návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

8 nejšílenějších staveb od architekta Tančícího domu: Najdete je v USA i ve Španělsku

, Vydáno: 17.06.2019
Gehry a jeho design
Autor: unsplash/istock.com Gehry a jeho design
Řada projektů, včetně soukromé rezidence Franka Gehryho, zatočila se světovým vnímáním architektury. Jeho výtvory jsou uváděny jako jedny z nejvýznamnějších staveb současnosti. Mezi jeho nejznámější díla patří například Guggenheimovo muzeum v Bilbau, koncertní sál Walta Disneyho, Muzeum popové kultury v Seattlu nebo Tančící dům v Praze. Podívejte se na nejgeniálnější nápady Franka Gehryho, které se podařilo zrealizovat.

reklama

Tvůrce, jehož projekty fascinují svět, za svůj kreativní život navrhl nespočet nevídaných a průlomových objektů, které zahýbaly světovou architekturou. Devadesátiletý Frank Gehry se nebojí překračovat hranice a se svými projekty si doslova hraje do posledního detailu. Praha může být hrdá, že jedno z děl Franka Gehryho zdobí vltavský břeh. Podívejte se na neoriginálnější počiny tohoto geniálního tvůrce.

„Snažím se projektovat stavby jako odpověď na lidské pocity.“

Život rodilého Kanaďana započal v roce 1929, ale architekt strávil skoro celý život v Los Angeles, kde nalezneme i několik jeho projektů. Jedinečnou tvorbu odstartovala přestavba domu v Los Angeles, kde se jeho experimentální choutky naplno projevily. "Snažím se projektovat stavby jako odpověď na lidské pocity," říká Gehry. Je tomu tak po celou dobu jeho extravagantní tvorby a smýšlení.

Barvy jsou pro Gehryho důležité a mnohdy mají silnou symboliku.
Autor: profimedia.cz Barvy jsou pro Gehryho důležité a mnohdy mají silnou symboliku.

Koncertní sál Walta Disneyho, Kalifornie

 • Místo: 111 S Grand Avenue, Los Angeles, USA
 • Realizace: 23. října 2003

Nevídaná koncertní hala nese jméno jednoho z nejslavnějších amerických producentů, scenáristů a umělců všech dob. Paní Disneyová již v roce 1987 přispěla 50 miliony dolarů na počáteční budování. Díky tomuto štědrému příspěvku mohla být vypsána soutěž, ve které zvítězil Frank Gehry. Dříve obyčejná čtvrť Bunker Hill dostává díky architektonickým skvostům nový kulturní rozměr.

Koncertní hala byla slavnostně otevřena v říjnu roku 2003.
Autor: unsplash.com/Reza Rostampisheh Koncertní hala byla slavnostně otevřena v říjnu roku 2003.

V originální stavbě najdete dva sály a venkovní auditorium. Hlavní síň pojme neuvěřitelných 2265 lidí. Gehry na projektu spolupracoval s japonským akustikem Yasuhisa Toyotou a na finálním projektu pracovali až do roku 2001. Původně měl být objekt postaven celý z kamene.

Tančící dům v Praze

 • Místo: Jiráskovo náměstí 1981/6 , Praha, Česká republika
 • Realizace: 1996

Na pravém břehu Vltavy na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí stojí budova, kterou pro svou originalitu zná celý svět. Ginger and Fred, jak se Tančícímu domu přezdívá, byl dokončen roku 1996. Projekt je reflexí kulturního bohatství naší země a zametá letité stopy po druhé světové válce, jelikož stojí na vybombardovaných základech činžovního domu, kde zemřelo 701 lidí. Projekt je tvořen ze dvou částí – statické a „roztančené“. Má představovat slavnou tančící dvojici Freda Astaira a Ginger Rogers, kteří tancují a oslavují konec totality. Dům dnes slouží jako kancelářské prostory, galerie, hotel a na terase je restaurace. 

Stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy.
Autor: istock.com Stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy.

Frank Gehry nebyl v příběhu o Tančícím domě hned ze začátku. Hlavní myšlenka vznikla mezi Václavem Havlem a Vladem Milunićem, kteří byli několik let sousedé. Milunić byl původně projektem pověřen sám, shodou okolností se dal dohromady s Frankem O. Gehrym a tak vznikla finální podoba projektu.

Dům Franka Gehryho

 • Místo: 1002 22nd Street, Santa Monica, USA
 • Realizace: 1978

Gehry začínal svou kariéru projektováním rodinných domů. Santa Monica se pyšní jeho výstředním domovem, který od samého začátku vzbuzoval obdiv i pohoršení zároveň. Jeho drátěný plot a různé vlnité plechy nejsou ani v dnešní době standardem rodinných domů.

Rodinný dům Franka Gehryho, který zprvu sousedé nemohli vydýchat.
Autor: wikipedia.com/IK's World Trip Rodinný dům Franka Gehryho, který zprvu sousedé nemohli vydýchat.

Původně si Frank s manželkou koupili celkem normální bydlení v Kalifornii, které nebylo ničím výstřední a jednalo se o nevýraznou budovu. Okolo původního domu však Gehry postavil dům nový, kam vedou různé průchozí otvory. Celý objekt tak dostal nový modernistický směr. Uprostřed nového obalu, který je tvořen zejména ze skla, betonu, plechu a dřeva najdeme i vyčnívající původní střechu. V roce 1991 pak projekt prošel znovu rekonstrukcí a od té doby celý dům vypadá učesaněji.

American Center

 • Adresa: 51 rue de Bercy, Paříž, Francie
 • Realizace: 1988–94

Pro Gehryho se jednalo o zásadní a první mimoamerický projekt. Místo mělo za cíl sloučit prostor pro výstavy, představení, různé kanceláře a byty pro hostující umělce. Gehry pracoval především s vápencem, sklem a zinkem. Držel se konceptu tak, aby zapadal do Pařížské atmosféry. Reflektuje místo plné tance a radosti.

American Center pouhých 19 měsíců po přestěhování vyhlásilo úpadek.
Autor: profimedia.cz American Center pouhých 19 měsíců po přestěhování vyhlásilo úpadek.

Americké centrum fungovalo jen do roku 1996, pak byla budova nabídnuta k prodeji. 28. září 2005 zde byla otevřena filmotéka Cinémathèque Française.

Muzeum populární kultury

 • Místo: 325 5th Avenue North, Seattle, USA
 • Realizace: 2000

Budova je na první pohled přehlídkou extravagance a dekonstruktivismu. Nalezneme zde prvky blobismu, který se vyznačuje oblými tvary. Naším nejznámějším představitelem blob architektury je bezesporu Jan Kaplický.

Muzeum bylo vystavěno roku 2000 ve čtvrti Seattle Center.
Autor: istock.com Muzeum bylo vystavěno roku 2000 ve čtvrti Seattle Center.

Budova podle Gehryho znázorňuje rozteklou kytaru a byla postavena na počest seattleského rodáka Jima Hendrixe, kterému je na projektu věnována fialová barva. Zlatá pak představuje Lese Paula, který je „otec zvuku“ rock and rollové kytary, modrá patří výrobci hudebních nástrojů Fenderovi, který založil stejnojmennou firmu, a červená představuje auta, ve kterých cestují opravdové hvězdy.

Chiat Day

 • Místo: 340 Main Street, Venice, USA
 • Realizace: 1991

Chiat Day je komerční budova ve Venice v Kalifornii o rozloze 7000 metrů čtverečních, které dominuje obří dalekohled. Její realizace se o několik let zpozdila poté, co dělníci na staveništi nalezli nebezpečné materiály, které vyžadovaly opatrné odstranění.

Po světě je mnoho staveb, které v člověku evokují věci ze života. Dalekohled je jedna z nich.
Autor: profimedia.cz Po světě je mnoho staveb, které v člověku evokují věci ze života. Dalekohled je jedna z nich.

Guggenheimovo muzeum

 • Místo: Abandoibarra Etorb. 2, Bilbao, Španělsko
 • Realizace: 1997

Muzeum moderního umění je skvostem, aniž by ho člověk musel vidět zevnitř. Bylo vystavěno roku 1997 v průmyslové části města, uprostřed loděnic, doků a ocelářských továren. Budova připomíná historické stavby a reflektuje místní prostředí. Leží ve středu pomyslného kulturního trojúhelníku mezi muzeem Museo de Bellas Artes, baskickou univerzitou a radnicí.

Guggenheimovo muzeum bylo vystavěno roku 1997 v průmyslové části města.
Autor: unsplash.com/Jorge Fernández Salas Guggenheimovo muzeum bylo vystavěno roku 1997 v průmyslové části města.

Vize Gehryho byla jasná, její realizace představovala obrovský oříšek, který se musel vyřešit pomocí nových technologií, které napomohly k vlnitým ocelovým stěnám budovy. Nový grafický trojrozměrný program představoval revoluci v tehdejší architektuře, protože do té doby se takové programy používaly pouze v automobilovém a leteckém průmyslu.

Vitra Design Museum

 • Místo: Charles-Eames-Str. 1, Weil am Rhein, Německo
 • Realizace:1988–89

Malé muzeum je soukromým objektem firmy Vitra, která se specializuje na design. Poprvé mohla veřejnost do interiéru nahlédnout roku 1989. Muzeum je věnováno historickým a současným trendům průmyslového nábytku.

Muzeum poprvé otevřelo svoje dveře pro veřejnost v roce 1989.
Autor: profimedia.cz Muzeum poprvé otevřelo svoje dveře pro veřejnost v roce 1989.

Muzeum se svými rozměry řadí k menším objektům takového druhu, ale i přesto patří k jednomu z nejdůležitějších muzeí tohoto druhu. Uvnitř nalezneme přes 3000 exponátů.

Podívejte se do galerie na nejlepší počiny tohoto geniálního umělce.

Markéta Kašková

Další články:

architektky 1

Ženy v architektuře: Seznamte se s 5 architektkami, které postavily dechberoucí stavby

Ludwig Mies van der Rohe a vila Tugendhat

Architekti a designéři, kteří museli utéct před nacismem

reklama

Článek je zařazen v: Frank Gehry , Devadesátiletý Frank Gehry , Praha může být hrdá , Walt Disney Concert Hall , Kalifornie , Tančící dům v Praze , Vlado Milunić , Frank Owen Gehry , Fred Astaira a Ginger Rogersov , Dům Franka Gehryho , American Center , Muzeum populární kultury , Chiat Day , Guggenheimovo muzeum , Vitra Design Museum , architektura , architekt , arkcitektura , modernismus

reklama

Přečtěte si také