10 léčivých rostlin, které pomáhají proti depresi, únavě a stresu

Podzim se rychle blíží, dny se pomalu krátí a noci prodlužují, léto už brzy vystřídá sychravé počasí a mnozí z nás se začnou potýkat s podzimními splíny, stresem, depresí a únavou. A přitom právě teď potřebujeme být silní, abychom mohli lépe odolávat náporů virů a bacilů. Než sáhneme po prášcích, můžeme využít léčivou sílu přírody. Pomocnou ruku nám podávají byliny, které nabízejí řadu možností, jak si zachovat pozitivní náladu.

Rozmarýn

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) obsahuje éterické oleje, které uklidňují a zlepšují náladu, tiší smutek a přispívají ke zvýšení psychické ifyzické kondice. Patří mezi tradiční byliny, které zmírňují stavy úzkosti astresu. Rozmarýn taky povzbuzuje trávení, podporuje plodnost a zmírňuje bolesti kloubů.Dvacetiminutová koupel s rozmarýnovým olejem podporuje mozkovou činnost, odstraňuje únavu a zlepšuje náladu.

Meduňka

Meduňka lékařská(Melissa officinalis)je účinnou první pomocí při stresu, nervozitě a únavě, příjemně citronová vůně rychle odplaví všechny starosti. Její sedativní účinek se využívá při nespavosti a jako bonus přináší úlevu při bolestech hlavy a pomáhá při problémech se zažíváním. Při stresu a splínu pomáhá večerní popíjení vlažného meduňkového nálevu. Na uklidnění jsou skvělé karmelitánské kapky, užíváme 2 lžičky denně při stresu, splínu a nespavosti.

Heřmánek

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)má uklidňující účinky, zvyšuje imunitu a dokáže zmírnit stres, pomáhá při léčbě úzkostí a depresí. Potřebujeme-li zvolnit tempo, uvolnit se a pozvednout náladu, měli bychom sáhnout po heřmánkovém čaji. Je ideální na celkové zklidnění,při nespavosti a na různé druhy úzkosti.Heřmánkový čaj se pije teplý třikrát denně po jídle.

Dobromysl neboli oregano

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) přináší dobrou mysl, blahodárně působí na psychiku jako účinné přírodní antidepresivum. Vlažný nálev uklidňuje a zlepšuje náladu.Dobromysl se přidává do zklidňujících koupelí. Inhalace dobromyslových par je dobrým lékem při stresu, nervozitě, melancholii, trudnomyslnosti a depresi, pomáhá také při bolestech hlavy. Dobře se uplatní i při chorobách znachlazení a zažívacích potížích.

Kozlík

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) pomáhá při stavech úzkosti, stresu a přepracování, tiší bolest a podporuje kvalitní spánek. Kozlík spánek přímo nevyvolá, ale dokáže uklidnit tak, že usneme přirozeným způsobem. Známé jsou valeriánské kapky, tinktura zkozlíkového oddenku, které byly po staletí nejoblíbenějším lékem proti stresu, depresi a nespavosti. Už od středověku platí na rozčilení, nervozitu, duševní vyčerpání, neklid a trudomyslnot popíjení vlažného odvaruz oddenku kozlíku lékařského.

Vlčí mák

Mák vlčí (Papaver rhoeas), obvykle nazývaný vlčí mák,díky svým sedativním účinkům podporuje klidný spánek, pomáhá lidem trpícím neklidem, nervozitou, stresem a depresivními náladami. Červené okvětní lístky vlčího máku mají zklidňující a tišicí účinky také na dýchací cesty, pomáhají zmírňovat kašel a zároveň usnadňují vykašlávání. Na uklidnění je osvědčená bylinná čajová směs s třezalkou, meduňkou, majoránkou a heřmánkem.Teplý čaj pijeme před spaním. Proti stresu je dobrý sirup z vlčího máku, jednu lžíci s vodou si dopřejeme dvakrát denně.

Máta

Máta peprná (Mentha piperita)obsahuje především účinný prchavý olej, který se skládá z více než čtyřiceti různých složek, hlavně z mentolu, mentonu a mentylacetátu. Pomáhá potlačit stres a zbavit se napětí, doporučuje se úporných bolestech hlavy i při migréně. Silná vůně máty zlepší špatnou náladu, stačí si jen k rostlině přivonět nebo v prstech promnout několik lístků. Při stresu pomůže mátový olej, kterým si potíráme spánky.

Mařinka vonná

Mařinka vonná neboli svízel vonný (Galium odoratum)je luční bylinka s jedinečným aroma. Při pomačkání nebo sušení se z ní uvolňuje kumarin, který má výrazné uklidňující účinky, pomáhá při depresivních a stresových stavech, nervovém vyčerpání, nespavosti, přepracování, smutku ,úzkosti, hysterii. S dávkováním musíme být opatrní, stačí jedna lžička sušené nati (10 g) pro dospělou osobu a den. Proti úzkosti je dobré dát sipo večeři deci mařinkového vína. S plátkem citronu se doporučuje při stresu z přepracování.

Fialka

Violka vonná (Viola odorata),u nás známá jako fialka, se v lidové medicíně se používá především jako prostředek proti dráždivému a úpornému kašli, ale účinně pomáhá i při bolestech hlavy z únavy a vyčerpání, nadměrné psychické zátěži, stresu, melancholii a splínu. Při zvýšené psychické únavě postaví člověka na nohy fialkový ocet, 1 lžíce ve sklenici vody jednou až dvakrát za den.

Světlík

Světlík lékařský (Euphrasia officinalis iEuphrasia rostkoviana) se ve formě čaje využívá jako přírodní podpora při duševní vyčerpanosti, únavě, přepracování a stresu. Pomáhá také při nachlazení, hlavně při suchém kašli a rýmě .Při psychickém vyčerpání a stresu nebo na podporu imunity v pošmourných podzimních dnech užíváme světlíkové vínopodobu dvou týdnů, po večeři si nalijeme a vypijeme 50 ml.

O léčivých bylinách koření by vás mohlo zajímat:


Přečtěte si také