reklama

10 léčivých rostlin, které pomáhají proti depresi, únavě a stresu

Lenka Valjentová
13. září 2020
Podzim se rychle blíží, dny se pomalu krátí a noci prodlužují, léto už brzy vystřídá sychravé počasí a mnozí z nás se začnou potýkat s podzimními splíny, stresem, depresí a únavou. A přitom právě teď potřebujeme být silní, abychom mohli lépe odolávat náporů virů a bacilů. Než sáhneme po prášcích, můžeme využít léčivou sílu přírody. Pomocnou ruku nám podávají byliny, které nabízejí řadu možností, jak si zachovat pozitivní náladu.
reklama

Rozmarýn

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) obsahuje éterické oleje, které uklidňují a zlepšují náladu, tiší smutek a přispívají ke zvýšení psychické ifyzické kondice. Patří mezi tradiční byliny, které zmírňují stavy úzkosti astresu. Rozmarýn taky povzbuzuje trávení, podporuje plodnost a zmírňuje bolesti kloubů.Dvacetiminutová koupel s rozmarýnovým olejem podporuje mozkovou činnost, odstraňuje únavu a zlepšuje náladu.Vše o rozmarýnu, jak ho pěstovat, jak a proč pomáhá léčit nebo recept na domácí rozmarýnový olej do koupele nebo rozmarýnové víno najdete zde.

Meduňka

Meduňka lékařská(Melissa officinalis)je účinnou první pomocí při stresu, nervozitě a únavě, příjemně citronová vůně rychle odplaví všechny starosti. Její sedativní účinek se využívá při nespavosti a jako bonus přináší úlevu při bolestech hlavy a pomáhá při problémech se zažíváním. Při stresu a splínu pomáhá večerní popíjení vlažného meduňkového nálevu. Na uklidnění jsou skvělé karmelitánské kapky, užíváme 2 lžičky denně při stresu, splínu a nespavosti.

Heřmánek

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)má uklidňující účinky, zvyšuje imunitu a dokáže zmírnit stres, pomáhá při léčbě úzkostí a depresí. Potřebujeme-li zvolnit tempo, uvolnit se a pozvednout náladu, měli bychom sáhnout po heřmánkovém čaji. Je ideální na celkové zklidnění,při nespavosti a na různé druhy úzkosti.Heřmánkový čaj se pije teplý třikrát denně po jídle.Vše o heřmánku, jak ho pěstovat, jak a co pomáhá léčit nebo recept heřmánkový sirup a čaj či hojivou mast najdete zde.

Dobromysl neboli oregano

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) přináší dobrou mysl, blahodárně působí na psychiku jako účinné přírodní antidepresivum. Vlažný nálev uklidňuje a zlepšuje náladu.Dobromysl se přidává do zklidňujících koupelí. Inhalace dobromyslových par je dobrým lékem při stresu, nervozitě, melancholii, trudnomyslnosti a depresi, pomáhá také při bolestech hlavy. Dobře se uplatní i při chorobách znachlazení a zažívacích potížích.

Kozlík

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) pomáhá při stavech úzkosti, stresu a přepracování, tiší bolest a podporuje kvalitní spánek. Kozlík spánek přímo nevyvolá, ale dokáže uklidnit tak, že usneme přirozeným způsobem. Známé jsou valeriánské kapky, tinktura zkozlíkového oddenku, které byly po staletí nejoblíbenějším lékem proti stresu, depresi a nespavosti. Už od středověku platí na rozčilení, nervozitu, duševní vyčerpání, neklid a trudomyslnot popíjení vlažného odvaruz oddenku kozlíku lékařského.Vše o kozlíku, jak a kdy bylinu sbírat, jak a co pomáhá léčit nebo recept na domácí valeriánské kapky najdete zde

Vlčí mák

Mákvlčí(Papaver rhoeas), obvykle nazývaný vlčí mák,díky svým sedativním účinkům podporuje klidný spánek, pomáhá lidem trpícím neklidem, nervozitou, stresem a depresivními náladami. Červené okvětní lístky vlčího máku mají zklidňující a tišicí účinky také na dýchací cesty, pomáhají zmírňovat kašel a zároveň usnadňují vykašlávání. Na uklidnění je osvědčená bylinná čajová směs s třezalkou, meduňkou, majoránkou a heřmánkem.Teplý čaj pijeme před spaním. Proti stresu je dobrýsirup z vlčího máku, jednu lžíci s vodou si dopřejeme dvakrát denněVše o vlčím máku, kdy a jak bylinu sbírat, jak a co pomáhá léčit nebo recepty na domácí sirup a čajovou bylinnou směs najdete zde.

Máta

Máta peprná (Mentha piperita)obsahuje především účinný prchavý olej, který se skládá z více než čtyřiceti různých složek, hlavně z mentolu, mentonu a mentylacetátu. Pomáhá potlačit stres a zbavit se napětí, doporučuje se úporných bolestech hlavy i při migréně. Silná vůně máty zlepší špatnou náladu, stačí si jen k rostlině přivonět nebo v prstech promnout několik lístků. Při stresu pomůže mátový olej, kterým si potíráme spánky.

Mařinka vonná

Mařinka vonná neboli svízel vonný (Galium odoratum)je luční bylinka s jedinečným aroma. Při pomačkání nebo sušení se z ní uvolňuje kumarin, který má výrazné uklidňující účinky, pomáhá přidepresivníchastresovýchstavech, nervovém vyčerpání, nespavosti, přepracování,smutku,úzkosti, hysterii. S dávkováním musíme být opatrní, stačí jedna lžička sušené nati (10 g) pro dospělou osobu a den. Proti úzkosti je dobré dát sipo večeři deci mařinkového vína. S plátkem citronu se doporučuje při stresu z přepracování.Vše o mařince jak a kdy ji sbírat, jak a proč pomáhá léčit nebo recept na domácí mařinkové víno najdete zde.

Fialka

Violka vonná(Viola odorata),u nás známá jako fialka, se vlidové medicíně se používá především jako prostředek proti dráždivému a úpornému kašli, ale účinně pomáhá i při bolestech hlavy z únavy a vyčerpání, nadměrné psychické zátěži, stresu, melancholii a splínu. Při zvýšené psychické únavě postaví člověka na nohy fialkový ocet, 1 lžíce ve sklenici vody jednou až dvakrát za den.Vše o fialce, kdy a jak sbírat jak a proč pomáhá léčit nebo recept na domácí fialkový ocet najdete zde.

Světlík

Světlík lékařský (Euphrasia officinalis iEuphrasia rostkoviana) se ve formě čaje využívá jako přírodní podpora při duševní vyčerpanosti, únavě, přepracování a stresu. Pomáhá také při nachlazení, hlavně při suchém kašli a rýmě.Při psychickém vyčerpání a stresu nebo napodporu imunity v pošmourných podzimních dnech užíváme světlíkové vínopodobu dvou týdnů, po večeři si nalijeme a vypijeme 50 ml.Vše o světlíku, kdy a jak sbírat. jak a co proč pomáhá léčit nebo recept na domácí světlíkové víno najdete zde.

O léčivých bylinách koření by vás mohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: čajvínostresúnavadepreseúzkostRozmarýnMáta peprnábylinaheřmánekmeduňkabyliny proti stresufialkaléčivé byliny a kořeníbyliny proti depresibyliny proti únavědobromysl obecnározmarýn lékařskýmák vlčí
reklama