Zahrada

10. května 2023 11:00

Simona Sedláčková

Jak pěstovat zeleninu a ovoce s dětmi? Vyberte vhodné druhy a pěstujte i na balkoně

Proutek se musí ohýbat, dokud je mladý! Znáte tuhle oblíbenou průpovídku našich babiček? Má ale pravdu, i zájem dětí o přírodu, zahrádku a pěstování květin nebo zeleniny je potřeba podchytit včas. Dopřejte svým potomkům radost ze sklizně vlastního drobného ovoce a zeleniny!

Kontakt s přírodou je velmi důležitý už od útlého věku. Pro děti, které vyrůstají na vesnici, je pozorování přírody a vlastní zahrady naprosto přirozené, ale pro děti z města to může být úplně nové dobrodružství.

Nejlepší čas na založení malého dětského záhonku, o který se vaše ratolesti zvládnou postarat, je v  polovině května. Menší děti s vaší pomocí a větší už docela samy. Vlastně to ani nemusí být tak úplně záhon, stačí i několik větších květináčů na městském balkoně. Možná se budete sami divit, kolik dobrot v nich dokážete společně vypěstovat.

Jaké druhy zeleniny a ovoce se hodí pro dětské pěstování

Vždy vybírejte druhy podle oblíbených chutí vašich dětí a také druhy, které rostou a plodí co nejrychleji, aby se děti brzy dočkaly sklizně.

Měsíční nebo zahradní jahody

Jahodníky můžete koupit v zahradnictví, a dokonce i v mnoha městských prodejnách s květinami. Prodávají se malé sazeničky, ale i vzrostlé a někdy už i kvetoucí rostliny v závěsných nebo obyčejných květináčích. Nevyžadují žádnou zvláštní péči, jenom pravidelnou zálivku. Je dobré, pořídit jahodníky stáleplodící, aby z nich měly děti radost po celé léto. Vynikající jsou i jahody měsíční. Kvetou od dubna do pozdního podzimu, a dokud mají dostatek slunce, stále neúnavně dozrávají. A ta dokonalá chuť!

Koktejlová nebo divoká rajčata

V druhé polovině května je ten nejlepší čas na výsadbu všech druhů rajčat. Pro děti zvolte odrůdy s malými plody, které velikost jednotlivých rajčátek dohánějí množstvím. Vynikající jsou takzvaná jahodová rajčata. Plody mají skutečně tvar jahody, jsou velmi sladké a mívají také mnohem menší množství zrníček, tedy semínek v dužině.

Druhou, neméně skvělou volbou mohou být rajčata divoká. Jejich plody jsou přímo miniaturní, ale na jedné rostlině jich dokáže během sezony dozrát neuvěřitelné množství. Divoká i jahodová rajčata můžete pěstovat na záhonku i na balkoně, nejlépe v samozavlažovacím truhlíku nebo kontejneru.

Okurky nakládačky

Pěstování okurek není vůbec náročné a také se dá zvládnout na záhonku i v samozavlažovacím truhlíku na balkoně. Můžete vysazovat předpěstované sazenice, ale stále ještě i vysévat semena. Okurky rostou rychle. Pro děti volte raději okurky s jemnějšími ostny na povrchu plodů. Chuť mají hruboostné i jemnoostné stejnou, jen při sbírání plodů jsou ty s hrubými ostny nepříjemné pro dětské ruce.

Cukrový hrášek

Hrách můžete postupně vysévat po několik týdnů, abyste rozložili jeho sklizeň. Klíčí a roste velmi rychle, a proto patří mezi nejlepší plodiny pro nedočkavé děti. A jeho plody snad chutnají úplně všem.

Salát dubáček

Dubáček je listový salát, který však netvoří tradiční hlávky, ale můžete ho sklízet postupně, po jednotlivých listech. Pro dětské pěstování je tak velmi vhodný, protože rostlina stále dorůstá na záhonku nebo v květináči.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také