reklama

Jak pěstovat zeleninu a ovoce s dětmi? Vyberte vhodné druhy a pěstujte i na balkoně

Simona Sedláčková
23. května 2021
Proutek se musí ohýbat, dokud je mladý! Znáte tuhle oblíbenou průpovídku našich babiček? Má ale pravdu, i zájem dětí o přírodu, zahrádku a pěstování květin nebo zeleniny je potřeba podchytit včas. Dopřejte svým potomkům radost ze sklizně vlastního drobného ovoce a zeleniny!
reklama

Kontakt spřírodou je velmi důležitý už od útlého věku. Pro děti, které vyrůstají na vesnici, je pozorování přírody a vlastní zahrady naprosto přirozené, ale pro děti změsta to může být úplně nové dobrodružství.

Nejlepší čas na založení malého dětského záhonku,o který se vaše ratolesti zvládnou postarat, je v druhé polovině května. Menší děti svaší pomocí a větší už docela samy. Vlastně to ani nemusí být tak úplně záhon, stačí i několik větších květináčů na městském balkoně. Možná se budete sami divit, kolik dobrot vnich dokážete společně vypěstovat.

Jaké druhy zeleniny a ovoce se hodí pro dětské pěstování

Vždy vybírejte druhy podle oblíbených chutí vašich dětí a také druhy, které rostou a plodí co nejrychleji, aby se děti brzy dočkaly sklizně.

Měsíční nebo zahradní jahody

Jahodníky můžete koupit vzahradnictví, a dokonce i vmnoha městských prodejnách skvětinami. Prodávají se malé sazeničky, ale i vzrostlé, a někdy už i kvetoucí, rostliny vzávěsných nebo obyčejných květináčích. Nevyžadují žádnou zvláštní péči, jenom pravidelnou zálivku. Je dobré, pořídit jahodníky stáleplodící, aby znich měly děti radost po celé léto. Vynikající jsou i jahody měsíční. Kvetou od dubna do pozdního podzimu, a dokud mají dostatek slunce, stále neúnavně dozrávají. A ta dokonalá chuť!

Koktejlová nebo divoká rajčata

V druhé polovině květnaje ten nejlepší čas na výsadbu všech druhů rajčat. Pro děti zvolte odrůdy smalými plody, které velikost jednotlivých rajčátek dohánějí množstvím. Vynikající jsou takzvaná jahodová rajčata. Plody mají skutečně tvar jahody, jsou velmi sladké a mívají také mnohem menší množství zrníček, tedy semínek vdužině.

Druhou volbou, a neméně skvělou, mohou být rajčata divoká. Jejich plody jsou přímo miniaturní, ale na jedné rostlině jich dokáže během sezony dozrát neuvěřitelné množství. Divoká i jahodová rajčata můžete pěstovat na záhonku i na balkoně, nejlépe vsamozavlažovacím truhlíku nebo kontejneru.

Okurky nakládačky

Pěstování okurek není vůbec náročné a také se dá zvládnout na záhonku i vsamozavlažovacím truhlíku na balkoně. Můžete vysazovat předpěstované sazenice, ale stále ještě i vysévat semena. Okurky rostou rychle. Pro děti volte raději okurky sjemnějšími ostny na povrchu plodů. Chuť mají hruboostné i jemnoostné stejnou, jen při sbírání plodů jsou ty shrubými ostny nepříjemné pro dětské ruce.

Cukrový hrášek

Hrách můžete postupně vysévat po několik týdnů, abyste rozložili jeho sklizeň. Klíčí a roste velmi rychle, a proto patří mezi nejlepší plodiny pro nedočkavé děti. A jeho plody snad chutnají úplně všem.

Salát dubáček

Dubáček je listový salát, který však netvoří tradiční hlávky, ale můžete ho sklízet postupně, po jednotlivých listech. Pro dětské pěstování je tak velmi vhodný, protože rostlina stále dorůstá na záhonku nebo vkvětináči.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: dětikvětináčovocepřírodazeleninarajčatarajčebalkónjahodyokurkyzáhonpěstováníbalkonokurkahráchjahodníkdětskýhrách setý
reklama