Zahrada

9. listopadu 2014 06:00

Markéta Zídková

Jak doma pěstovat citrusy? Rady zkušených pěstitelů

Zkusili jste, jak chutná pomeranč, mandarinka nebo citron vlastnoručně vypěstovaný? Kromě důležitých vitamínů a čerstvosti je takový plod plný lásky a péče svého pěstitele.

Citrusářství nabývá stále více na popularitě. Vždyť stačí zasadit pecku z citrusu a za několik týdnů už máte v květináčku malou drobnou rostlinku, která se má k životu. Roste, roste, a když dosáhne té pravé velikosti, její majitel ji nechá naroubovat odrůdou, kterou si sám zvolí, a pak už jen čeká na první úrodu.

Takhle to zní jako pohádka, ale citrusářství je ve skutečnosti disciplína náročná na čas a vaše znalosti. Na druhou stranu, pokud čas máte a vyzbrojíte se informacemi, nic nebrání tomu, abyste se těšili z vlastních citrusových plodů.

Jaké podmínky exotické citrusy vyžadují?

Všechny pěstované citrusy jsou rostlinami světlomilnými. Pomerančovník, mandarinka a grapefruit snášejí dobře přímé sluneční světlo, citroníku lépe vyhovuje světlo rozptýlené.

Citrusy jsou také teplomilné rostliny, které v našich podmínkách v zimě venku nevydrží. Malí pěstitelé je proto v létě vynášejí na sluníčko a letní je, v zimě je umísťují na světlé místo, kde se ovšem teplota pohybuje ideálně v rozmezí od 0 do 10 °C. Víte, co všechno takový stromeček v květináči potřebuje? Uvádíme rady zkušených pěstitelů.

5 pravidel přesazování citrusů

  1. Citrusy pěstované v květináči každý rok na jaře přesaďte do nádob o něco větších, než v jakých rostly doposud.
  2. Staré rostliny ve velkých nádobách se již nepřesazují. Místo toho odeberte z květináče několikacentimetrovou vrstvu zeminy a doplňte kvalitním kompostem.
  3. Na dno nádoby dejte hrubší štěrk, vrstvu asi 2 až 3 cm, která zajišťuje dokonalý odtok vody a také přístup vzduchu ke kořenům.
  4. Při přesazování kontrolujte stav kořenů, poškozené odstraňte, pokud jsou zdravé, snažte se nepoškodit kořenový bal.
  5. Při přesazování používejte kvalitní kompost, rašelinu a písek. Po přesazení rostliny opatrně zalijte. Asi za měsíc začnete s přihnojováním do půdy, a to jednou za 14 dní.

Řez citrusů

  • Po přesazení následuje řez. Odstraňte korunu zahušťující větve a zkraťte bezlisté nebo bujné větve.
  • Kmínek má být asi 20 cm vysoký, korunu tvoří 3 až 4 větvičky 25 cm dlouhé. Ty tvoří větve prvního řádu. Na nich zapěstujte další 4 větvičky II. řádu (dlouhé asi 10 cm) a další řády zkracujte na délku 5 cm.
  • Odplozené větvičky řežte za 2. pupenem. Jednoleté krátké výhony šetřete, jsou nositeli květů. Kolmé a silné výhony, nazývané vlky, odstraňte celé až na větevní kroužek.

5 pravidel pěstování citrusů

  1. Teplotu zvyšujte v souladu se zvyšující se intenzitou světla.
  2. V jarních měsících začněte rostliny rosit. V době vegetace přihnojujte na list běžnými tekutými hnojivy určenými pro citrusové rostliny.
  3. Růst výhonů v jednotlivých růstových periodách usměrňujte ohýbáním a zaštipováním rostoucích výhonů tak, aby poslední očko směrovalo z koruny ven.
  4. Na jaře v době květu a po odkvětu udržujte teplotu 16 až 20 ˚C.
  5. Citrusy zimujte při teplotě od 0 do 10 ˚C při minimální zálivce.Pro zálivku je vhodná měkká vlažná voda.

Skleník pro citrusy

Jen málo milovníků citrusů zůstává pouze u několika stromečků. Když se z této lásky stane vášeň a jsou-li na to podmínky, každý takový citrusář si okamžitě postaví pro své stromečky domeček, tedy skleník. Tak dopadli i manželé Krejzovi zHrobce u Litoměřic. Nejdříve stěhovali ven a domů květináče. Přes léto „bydlely“ květináče na zahrádce, ale na zimu se stěhovaly do sklepa v domě. Pak už nebylo volné místo na další rostliny, proto si postavili na zahrádce skleník.

Skleník je velký 11 x 7 metrů, zapuštěný do země asi 1,5 metru a v nejvyšším bodě vysoký až 3,8 metru. Po obvodu jsou betonové zdi, na nich je střešní ocelová konstrukce. Celý je zasklený. Výhodou je, že v létě se tolik nepřehřívá a v zimě naopak nepromrzá. Vyhřívaný je plynovým teplovodním vytápěním.

Vysázeli tu 16 citrusových rostlin, které měřily na začátku jen čtyřicet centimetrů. Už druhý rok zesílily a narostly tak, že se z nich staly statné stromečky. A další rok už daly první plody. Ve skleníku pěstují Krejzovi mandarinky a to clementinky se semeny a unschiu bez semen. Mají tam několik pomerančů a jeden citron. Na jejich království se chodí dívat exkurze zahrádkářů z celé republiky.

Pěstování citrusů bez chemie

Možná si řeknete, že takové pěstování potřebuje chemii, vždyť citrusy nejčastěji napadají svilušky, a proto bychom je měli stříkat i několikrát za rok. Omyl. Miroslava Krejzová pěstuje citrusy bez chemie.

Na ochranu proti sviluškám používá biologickou ochranu – dravé roztoče Phytoseiulus persimilis, kteří vysávají dospělé svilušky, larvy i vajíčka. V době apliakce roztočů se nesmí zalévat proudem vody, aby se roztoči nespláchli, ale jen lehce kropit. Druhým pomocníkem jsou vosičky Aphidius colemani, které parazitují na mšicích: nakladou do nich vajíčka a v mšicích se vyvinou nové vosičky. Po 14 dnech se líhne nová generace vosiček. Roztoče Phytoseiulus persimilis musíte aplikovat hned, jakmile se objeví první svilušky, pak ochrana funguje stoprocentně. Dravý roztoč je ale náročný, chce teplo, vlhko a při teplotě pod 10 ˚C hyne.

Dobré ady zkušeného pěstitele citrusů

Tak co, stane se z vás pěstitel citrusů? Není to sice jednoduché vypěstovat v podmínkách bytu krásné šťavnaté citrusy, ale pokud se to podaří, tak pak to stojí za to.Dlouholetý pěstitel Petr Broža z Vysočiny radí:

  • Citrusy ke svému růstu potřebují hodně péče. Je nutné, aby alespoň jednou za dva dny pěstitel rostliny zkontroloval a ošetřil. Nesmí zapomínat na zalévání, hnojení a ničení škůdců.
  • Neměňte stanoviště rostlin. Citrusy byste měli od počátku pěstovat na místě, kde je chcete mít i v budoucnu, aby se přizpůsobily daným podmínkám. Každé přemístění na jiné místo je pro rostlinu šok.
  • Než se začnete věnovat citrusům, pořiďte si odbornou literaturu. Je důležité, abyste znali alespoň to základní, co rostlina vyžaduje pro svůj život. Získané informace z odborné literatury nejsou dogma, získávejte zkušenosti od jiných pěstitelů.
  • Citrusy jsou značně přizpůsobivé rostliny, můžete je pěstovat i v horších podmínkách, než jaké doporučují odborníci. Nicméně pokud jsou podmínky, které můžete citrusům poskytnout, opravdu špatné, ale vy chcete mít citrusy za každou cenu, zkuste se poradit s dlouholetými pěstiteli. Řada nedostatků vašich domácích podmínek se dá kompenzovat.

Z historie pěstování citrusů

Citrusy jsou stálezelené subtropické až tropické dřeviny rodu citrus, do kterého řadíme pomerančovník, citroník, mandarinku, grapefruit, cedrát, laim, bigarádie, limet, šedok, bergamot a jiné. Většina rostlin z rodu citrusů jsou keře nebo malé, až středně veliké stromy. Dorůstají výšky až tří metrů.

Citrusy mají původ v jižní Číně a jihovýchodní Asii, kde se už pěstují přibližně 4000 let. Zmínky o nich lze nalézt i v nejstarší literatuře. Někdy mezi lety 400 a 600 př. n. l. se citron dostal na Střední východ a později – od 2. století n. l. i na východní pobřeží Afriky. Během arabské okupace Španělska se citrusy dostaly do jižní Evropy. Odtud se pak po Kolumbově objevení Nového světa rozšířily i do Ameriky. Na Floridě a v Brazílii byly dobře známé už v 16. století.

Grapefruit, který je pravděpodobně mutací pomeranče a citronu, byl objeven v oblasti Karibiku začátkem 18. století. Mandarinky se z jižní Číny dostaly do Evropy a Nového světa v 19. století.

Poptávka po citrusovém ovoci rychle stoupala po roce 1890, kdy se ukázalo, že lidé trpící kurdějemi nebo nedostatkem vitamínu C se mohou vyléčit pitím šťávy z citronu nebo ostatních citrusových plodů.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také