Tymián pomůže při kašli i bolesti kloubů. Využijte jeho sílu a zkuste sirup či olej

Tymián obecný je rostlinka s příjemnou kořenitou vůní a pikantní bylinnou chutí. Využívá se jako aromatické koření i léčivá bylina. Proto je dobré mít čerstvé snítky stále po ruce. Poradíme, jak pěstovat tymián v zahradě i v květináči. Navíc prozradíme léčivé tymiánové recepty, konkrétně na masážní olej na bolavé klouby a sirup proti kašli.

Tymián obecný (Thymus vulgaris) je stálezelený, 20 až 30 cm vysoký keřík nebo polokeř. Má čtyřhranné stonky, které postupně odspodu dřevnatí. Úzké listy mají vrchní stranu hladkou, z rubu jsou plstnaté.  Kvete bílými, růžovými až modrofialovými kvítky od května až do pozdního léta. Rostlina při rozemnutí mezi prsty velmi příjemně voní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rýmovník zná každý, ale slyšeli jste o chřipkovníku? Už jeho vůně uleví při kašli i bolesti hlavy

Tymián pochází z oblasti Středomoří, postupně se rozšířil i do střední Evropy. Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité), v které najdete i další oblíbené byliny jako máta, bazalka, šalvěj, oregáno či saturejka nebo mateřídouška obecná (Thymus serpyllum), s kterou se dost často plete.

Jaký je rozdíl mezi mateřídouškou a tymiánem

Obě rostliny vypadají podobně a mají i podobné účinky, odlišují se ale vzrůstem a dobou květu:

  • Mateřídouška je nízká a plazivá rostlina s výškou do 10 cm, tymián mívá okolo 30 cm a vytváří rozložitější keřík.
  • Tymián kvete už od května a mateřídouška ho následuje až zhruba o měsíc později.

NENECHTE SI UJÍT:  Necítíte se dobře? Dejte si medvědí mléko, starý babský lék z medu, mléka a rumu

Účinky tymiánu

„Nezastupitelné místo má tymián v lidovém léčitelství, kde je jednou z nejsilněji antisepticky působících bylin. Má rovněž dezinfekční, antiparazitické či diuretické účinky," uvádí MUDr. Zbyněk Mlčoch na webu Bylinky pro všechny. Jako léčivka se používají tenké olistěné větvičky, které se při sklizni odříznou, usuší a nakrájí na malé kousky.

Co léčí tymián

„Tymián, nejčastěji jako nálev, se používá při nemocech horních cest dýchacích, hlavně při kašli. Dobře ovlivňuje průdušky při astmatu. Je účinný proti bakteriím, plísním a střevním parazitům, proti průjmu i nadýmání, celkově zlepšuje trávení. Současně je tymián také účinné diuretikum a  sekundárně zmírňuje infekce močových cest. Pomáhá při revmatismu a dně,“ shrnuje Z. Mlčoch. Mírní také bolesti hlavy, úzkosti, nespavost a deprese.

INSPIRUJTE SE: Nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě uděláte z obyčejné cibule

Na co ještě je dobrý tymián

Tymián dokáže pomoct také zevně. „Tymiánový masážní olej nebo mast se zevně používají jako mazání kloubů při artritidě, svalové bolesti a jako dezinfekční prostředek. Krátká masáž dokáže unaveným a oteklým nohám přinést pocit uvolnění a lehkosti, dokáže je zbavit napětí a bolesti. Čaj nebo tinktura jsou účinné jako ústní voda a kloktadlo při kašli,“ doporučuje bylinkář Martin Kolár.

Možné nežádoucí účinky

Tymián jako koření a bylinka nemá při využití běžného množství žádné nežádoucí účinky. „Přesto se nedoporučuji dlouhodobé užívání. Pokud to s ním přeženeme, může se dostavit podráždění žaludku, křeče nebo bolesti hlavy. Předávkování tymiánem však není obvyklý jev,"  říká M. Kolár.

Tymiánový olej / mazání

Uzavíratelnou skleněnou láhev naplníme rozkvetlými tymiánovými větvičkami (nejlépe nasbíranými za suchého slunečného počasí). Zalijeme olejem (olivový, mandlový) a necháme nejméně tři týdny stát na světlém místě. Občas protřepeme. Pak scedíme.

Jak tymiánový masážní olej používat

Tymiánový olej (stejně jako tymiánová mast) se osvědčil na unavené nohy, ale také jako mazání bolavých kloubů při artritidě, zánětech kloubů a svalových bolestech. Tymiánovým olejem potřeme postižené místo a teple zabalíme.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  8 přírodních antibiotik, na která jsme kvůli práškům zapomněli: česnek, med, lichořeřišnice a další

Tymiánový sirup proti kašli

Ingredience

  • 200 ml vody
  • 200 g cukru
  • 30-40 g sušeného tymiánu, dá se použít i čerstvý tymián (50 - 60 g)

Příprava

Vodu svaříme s cukrem. Sejmeme a přidáme tymián. Zakryjeme a necháme vyluhovat až do vychladnutí (asi 2 hodiny). Scedíme přes husté sítko. Uchováváme v ledničce. Pokud chceme sirup méně sladký, můžeme použít méně cukru. Sirup bude sice řidší, ale na účinnosti nic neztratí.

Jak sirup užívat

Tymiánový sirup je výborný přírodní prostředek pro zlepšení zdraví dýchacích cest. „Pomáhá při astmatu, bronchitidě, suchém, dráždivém, záchvatovitém i černém kašli. Tymián usnadňuje vykašlávání a podporuje tvorbu hlenů, a tak mírní a zkracuje dobu suchého a dráždivého kašle. Při kašli užíváme sirup třikrát až pětkrát denně, děti po jedné lžičce, dospělí po jedné lžíci," doporučuje Martin Kolár.

Jak se tymián pěstuje

Tymián můžeme pěstovat jako jednoletou bylinu, vydrží ale i několik let.

  • Tymián vyžaduje chráněné místo na slunci, ve stínu se mu příliš dařit nebude.
  • Půdu má rád hlinitopísčitou, propustnou, spíše chudou na živiny a suchou.
  • Tymián zbytečně nehnojíme, protože přílišnou výživou ztrácí své typické mateřídouškové aroma.
  • Nadměrná zálivka má špatný vliv na růst, chuť a vůni tymiánu.
  • Při pěstování v nádobách zaléváme opatrně a do podmisky, do které můžeme dát několik kamínků, aby květináč nikdy nestál ve vodě.
  • Po odkvětu keřík tymiánu zkrátíme zhruba na třetinu. Pravidelným sestřihováním rostlinka zesílí a keř zhoustne a bude mít pěkný kompaktní vzrůst.
  • Tymián bez problémů přezimuje na záhoně. Je vhodné ho pouze překrýt chvojím.

Množení tymiánu

Výsev semínek

Drobná semínka tymiánu vyséváme koncem zimy do výsevního substrátu, sejeme řídce a zatlačíme do zeminy, nezasypáváme a udržujeme vlhké. „Důležité je, abychom semínka jen velmi lehce vtlačili do zeminy – potřebují totiž dostatek světla, jinak by nevyklíčila," upozorňuje pěstitel Jan Prášil.

Jakmile se semenáčky dají uchopit rukou, přepícháme je po několika kusech do květináčů s kvalitním substrátem. Asi za měsíc od výsevu tak můžeme zdravé sazeničky přesadit na záhon nebo do květináče za okno či na balkon.

„V květnu, když je půda dostatečně prohřátá, lze zkusit semínka tymiánu vysévat přímo do bylinkové zahrádky," radí J. Prášil.

INSPIRUJTE SE: Jak množit bylinky řízkováním, dělením a hřížením

Řízkování tymiánu

Tymián se také množí řízky z postranních výhonů koncem jara nebo začátkem léta. Řízky vložíme do květináčků naplněných substrátem na množení a necháme zakořenit. Zakořeněné řízky přesadíme po jedné do květináčků s kvalitním substrátem a na podzim vysadíme ven.

Dělení trsů

Rozmnožování dělením trsů zdravých keříků děláme na jaře nebo na podzim.

Kdy sklízet tymián

Tymián sklízíme nejlépe za suchého slunného dne. Ideální dobou je poledne, vždy před rozkvětem, jelikož pak ztratí větší část aroma. Při sklizni odstřihneme nedřevnaté části rostliny. Během roku samozřejmě můžeme tymián stříhat průběžně a používat jako čerstvé koření.

Jak sušit tymián

Tymián je nejlepší usušit, protože čerstvý dlouho nevydrží. Rozložíme ho na čistý papír do stínu a během sušení občas promícháme.

Zdroje: Bylinková zahrádka (Burkhard Bohne), cs.wikipedia.org, bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny.cz, šlechtitel a pěstitel Jan Prášil

Sdílejte článek
Štítky zdraví keř kašel bolest kloubů tymián sirup Martin Kolár mateřídouška Substrát

Přečtěte si také