Česnek sicilský je atraktivní jarní květina a magnet na včely. Cibulky sázíme na podzim

Česnek sicilský je jeden z okrasných česneků, který u nás není příliš známý. Je to škoda, protože tenhle nenáročný krasavec zdobí zahradu od jara do podzimu. Je atraktivní nakvétající a v plném květu, ale i  po odkvětu vypadá pěkně. Stejně jako ostatní cibuloviny kvetoucí na jaře se česnek sicilský vysazuje na podzim, aby v květnu vykvetl.

Z okrasných česnekůje nejoblíbenější a taky nejčastěji pěstovaný česnek obrovský (Allium Giganteum), existuje však více než 500 druhů okrasných česneků, které se od sebe liší vzhledem, tvarem listů a květů. Pojďme si představit jeden z nich ­– velice atraktivní, u nás méně známý česnek sicilský (Nectaroscordum siculumči Allium siculum), známý taky jako středomořské zvonky, medový česnek nebo bulharská cibule.

Jak česnek sicilský vypadá

  • Česnek sicilský je nenáročná, elegantně kvetoucí cibulovina původně pocházející z asijské části Turecka.
  • Na jaře vytváří přízemní růžici tří až čtyř matně zelených mečovitých listů, ze které roste lysý stvol 80–120 cm vysoký s trsy elegantních zvonků na vrcholu.
  • Zpočátku, v čase nakvétání, než se začnou otevírat, směřují desítky špičatých květů vzhůru, po otevření se jemné zvonky obracejí k zemi.
  • Barevně jsou květy proměnlivé, bývají krémově zelenočervené či bělavé s nádechem zelené a růžovofialové.
  • Kvete v květnu až červnu společně s ostatními okrasnými česneky.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Různé druhy česneku mají různé vlastnosti. Jsou zdravé, okrasné i jedovaté

Česnek sicilský je krásný od jara do podzimu

Česnek sicilský je krásný po celou sezonu – zahradu zdobí nakvétající, v plném květu i postupně přecházející do střapatého odkvétání. Rozkvetlé česneky jsou vhodné k řezu, ve váze vydrží dlouho. Květy zůstávají atraktivní i po odkvetení, protože i semenné tobolky v pozdním létě vypadají pěkně a dají se využít v sušených aranžmá.

Česnek láká včely, čmeláky i motýly

Květy česneku sicilského přitahují jako magnet pro včely, čmeláky a motýly, protože květy produkují hodně nektaru, na kterém si užitečný hmyz tak rád pochutná. Přelétáním z květu na květ včely, čmeláci a motýli pomáhají v opylení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zahrada plná motýlů: Sen, který vám těchto 10 květin pomůže uskutečnit

Česnek sicilský pěstování

  • Stejně jako ostatní cibuloviny kvetoucí na jaře (tulipány, narcisy,hyacinty, modřence a další) se česnek sicilský vysazuje na podzim, konkrétně v září a v říjnu.
  • Cibulky česneku sicilského jsou mrazuvzdorné a odolné proti chorobám a škůdcům, odolají hrabošům a myším. Cibule se nemusí na zimu vyndávat ze země. Po několika letech je dobré rostliny vyjmout a rozsadit.
  • Dařit se mu bude na slunném nebo částečně zastíněném místě. Půda by měla být lehčí, dostatečně propustná, v přemokřených může uhnít. Při výsadbě podsypeme cibule vrstvou písku jako drenáže. Dobře snáší sucho.
  • Cibule o průměru asi 3 cm sázíme na záhony ve skupinách, česnek tak lépe vynikne. Hloubka sázení a vzdálenost mezi cibulkami je patnáct až dvacet centimetrů
  • Po odkvětu je dobré rostlinu přihnojit lopatkou kompostu.
  • Listy odstraňujeme až po zežloutnutí, tedy až přejdou zásobní látky z listů zpět do cibule.
  • Před zimou je vhodné zakrýt česnek sicilský chvojím.

Kam zasadit česnek sicilský

Česnek sicilský bude dobře prospívat ve společnosti dalších jarních cibulovin, především tulipánů a spíše suchomilných trvalek i letniček. Sluší mu to například s levandulí, pupalkou, mavuní nebo třapatovkami, s tymiánem, šalvějí, oreganem, mateřídouškou nebo s okrasnými travinami.

Zdroj: kvetinovecibulky.infocs.wikipedia.org


Přečtěte si také