reklama

Česnek sicilský je atraktivní květina a magnet na včely. Sází se na podzim

Lenka Valjentová
22. září 2021
Česnek sicilský je jeden z okrasných česneků, který u nás není příliš známý. Je to škoda, protože tenhle nenáročný krasavec zdobí zahradu od jara do podzimu. Je atraktivní nakvétající a v plném květu, ale i  po odkvětu vypadá pěkně. Stejně jako ostatní cibuloviny kvetoucí na jaře se česnek sicilský vysazuje na podzim, konkrétně v září a v říjnu, aby vykvetl na jaře, v květnu a v červnu.
reklama

Z okrasných česnekůje nejoblíbenější a taky nejčastěji pěstovaný česnek obrovský (Allium Giganteum), existuje však více než 500druhů okrasných česneků, které se od sebe liší vzhledem, tvarem listů a květů. Pojďme si představit jeden z nich ­– velice atraktivní, u nás méně známý česnek sicilský (Nectaroscordum siculumči Allium siculum), známý taky jako středomořské zvonky, medový česnek nebo bulharská cibule.

Česnek sicilský

 • Česnek sicilský je nenáročná, elegantně kvetoucí cibulovina původně pocházející zasijské části Turecka.
 • Na jaře vytváří přízemní růžici tří až čtyř matně zelených mečovitých listů, ze které roste lysý stvol 80–120 cm vysoký s trsy elegantních zvonků na vrcholu.
 • Zpočátku, v čase nakvétání, než se začnou otevírat, směřují desítky špičatých květů vzhůru, po otevření se jemné zvonky obracejí k zemi.
 • Barevně jsou květy proměnlivé, bývají krémovo-zeleno-červené či bělavé s nádechem zelené a růžovofialové.
 • Kvete v květnu až červnu společně s ostatními okrasnými česneky.

Česnek okrasný od jara do podzimu

Česnek sicilský je krásný po celou sezonu – zahradu zdobí nakvétající, vplném květu ipostupně přecházející do střapatého odkvétání. Rozkvetlé česneky jsou vhodné k řezu, ve váze vydrží dlouho. Květy zůstávají atraktivní ipo odkvetení, protože isemenné tobolky v pozdním létě vypadají pěkně a dají se využít v sušených aranžmá.

Česnek sicilský pro včely, čmeláky imotýly

Květy česneku sicilskéhopřitahují jako magnet pro včely, čmeláky a motýly, protože květy produkují hodně nektaru, na kterém si užitečný hmyz tak rád pochutná. Přelétáním z květu na květ včely, čmeláci a motýli pomáhají vopylení.

Česnek sicilský pěstování

 • Stejně jako ostatní cibuloviny kvetoucí na jaře (tulipány, narcisy,hyacinty, modřence a další) se česnek sicilský vysazuje na podzim, konkrétně v září a v říjnu.
 • Cibulky česneku sicilského jsou mrazuvzdorné a odolné proti chorobám a škůdcům, odolají hrabošům amyším. Cibule se nemusí na zimu vyndávat zezemě. Po několika letech je dobré rostliny vyjmout a rozsadit.
 • Dařit se mu bude na slunném nebo částečně zastíněném místě. Půda by měla býtlehčí, dostatečně propustná,vpřemokřených může uhnít. Při výsadbě podsypeme cibule vrstvou písku jako drenáže. Dobře snáší sucho.
 • Cibule o průměru asi 3 cm sázíme na záhony ve skupinách, česnek tak lépevynikne. Hloubka sázeníavzdálenost mezi cibulkami je patnáct až dvacet centimetrů
 • Po odkvětu je dobré rostlinu přihnojit lopatkou kompostu.
 • Listy odstraňujeme až po zežloutnutí, tedy až přejdou zásobní látky zlistů zpět do cibule.
 • Před zimou je vhodnézakrýt česnek sicilský chvojím.

Kam zasadit česnek sicilský

Česnek sicilský bude dobře prospívat ve společnosti dalších jarních cibulovin, především tulipánů a spíše suchomilných trvalek i letniček. Sluší mu to například slevandulí, pupalkou, mavuní nebo třapatovkami, s tymiánem, šalvějí, oreganem,mateřídouškou nebo sokrasnými travinami.

O jarních cibulovinách si ještě můžete přečíst:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama