Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Snadno a rychle: Vyrobte si lahodný sirup ze sedmikrásek

Pro někoho je to potvora, která mu kazí jeho anglický trávník. Přitom je sedmikráska chudobka tradiční léčivka, která se využívá i v homeopatii.
Vydáno: 06.05.2016
Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je mocná léčivka
Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je mocná léčivka Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kvete v podstatě celou sezonu a najdete ji víceméně všude – tak toho využijte a vyrobte si ze sedmikrásek neboli chudobek sirup. Je to vcelku jednoduché a vy tak získáte báječný lék proti kašli i ekzémům. Chudobka totiž dokáže pomoci nejen při léčbě drobných ranek, ale i při ekzému, má protizánětlivé účinky, působí na choroby jater a žlučníku.

Chudobka je plná vitamínů a tak si můžete natrhat kvítky a přidat je jen tak do salátu nebo do nádivky. Pokud máte o trochu více času, připravte si z chudobek sirup, který když budete chvíli vařit, můžete proměnit až v chudobkový med (podobně, jako se z pampelišek dělá pampeliškový).

Ingredience na sedmikráskový sirup

1000 květů chudobky
1,5 l vody
1,5 kg cukru
2 citrony

Pro představu, natrhat 1000 květů chudobky vám zabere cca 30 minut (když budete mít trávník s dostatečným množstvím této rostliny). Z této základní dávky získáte 5 skleniček tekutého sirupu (o objemu cca 225 ml). Pokud se tedy do přípravy pustíte a budete už špinit hrnec, udělejte asi rovnou aspoň 2 dávky. Vydrží vám celou zimu.

Postup

Chudobky zalijte horkou vodou. Operte citron, pokud máte bio bez postřiku, nakrájejte jej i s kůrou na kousky a přidejte k chudobkám. Citron z běžného obchodu nejprve oloupejte. Nádobu přikryjte a chudobky nechte 24 hodin louhovat – není dobré tedy chudobky zalévat v 10 hodin večer, protože druhý den v 10 večer byste je měli scedit a dále zpracovat, čekala by vás tak noční šichta.

Po 24 hodinách chudobky přeceďte přes cedník, který ještě vyložíte plátýnkem (ze staré košile, klasického prostěradla, ložního povlečení…). Do tekutiny přidejte cukr a svařte.

Stačí chvíli povařit a sirup je hotov. Pokud si chcete vyrobit med, vařte dál a občas zamíchejte.

Hotový sirup/med nalijte ještě vařící do čistých skleniček a zavíčkujte. Pozor, aby vám skleničky nepraskly, obalte je předtím do mokrého hadru. Nemusíte výrobek dále zavařovat.

Použití: Můžete si tím dochutit citronádu, čaj, ředit vodou a pít jako šťávu, v zimě jíst po lžičkách na kašel. Naředěnou tinkturou potírejte ranky nebo ekzém.

(mih)

Mohlo by vás zajímat:

Chutná skvěle a ještě vás povzbudí

Návod: Vyrobte si skvělý zázvorový sirup na posílení imunity podle Karolíny

Chlorella napomáhá regeneraci jater

Pijete hodně alkoholu? Pak vám játra zachrání tahle řasa

Článek je zařazen v: Sedmikráska chudobka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama