reklama

Jak si pomáhají rostliny? Šalvěj odežene mšice i bělásky, kmín mandelinky

Simona Sedláčková
10. května 2021
Možná by vás ani nenapadlo, jak moc spolu dokážou rostliny táhnout za jeden provaz. Dokonce si umí i rozdělit práci ve vaší zahradě tak, aby se každá zvládla vypořádat s jiným nepřítelem. Jak ochránit záhony před nájezdem bělásků i mandelinek i bez chemických postřiků?
reklama

Jak odradit bělásky od kladení vajíček

Bělásci kladou svá vajíčka především na spodní stranu listů zelí, květáku, kedlubnů nebo brokolice. Zajímají je hlavně brukvovité rostliny. Proto kolem těchto rostlin vysaďte bylinky svýraznou vůní, která má na bělásky odpuzující účinek. Nejlepší bude máta peprná, šalvěj, tymián, ale i pelyněk pravý či celer.

A pokud se bělásci na zelí i tak usadí, nezbývá než se pustit do ručního sběru vajíček a pak čerstvě vylíhnutých housenek. Tedy za předpokladu, že máte pouze menší záhon zelí a ne celý lán.

Na zelí a květák mají zálusk i dřepčíci

Drobné dírky vlistech brukvovitých rostlin upozorňují na napadení porostu nepříjemnými dřepčíky. Naštěstí jim můžete znechutit svou zeleninu vysetím ředkviček a ředkví.

Mšicím bylinky nevoní

Mšice patří snad knejčastějším vetřelcům na zahradě. Jakmile napadnou malá poupata růží, bývá už pozdě na přírodní preventivní ochranu a nezbývá než zahájit postřik. Pokud se chemickým přípravkům hodláte vyhnout, můžete si připravit výluh zkopřiv nebo postřik zlistů rebarbory.

Včasné vysazení vhodných sousedů kolem růží může nájezd mšic alespoň trochu zmírnit. Růže tedy pěstujte na jednom záhoně společně slevandulí nebo šalvějí. Mšice umí zapudit i lichořeřišnice nebo afrikány.

Mandelinka miluje bramborovou nať

Ochránit políčko brambor bez chemického postřiku je téměř nadlidský úkol. Tenhle brouk původem zAmeriky objeví listy brambor naprosto neomylně, a když už se ve vaší zahradě usadí, tak nepohrdne ani listy rajčat nebo lilků, tedy listy rostlin lilkovitých.

Smšicemi můžete bojovat tak, že mezi brambory rozhodíte semínka kmínu nebo špenátu. Na okraji bramborového políčka pěstujte štiplavý křen.

Pokud se vám mandelinku od usazení na bramborách odradit nepodaří, nezbývá než se pustit do pracného a zdlouhavého ručního sběru brouků.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama