Jak na to

16. září 2023 09:00

Lenka Valjentová

Naložte si zeleninu na zimu: Vyzkoušejte ostrou maďarskou nebo houbovou čalamádu

Receptů a způsobů, jak na zimu konzervovat zeleninu, je opravdu hodně. Jedním z nich je čalamáda – pikantní směs na nudličky nakrájené zeleniny naložené v octovém nálevu. Vzájemný poměr i kombinace jednotlivých druhů zelenin v čalamádě nejsou přesně dané, takže se dají měnit podle toho, jaké zeleniny je právě na zahradě nebo v obchodě hodně.

Česká verze názvu je odvozena od původní, která zní „csalamádé“ a pochází z Maďarska. Čalamáda se obvykle dělá z paprik, hlávkového zelí, mrkve, rajčat a cibule, která v ní nesmí chybět nikdy! Ale je možné ji připravit prakticky z jakékoliv jiné zeleniny. I když při přípravě čalamády postupujeme podle receptu, můžeme si dovolit popustit uzdu fantazii a s poměry a kombinací zeleniny si pohrát.

  • Čalamády se hodí se ke grilovanému i pečenému masu a k zapečeným pokrmům místo salátu a jako obloha. Dají se přidat do obložených baget, sendvičů a burgrů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Cibulový džem s červeným vínem i rychlá pomazánka. Vyzkoušejte chutné recepty z cibule

Pikantní zelná čalamáda s mrkví

Ingredience

Příprava

Zelí nastrouháme na nudličky a mrkev nahrubo. Zeleninu smícháme, přidáme ocet, olej, cukr, sůl, hořčičná, fenyklová a koriandrová semínka. Pečlivě promícháme a umačkáme, aby pustila šťávu. Papriky nakrájíme na proužky, cibuli na prstýnky a přimícháme k zelí s mrkví. Promačkáme a necháme asi 2 hodiny rozležet. Pak zeleninu i se šťávou rozdělíme do sklenic a upěchujeme. Sklenice dobře uzavřeme víčky a čalamádu sterilujeme 20 minut při teplotě 90 °C Necháme vychladnout a uchováme v chladu.

Ostrá maďarská čalamáda s feferonkami a česnekem

Ingredience

Příprava

Papriky pokrájíme na nudličky, rajčata na čtvrtiny, zelí na nudličky. Česnek, cibuli a feferonku nakrájíme na tenká kolečka. Zeleninu smícháme a naplníme do sklenic. Na sladkokyselý nálev smícháme ocet s vodou, cukrem, solí a zrnky pepře. Přivedeme k varu a necháme vařit tak dlouho, až se cukr rozpustí. Sejmeme a do horkého nálevu přidáme pomůcku ke konzervování. Důkladně zamícháme, až se rozpustí. Hotovým nálevem zalijeme zeleninu. Sklenice uzavřeme nejlépe šroubovacími uzávěry a necháme 5 minut otočené víčkem dolů.

Houbová čalamáda

Ingredience

Příprava

Houby povaříme asi 5 minut ve slané vodě, scedíme a necháme vychladnout. Na lák smícháme v hrnci vodu, ocet, cukr, sůl a všechno koření. Promícháme a necháme krátce přejít varem. Sejmeme. Na kostičky nebo plátky nakrájíme papriku, cibuli a povařené houby, promícháme. Lák scedíme (ale nemusíme, záleží na chuti) a směs zeleniny s houbami ještě teplým lákem zalijeme. Necháme asi hodinu rozležet, pak čalamádou naplníme zavařovací skleničky a sterilujeme při teplotě 80 °C asi 20 minut.

Zdroje: primanapady.cz, fresh.iprima.cz


Přečtěte si také