reklama

První jarní truhlíky osaďte maceškami, petrklíči, tulipány i hyacinty. Zimy se nebojí

Simona Sedláčková
13. března 2021
Také nedočkavě vyhlížíte jarní sluníčko a každé ráno kontrolujete teploměr na okně, protože se těšíte na chvíli, kdy celý balkon po zimě umyjete a do truhlíků vysadíte první jarní rostlinky? Zima se své vlády jen tak lehce nevzdá, ale pokud si vyberete správné otužilce, můžete začít s výsadbou hned.
reklama

Sosázením truhlíků nemusíte čekat až do doby, kdy budete moct vysadit klasické balkonovky, jako jsou muškáty (Pelargonium) nebo petúnie (Petunia). Tyhle zimomřivky nechte vklidu růst a sílit doma za oknem a na balkon vysaďte otužilce, kteří se hned tak zimy nezaleknou a nezaskočí je ani občasný sněhový poprašek. Pro jistotu ale můžete osazené truhlíky před většími mrazy chránit netkanou bílou textilií.

Nechte rostlinky aklimatizovat

Pokud jste si na podzim osadili balkonové truhlíky cibulovinami, možná už některé i kvetou, ale většinou zatím jenom vystrkují růžky. Naštěstí pro nás zahradníci připravili cibuloviny rychlené.

Můžete tak do truhlíků vysadit tyto cibuloviny:

Vybírat můžete i zbohaté nabídky ostatních rostlin:

Vyberte si květiny, které svá poupata teprve začínají vystrkovat mezi prvními lístky, aby vám vplné formě vydržely co nejdéle. Při nákupu si také překontrolujte, jestli mají rostliny silný kořenový systém. Stačí otočit květináč dnem vzhůru a přesvědčit se, jestli pár kořenů už prorůstá zkvětináče ven. Také překontrolujte stav listů. Především u primulek se často stává, že bývají přelité a listy začínají žloutnout.

Doma rostlinky teprve po chvíli vybalte zpapíru a první 2-3 dny je vystrkujte na balkon jenom vodpoledních, vyšších teplotách.

Květiny doplňte větvičkami keřů i břečťanem

Jako doplněk ke kvetoucím rostlinám využijte například břečťan (Hedera helix), který můžete vtruhlíku později nechat a kněmu pouze přidáte letní balkonovky. Skvěle mu to bude slušet například ve společnosti muškátů.

Zelené rostliny můžete nahradit i nastříhanými větvičkami zimostrázu (Buxus), který vydrží ve vlhké půdě dlouho svěží. Krásně budou vtruhlíku mezi květinami vypadat i větvičky jarních kočiček, tedy vrby jívy (Salix)). Netrhejte jich však moc a vždy pouze zvětšího keře, na kterém i tak zůstane spousta dalších kočiček, pro první jarní včelky a čmeláky.

Pro krátkodobý efekt můžete využít i větve nakvetlé zlatice (Forsythia), které ale bohužel brzy zvadnou a zaschnou.

Vyhlédněte si příhodné počasí

Na výsadbu si vyberte den, kdy budou teploty co nejvýš nad bodem mrazu. Na dno truhlíku nasypte drobný štěrk nebo keramzit, rostlinky opatrně vyklepněte zkvětináče a vyskládejte do truhlíku. Mezi jednotlivými rostlinami nemusíte nechávat příliš velké rozestupy, klidně je sesaďte blízko ksobě. Stejně budou fungovat jenom jako krátkodobá dekorace a nebudou se rozrůstat. Jejich funkce vtruhlíku skončí sjejich odkvětem. Prostory mezi rostlinami vyplňte obyčejným substrátem pro balkonové rostliny.

Blíží se doba pěstování na balkoně. Spoustu článků na toto téma najdete v našem speciálu:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama