návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat zeleninu a ovoce s dětmi? Vyberte vhodné druhy a pěstujte i na balkoně

Simona Sedláčková , Vydáno: 23.05.2021
Založte s dětmi zeleninový balkon nebo záhon
Autor: iStock Založte s dětmi zeleninový balkon nebo záhon
Proutek se musí ohýbat, dokud je mladý! Znáte tuhle oblíbenou průpovídku našich babiček? Má ale pravdu, i zájem dětí o přírodu, zahrádku a pěstování květin nebo zeleniny je potřeba podchytit včas. Dopřejte svým potomkům radost ze sklizně vlastního drobného ovoce a zeleniny!

reklama

Kontakt s přírodou je velmi důležitý už od útlého věku. Pro děti, které vyrůstají na vesnici, je pozorování přírody a vlastní zahrady naprosto přirozené, ale pro děti z města to může být úplně nové dobrodružství.

Založte s dětmi zeleninový balkon nebo záhon
Autor: iStock Založte s dětmi zeleninový balkon nebo záhon

Nejlepší čas na založení malého dětského záhonku, o který se vaše ratolesti zvládnou postarat, je v druhé polovině května. Menší děti s vaší pomocí a větší už docela samy. Vlastně to ani nemusí být tak úplně záhon, stačí i několik větších květináčů na městském balkoně. Možná se budete sami divit, kolik dobrot v nich dokážete společně vypěstovat.

Jaké druhy zeleniny a ovoce se hodí pro dětské pěstování

Vždy vybírejte druhy podle oblíbených chutí vašich dětí a také druhy, které rostou a plodí co nejrychleji, aby se děti brzy dočkaly sklizně.

Založte s dětmi zeleninový balkon nebo záhon
Autor: iStock Založte s dětmi zeleninový balkon nebo záhon

Měsíční nebo zahradní jahody

Jahodníky můžete koupit v zahradnictví, a dokonce i v mnoha městských prodejnách s květinami. Prodávají se malé sazeničky, ale i vzrostlé, a někdy už i kvetoucí, rostliny v závěsných nebo obyčejných květináčích. Nevyžadují žádnou zvláštní péči, jenom pravidelnou zálivku. Je dobré, pořídit jahodníky stáleplodící, aby z nich měly děti radost po celé léto. Vynikající jsou i jahody měsíční. Kvetou od dubna do pozdního podzimu, a dokud mají dostatek slunce, stále neúnavně dozrávají. A ta dokonalá chuť!

Měsíční jahody: Vypěstujte si drobné jahůdky báječné chuti na vlastním balkonu. Čas výsevu je tady! 3

Měsíční jahody: Vypěstujte si drobné jahůdky báječné chuti na vlastním balkoně. Čas výsevu je tady!

JAHODY: Jak vypěstovat červené ovoce ze semen a udělat tvarohové knedlíky

JAHODY: Jak je vypěstovat ze semen a udělat z nich tvarohové knedlíky

Koktejlová nebo divoká rajčata

V druhé polovině května je ten nejlepší čas na výsadbu všech druhů rajčat. Pro děti zvolte odrůdy s malými plody, které velikost jednotlivých rajčátek dohánějí množstvím. Vynikající jsou takzvaná jahodová rajčata. Plody mají skutečně tvar jahody, jsou velmi sladké a mívají také mnohem menší množství zrníček, tedy semínek v dužině.

Druhou volbou, a neméně skvělou, mohou být rajčata divoká. Jejich plody jsou přímo miniaturní, ale na jedné rostlině jich dokáže během sezony dozrát neuvěřitelné množství. Divoká i jahodová rajčata můžete pěstovat na záhonku i na balkoně, nejlépe v samozavlažovacím truhlíku nebo kontejneru.

Divoká rajčata: v polovině července

Pěstujeme rajčata na balkoně: Divoká rajčata dokážou překvapit množstvím plodů

RAJČATA: Jak vypěstovat elixír mládí a udělat domácí kečup

RAJČATA: Jak vypěstovat elixír mládí a udělat domácí kečup nebo džem

Okurky nakládačky

Pěstování okurek není vůbec náročné a také se dá zvládnout na záhonku i v samozavlažovacím truhlíku na balkoně. Můžete vysazovat předpěstované sazenice, ale stále ještě i vysévat semena. Okurky rostou rychle. Pro děti volte raději okurky s jemnějšími ostny na povrchu plodů. Chuť mají hruboostné i jemnoostné stejnou, jen při sbírání plodů jsou ty s hrubými ostny nepříjemné pro dětské ruce.

Cukrový hrášek

Hrách můžete postupně vysévat po několik týdnů, abyste rozložili jeho sklizeň. Klíčí a roste velmi rychle, a proto patří mezi nejlepší plodiny pro nedočkavé děti. A jeho plody snad chutnají úplně všem.

Jak vypěstovat a sníst: Hrách setý

HRÁCH SETÝ: Jak správně pěstovat zelený hrášek a udělat si hummus

Okurky pěstujte v truhlíku na balkoně.

Okurky pěstujte v truhlíku. Překvapí vás bohatá úroda i v období sucha

Salát dubáček

Dubáček je listový salát, který však netvoří tradiční hlávky, ale můžete ho sklízet postupně, po jednotlivých listech. Pro dětské pěstování je tak velmi vhodný, protože rostlina stále dorůstá na záhonku nebo v květináči.

Založte s dětmi zeleninový balkon nebo záhon
Autor: iStock Založte s dětmi zeleninový balkon nebo záhon

reklama

Článek je zařazen v: děti , zelenina , ovoce , pěstování , dětský , záhon , balkón , jahody , hrách , okurky , rajčata

reklama

Přečtěte si také