Obývací pokoj

19. května 2019 16:00

Markéta Kašková

9 proměn obývacích pokojů z pořadu Jak se staví sen. Co by nikdy nemělo chybět v moderním interiéru?

Tým z pořadu Jak se staví sen proměnili letos dohromady 10 interiérů, z toho 9 obývacích pokojů. Podívejte se a nechejte se inspirovat moderním designem.

Připomeňme si proměny obývacích pokojů z 18. řady Jak se staví sen – extra. Letošní série byla pro designéry velmi náročná, ale plná naplnění a radosti. Tohle je výsledek.

Proměna panelákového bytu pro sportovce Martina

Martin Hejtyk vyhrál boj nad zákeřnou nemocí, ale zůstal v invalidním důchodu a na rekonstrukci bytu mu nezbývaly prostředky. Jeho maminka Věra tak poprosila Jak se staví sen o pomoc. Za pět dní se ze zastaralého bytu stalo moderní bydlení inspirované industriálním stylem pro sportovce, příznivce feng shui, který neztratil chuť do života.

Mezi kuchyní a obývacím pokojem zmizela zbytečná příčka ahostinský pokoj se proměnil vdomácí posilovnu sběžeckým pásem. Martin tak můžecvičit i doma. Staré lino se vyměnilo za dřevěnou podlahu a proměnou prošla i chodba. Bytu dominují odstíny šedé, černé a kov doplňují přírodní materiály, jako je třeba kůže na židlích u jídelního stolu.

Proměna pokojů pro čtyři děti a obýváku skuchyní pro paní Lucii

Lucie je mladá vdova se čtyřmi malými dětmi. Před rokem tragicky zahynul její manžel Petr. V bytě, který měli v plánu rekonstruovat, zůstala na všechno sama. Naštěstí lidé v jejich okolí nejsou lhostejní a do pořadu rodinu přihlásil jejich soused.

Všude bylo strašně moc věcí, které neměly svoje místo. Při takovém počtu dětí se moc nelze divit, že úložné prostory chyběly a ani do budoucna jich asi nebude přebytek. Ta tohle se designéři soustředili nejvíc. Všechno muselo být perfektně funkční, praktické a v dosahu. Jedině tak může proměna Lucce ulehčit.

Proměna pro bojovnici Andreu a jejího syna Filipa

Andrea je maminkou pětiletého Filipa. Vychovává ho sama, ale to jí nebrání v tom, aby mu dopřála nádherné dětství. Minulý rok však byl pro ni velmi náročný. Diagnostikovali jí rakovinu prsu. Nemoc ji dostala na kolena, ale nezlomila ji. Je to velká bojovnice a za svůj život bojuje nejen kvůli sobě, ale hlavně kvůli svému synovi.

V bytě nebyl žádný zásadní problém stavebního rázu, ale spíše chyběla koncepce a vize do budoucna. Důležité bylo správně uchopit design interiéru. Aby balancoval na hraně surového industriálního pojetí a stále byl příjemný a milý k bydlení. Jelikož byt byl vyklizený a již určený k rekonstrukci, změnilo se naprosto vše. Vytvořili jsme zcela nové komfortní bydlení.

Proměna pro nemocnou maminku, která pomáhá svému okolí

Věra žila spolu s maminkou a svými dvěma dětmi ve starém rodinném domě. Je po mozkové mrtvici a sama bez pomoci v domě nic neopraví. To byl další příběh pro naše designéry a pořad Jak se staví sen!

Designéři šli cestou moderního stylu s lehkými rustikálními prvky. Vybrali krásné retro vypínače, nebáli se sukatější podlahy s velkými prkny. Dřevěný obklad propsali i na stěnu. Celkově interiér nechali v neutrálních tónech, pouze v jídelní části se vyskytlo pár červených akcentů.

Proměna pro malou statečnou tanečnici a její maminku

Maminka Vlaďka chtěla splnit sen pro svoji dceru Aničku. Mladá slečna prodělala onkologické onemocnění mandlí, a i když bojovala s takto těžkou nemocí, nikdy neztrácela optimismus do života. Moc si přála svůj vlastní pokojíček. Podívejte se, jak se proměna našim designérům povedla.

Bylo celkem hned jasné, co budou designéři muset udělat. Anička chtěla větší pokojíček, jediné možné řešení bylo umístit jej místo stávajícího obývacího pokoje. Prohozením místností se dostal obývák přímo vedle kuchyně, nabízelo se tedy příčku mezi nimi zbourat. Vznikl tak nový otevřený prostor.

Proměna pro babičku svnoučaty

Pomáhali jsme i paní Zdeně s proměnou domu, kde již čtvrtým rokem vychovává svá vnoučata. Jejich bydlení však nebylo vhodně řešené. Zdena si přála pokojíčky pro děti, ale naši designéři zvládli i kuchyň sobývákem.

Největší výzvou byla pro designéry odvaha pustit se do jejich vizí, a to odhalit trámy ve stropě a otlouct některé původní omítky až na cihlu. Proměna nakonec respektuje dům a má vztah k lidem, kteří v něm bydlí. Designéři se snažili tvořit a zároveň neuhýbat z jeho původního charakteru. Styl je venkovský, jemně rustikální s využitím původních konstrukčních prvků domu, které se staly hlavní nosnou estetickou hodnotou proměny.

Největší proměna vhistorii pořadu pro paní Vlaďku

Nový domeček pro paní Vlaďku je zcela moderní, a to nejen jeho plášť, ale i interiér. Vytvořilo se bydlení s prvky skandinávského stylu, kde nechybí základní potřeby pro spokojený život.

Byla to proměna všech proměn. Je to zatím nejrozsáhlejší, největší, nejtěžší a nejbláznivější akce v pořadu Jak se staví sen, v mnoha ohledech pro nás nová a přelomová. Nápad vypořádat se s domkem takto radikálně, tzn. zbourat a postavit nový, se nerodil okamžitě. Na celý díl se můžete podívat ZDE.

A nezapomeňte, že další sezóna Jak se staví sen se už připravuje!Budeme ji vysílat na jaře 2020. Více informací o pořadu a všechny epizody najdete ZDE.


Přečtěte si také