První jarní truhlíky osaďte maceškami, petrklíči, tulipány i hyacinty. Zimy se nebojí

Také nedočkavě vyhlížíte jarní sluníčko a každé ráno kontrolujete teploměr na okně, protože se těšíte na chvíli, kdy celý balkon po zimě umyjete a do truhlíků vysadíte první jarní rostlinky? Zima se své vlády jen tak lehce nevzdá, ale pokud si vyberete správné otužilce, můžete začít s výsadbou hned.

S osázením truhlíků nemusíte čekat až do doby, kdy budete moct vysadit klasické balkonovky jako jsou muškáty (Pelargonium) nebo petúnie (Petunia). Tyhle zimomřivky nechte v klidu růst a sílit doma za oknem a na balkon vysaďte otužilce, kteří se hned tak zimy nezaleknou a nezaskočí je ani občasný sněhový poprašek. Pro jistotu ale můžete osazené truhlíky před většími mrazy chránit netkanou bílou textilií.

Nechte rostlinky aklimatizovat

Pokud jste si na podzim osadili balkonové truhlíky cibulovinami, možná už některé i kvetou, ale většinou zatím jenom vystrkují růžky. Naštěstí pro nás zahradníci připravili cibuloviny rychlené.

Vyberte si květiny, které svá poupata teprve začínají vystrkovat mezi prvními lístky, aby vám v plné formě vydržely co nejdéle.

Při nákupu si také překontrolujte, jestli mají rostliny silný kořenový systém. Stačí otočit květináč dnem vzhůru a přesvědčit se, jestli pár kořenů už prorůstá z květináče ven.

Také překontrolujte stav listů. Především u primulek se často stává, že bývají přelité a listy začínají žloutnout.

Doma rostlinky teprve po chvíli vybalte z papíru a první 2–3 dny je vystrkujte na balkon jenom v odpoledních, vyšších teplotách.

Do truhlíků můžete vysadit tyto cibuloviny:

Vybírat můžete i z bohaté nabídky ostatních rostlin:

INSPIRUJTE SE: Rychlené cibuloviny po odkvětu: Víte, co s nimi?

Květiny doplňte větvičkami keřů i břečťanem

Jako doplněk ke kvetoucím rostlinám využijte například břečťan (Hedera helix), který můžete v truhlíku později nechat a k němu pouze přidáte letní balkonovky. Skvěle mu to bude slušet například ve společnosti muškátů.

Zelené rostliny můžete nahradit i nastříhanými větvičkami zimostrázu (Buxus), který vydrží ve vlhké půdě dlouho svěží. Krásně budou v truhlíku mezi květinami vypadat i větvičky jarních kočiček, tedy vrby jívy (Salix). Netrhejte jich však moc a vždy pouze z většího keře, na kterém i tak zůstane spousta dalších kočiček pro první jarní včelky a čmeláky.

Pro krátkodobý efekt můžete využít i větve nakvetlé zlatice (Forsythia), které ale bohužel brzy zvadnou a zaschnou.

Výsadba rostlin do truhlíku

  • Na výsadbu si vyberte den, kdy budou teploty co nejvýš nad bodem mrazu.
  • Na dno truhlíku nasypte drobný štěrk nebo keramzit, rostlinky opatrně vyklepněte z květináče a vyskládejte do truhlíku.
  • Mezi jednotlivými rostlinami nemusíte nechávat příliš velké rozestupy, klidně je sesaďte blízko k sobě. Stejně budou fungovat jenom jako krátkodobá dekorace a nebudou se rozrůstat. Jejich funkce v truhlíku skončí s jejich odkvětem.
  • Prostory mezi rostlinami vyplňte obyčejným substrátem pro balkonové rostliny.

Zdroj: autorský článek Simona Sedláčková


Přečtěte si také