnými česneky.
Česnek sicilský je atraktivní jarní květina a magnet na včely: rozkvetlé květy jsou vhodné k řezu, ve váze vydrží dlouho.
Autor: media.ibulb Česnek sicilský je atraktivní jarní květina a magnet na včely: rozkvetlé květy jsou vhodné k řezu, ve váze vydrží dlouho.

Česnek okrasný od jara do podzimu 

Česnek sicilský je krásný po celou sezonu – zahradu zdobí nakvétající, v plném květu i postupně přecházející do střapatého odkvétání. Rozkvetlé česneky jsou vhodné k řezu, ve váze vydrží dlouho. Květy zůstávají atraktivní i po odkvetení, protože i semenné tobolky v pozdním létě vypadají pěkně a dají se využít v sušených aranžmá.

Okrasné česneky mohou mít květenství kulovité uspořádané z drobných hvězdicovitých nebo zvonkovitých kvítků, anebo volně uspořádané chomáčovité, liší se také barvou květenství, výškou i dobou květu.

Okrasný česnek se sází na podzim a není náročný na pěstování. Bude se vyjímat na každém záhonu

Česnek perský

Různé druhy česneku mají různé vlastnosti. Jsou zdravé, okrasné i jedovaté

Česnek sicilský pro včely, čmeláky i motýly

Květy česneku sicilského přitahují jako magnet pro včely, čmeláky a motýly, protože květy produkují hodně nektaru, na kterém si užitečný hmyz tak rád pochutná. Přelétáním z květu na květ včely, čmeláci a motýli pomáhají v opylení.

Květy česneku sicilského přitahují jako magnet pro včely, čmeláky a motýly, protože květy produkují hodně nektaru, na kterém si tak rád pochutnávají
Autor: iStock Květy česneku sicilského přitahují jako magnet pro včely, čmeláky a motýly, protože květy produkují hodně nektaru, na kterém si tak rád pochutnávají

Česnek sicilský pěstování

 • Stejně jako ostatní cibuloviny kvetoucí na jaře (tulipány, narcisy, hyacinty, modřence a další) se česnek sicilský vysazuje na podzim, konkrétně v září a v říjnu.
 • Cibulky česneku sicilského jsou mrazuvzdorné a odolné proti chorobám a škůdcům, odolají hrabošům a myším. Cibule se nemusí na zimu vyndávat ze země. Po několika letech je dobré rostliny vyjmout a rozsadit.
 • Dařit se mu bude na slunném nebo částečně zastíněném místě. Půda by měla být lehčí, dostatečně propustná, v přemokřených může uhnít. Při výsadbě podsypeme cibule vrstvou písku jako drenáže. Dobře snáší sucho.
 • Cibule o průměru asi 3 cm sázíme na záhony ve skupinách, česnek tak lépe vynikne. Hloubka sázení a vzdálenost mezi cibulkami je patnáct až dvacet centimetrů
 • Po odkvětu je dobré rostlinu přihnojit lopatkou kompostu.
 • Listy odstraňujeme až po zežloutnutí, tedy až přejdou zásobní látky z listů zpět do cibule.
 • Před zimou je vhodné zakrýt česnek sicilský chvojím.
Česnek sicilský je atraktivní jarní květina a magnet na včely: zpočátku, než se začnou otevírat, směřují desítky špičatých květů vzhůru
Autor: media.ibulb Česnek sicilský je atraktivní jarní květina a magnet na včely: zpočátku, než se začnou otevírat, směřují desítky špičatých květů vzhůru

Kam zasadit česnek sicilský

Česnek sicilský bude dobře prospívat ve společnosti dalších jarních cibulovin, především tulipánů a spíše suchomilných trvalek i letniček. Sluší mu to například s levandulí, pupalkou, mavuní nebo třapatovkami, s tymiánem, šalvějí, oreganem, mateřídouškou nebo s okrasnými travinami.

O jarních cibulovinách si ještě můžete přečíst:

 Je tulipán cibule nebo hlíza?

Je tulipán cibule, nebo hlíza? Návod, jak se vyznat v cibulovinách

Hyacintovec britský (Hyacinthoides non-scripta)

Hyacintovec se snadno množí a jeho cibulky nechutnají hlodavcům. Jak vypěstovat modré květy?

cibuloviny původ

Hyacint je z Blízkého východu, narcis ze Španělska. Odkud pocházejí oblíbené cibuloviny?

Králové jara už pokvetou

Začíná čas tulipánů: Jmenují se po turbanech a měly cenu zlata. Čím ještě překvapí?

Nejkrásnější první květy jara: Ladoňka, ladonička, puškínie, sasanka, kosatec

Ladoňky, ladoničky, sasanky, kosatce či puškínie musí do země na podzim, aby zjara vykvetly

Víte, jak si s jarními cibulovinami na podzim hrát? Promíchejte, rozházejte a sázejte!

Smíchat, rozhodit a sázet! Pár nápadů, jak si na podzim hrát s cibulkami jarních cibulovin

Sněženky: Otužilé cibuloviny dokáží falešně ohlašovat jaro i uprostřed zimy

Sněženky: Otužilé cibuloviny dokážou falešně ohlašovat jaro i uprostřed zimy

Jarní cibuloviny v nádobách na balkoně

Jak sázet jarní cibuloviny do květináčů? Zkuste metodu lasagne

reklama

Článek je zařazen v: okrasný česnek , česnek sicilský , česnek sicilský (Nectaroscordum siculum) , česnek sicilský pěstování , česnek sicilský květ , česnek sicilský včely , podzimní výsadba jarních cibulovin

reklama

Přečtěte si také