Jarní květy na talíři. Ozdobte si jídlo sedmikráskami, fialkami i hluchavkami

Nechcete se stát na chvilku vílou? O nich se přece říká, že se živí jenom nektarem z květů, ne? Ale vzhledem k tomu, že my vílami většinou opravdu nejsme, můžeme sníst ty květy celé. A přidáme i některé listy! Teď na jaře je k tomu nejpříhodnější doba. Rostlinky jsou mladé a svěží a občas k nakousnutí přímo lákají. Které můžete bez obav ochutnat?

Vydejte se na jedlé květy do vlastní zahrady i do přírody

Při sběru bylin za účelem jejich konzumace se musíme řídit stejným pravidlem jako při sběru lesních hub. Nikdy nesbíráme rostliny, u kterých si nejsme stoprocentně jisti jejich poživatelností. Proto si dnes ukážeme jenom rostlinky, které pozná opravdu každý.

Na sběr rostlin se vydáme nejlépe brzy po ránu nebo dopoledne a vezmeme si ssebou nůžky. Rostliny sbíráme jenom na čistých místech. Bohužel první byliny nakvétají kolem cest a na okrajích polí, protože tu mají většinou více sluníčka, než schované vtrávě na louce nebo u lesa, ale raději si počkejme. Nejkvalitnější a nejchutnější budou květy a mladé lístky zpolostinných a civilizaci alespoň trochu vzdálených míst nebo zvlastní zahrady, kde přesně víme, jestli a jaká používáme hnojiva i jestli nám chodí naše kočka konat potřebu do záhonu.

Na sběr rostlin používáme nejlépe proutěný košík nebo papírový sáček, aby se nám rostlinky a jejich květy nezapařily a tím i neznehodnotily. Doma vše zpracujeme co nejrychleji, dokud jsou květy i listy čerstvé. Omyjeme je a rovnou servírujeme, ať už jako součást čerstvých salátů, nebo jimi ozdobíme vařené pokrmy či dezerty.

Které rostlinky a jejich květy můžeme brzy na jaře bez obav ochutnat?

Fialky a macešky

Na talíř si dejte tyto druhy:

  • violka vonná (Viola odorata)
  • violka ostruhatá (Viola cornuta)
  • maceška (Viola x wittrockiana)

Nádherné květy fialek i macešek, planých i zahradních, můžete využít na dozdobení salátů i dezertů. Krásně budou vypadat třeba kandované. Namočte je ve vyšlehaném bílku a hustě pocukrujte. Po zaschnutí se znich stanou jedlé šperky sladkých pokrmů. Ale můžete je konzumovat i jen tak, čerstvé, třeba položené na chleba sbylinkovým tvarohem. Malé kvítky se výborně hodí i kzamražení do kostek ledu. Nádherně později ozdobí třeba i letní limonády.

Sedmikráska (Bellis)

Drobné kvítky planých sedmikrásek i těch větších zahradních dozdobí sladké dezerty i čerstvé zelené saláty. Nejlepší jsou na dozdobení krémových polévek. Můžete je sbírat vlastně celoročně, protože dokážou vykvést i uprostřed zimy.

Česnáček lékařský (Alliaria petiolata)

Většinou od dubna ho najdeme na stinných okrajích lesů. Jedlé jsou květy i listy a chutí i vůní připomínají česnek. Hodí se do salátů, na chleba smáslem i do pomazánek.

Pampeliška (Taraxacum)

Mladé lístky, květní poupata i rozvinuté květy můžete konzumovat hlavně brzy na jaře. Pro svou typickou nahořklost se hodí především na dozdobení zelených salátů, ale určitě ne ke sladkým pokrmům.

Petrklíč (Primula veris) a primule (Primula vulgaris)

Obě varianty petrklíčů, jak ty zvolné přírody, tak i zahradní, mají krásné a jedlé květy. Mají jemně nasládlou chuť po medu a můžete je od prvních jarních dnů přidávat do zelených salátů i na sladké moučníky. Stejně jako fialky je můžete i kandovat.

Bršlice kozí noha (Aegopodium vulgare)

Od března do května můžeme konzumovat mladé listy, ještě před rozkvětem. Bršlici najdeme jako úporný plevel téměř na každé zahradě, ale i na okrajích lesů, pod keři. Mladé listy konzumujeme čerstvé, například nasekané do tvarohové pomazánky, ale můžeme si znich připravit i jarní špenát nebo je přidat do velikonoční nádivky.

Hluchavka nachová (Lamium purpureum)

Ke konzumaci jsou vhodné celé mladé vrcholy výhonů nebo jen květy hluchavky nachové, které se sbírají vplném květu. Kdo neokusil už jako malé dítě vysávat sladkou šťávu zkvětů hluchavek? Úplně stejně můžete použít i hluchavku bílou.

Česnek medvědí (Allium ursinum)

Především ve vlhkýchlužních lesích tvoří velké porosty. Sbírají se mladé listy brzy na jaře, ještě před rozkvětem. Listy se konzumují nasekané do salátu nebo do tvarohové pomazánky nebo si snimi můžeme posypat vařené brambory.


Přečtěte si také