reklama

Fialky jsou přírodní lék proti kašli a stresu i skvělá pochoutka

Lenka Valjentová
14. března 2020
Fialka neboli violka vonná patří mezi první posly jara. Její krásné, nezaměnitelně vonící květy se většinou v přírodě objevují už v březnu. Fialka však není pouhou jarní kráskou, protože patří k vůbec nejstarším používaným léčivým bylinám, její vůní se léčily bolest hlavy, nespavost a návaly vzteku, bývala účinným afrodiziakem pro ženy, dnes se využívá především jako podpůrný lék proti kašli, revmatismu či stresu. Na jaře se mladé listy a květy
reklama

Violka vonná (Viola odorata), u nás známá jako fialka, je vytrvalá rostlina, která vyrůstá brzy na jaře zpodzemních oddenků. Od ostatních, velmi podobných druhů violek (například violka trojbarevná, rolní apod.) se odlišuje hlavně svou nezaměnitelnou intenzivní vůní a tmavou barvou květů.

Kvete většinou od března do dubna. Volně vpřírodě ji najdeme vlistnatých lesích, na stinných místech na krajích cest, v příkopech, na vlhkých loukách a na krajích pasek, ale rostou iv parcích a na zahrádkách. Svýjimkou vysokých poloh se vyskytuje všude hojně.

Jak fialku sbírat a sušit

Celou rostlinu (nať)sbíráme v době květu na přelomu března a dubna, ideálně ráno kolem sedmé hodiny. Nať sušíme přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti na sušicích platech nebo umělým teplem při maximální teplotě 35 °C.

Fialka je přírodní lék

Violka vonná obsahuje vápník, železo, vitaminy C a A, dále saponiny, glykosidy, violin, vonné silice, hojivý sliz a sloučeninu kyseliny salicylové. Vlidovém léčitelství se používá především jako prostředek proti dráždivému a úpornému kašli, protože usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny a tlumí bolesti na prsou.

Nálev(často v kombinaci sprvosenkou jarní nebo jitrocelem kopinatým) dokáže ulevit i při astmatu, pomáhá i při bolestech hlavy, nadměrné psychické zátěži, stresu a jarní únavě. Má také diuretické, detoxikační a antirevmatické účinky. Příznivě působí také při revmatismu a dně, fialka je účinná při různých kožních a vlasových problémech.

Fialkový čaj proti kašli i stresu

Ingredience

 • 1 lžíce květů violky vonné
 • 220–250 ml vroucí vody

Postup

Vroucí vodou spaříme květy, zakryjeme anecháme vyluhovat pod pokličkou zhruba 15 minut. Scedíme. Toto množství čaje, vždy čerstvě připraveného, vypijeme dvakrát denně. Můžeme osladit podbělovým nebo sedmikráskovým sirupem.

Použití

Vlažný nálev podporuje vykašlávání, pomáhá při zahlenění avirózách, uvolňuje dutiny, mírní kašel, pomůže při jarních virózách abronchitidách. Působí také proti jarní únavě, stresu a špatné náladě.

Fialkový ocet

Ingredience

 • 500 ml ovocného octa
 • hrst čerstvých květů violky vonné

Postup

Do jablečného nebo vinného octa přidáme čerstvé fialkové květy, zakryjeme a necháme nejméně 2 týdny v chladu macerovat. Občas jemně protřepeme. Pak scedíme, květy vymačkáme.

Použití

Pomáhá při bolestech hlavy a zvýšené únavě. Užívá se ředěný– 1 lžíce ve sklenici vody. Fialkový ocet báječně dochutí zeleninové saláty, polévky a omáčky. Má příjemnou chuť, vůni ibarvu.

Fialkový sirup proti suchému kašli

Ingredience

 • 3 hrstikvětů violky vonné
 • 1 l převařené vody
 • 1,5 kg cukru

Postup

Čerstvě natrhané květy vložíme do uzavíratelné sklenice, zalijeme studenou převařenou vodou a necháme do druhého dne macerovat. Scedíme přes pláténko a zkvětů pečlivě vymačkáme co nejvíce šťávy. Tekutinu dáme do hrnce, přisypeme cukr a pomalu povaříme do sirupové konzistence. Sirup naplníme do malých lahviček a uchováváme v lednici.

Použití

Fialkový sirup se doporučuje při problémech se suchým kašlem, užívá se třikrát denně 1 lžička. Sirup je výborný také na ochucení teplých i studených nápojů, výborná je fialková domácí limonáda.

Fialková tinktura proti revmatismu a dně

Ingredience

 • 1 díl květu violky vonné
 • 1 díl rozmarýnu lékařského
 • 1 díl mateřídoušky obecné
 • vodka, slivovice nebo francovka

Postup

Smícháme bylinky a zalijeme je čirým alkoholem tak, aby byly všechny rostliny pod hladinou. Necháme 7 až 10 dní macerovat. Scedíme a skladujeme vchladu.

Použití

Při dně a revmatismu přináší výraznou úlevu pravidelné potírání bolavých míst tinkturou.

Fialkový olej

Ingredience

 • vrchovatá hrst čerstvých květů violky vonné
 • 250 ml oleje (na pokožku nejlépe mandlového, na jídlo olivového či slunečnicového)

Postup

Do oleje dáme plnou hrst čerstvých květů a necháme přibližně 10 dní na tmavém místě. Když květy fialek vyblednou, scedíme. Uchováváme na tmavém a chladném místě.

Použití

Fialkový olej je skvělý na uklidnění pokožky po přílišném slunění, pomáhá redukovat podráždění a začervenání. Má také blahodárné účinky na aknózní pleť, opruzeniny nebo kožní záněty (dermatitidy). V kuchyni ho můžeme použít na dochucení salátů.

Fialková kúra proti vypadávání vlasů

Ingredience

 • 1 lžíce květů violky vonné
 • 150 ml vroucí vody

Postup

Fialkové květy zalijeme vodou, necháme nejméně 15 minut vyluhovat, scedíme.

Použití

Proti vypadávání vlasů proplachujeme každý druhý den vlasovou pokožku vlažným fialkovým nálevem. Nálev zfialky se dá také použít jako čisticípleťová voda.

Fialka vkuchyni

Chceme-li fialky jíst,vynecháme rostliny zvadlé, květy vybledlé či nerozvité, protože ty nechutnají dobře. Čerstvé květy fialek vyniknou vomeletách nebo zapékaných pokrmech, mohou být součástí jarních polévek, salátů a pomazánek. Poslouží jako atraktivní ozdoba moučníků a dezertů. Květy se dávají do octa nebo oleje, které se pak používají jako zálivka do salátů.

Kandované fialky

Stále větší oblibě se těší kandované květy fialek. Bílek lehce promícháme vidličkou, ale tak, aby nepěnil. Čerstvé květy fialek potřeme bílkem, pocukrujeme moučkovým cukrem a opatrně rozložíme na pečicí papír. Necháme uschnout při pokojové teplotě, případně v troubě (teplota by neměla přesáhnout 45 °C).

Střípky z historie léčení fialkou

Fialka patří mezi nejstarší léčivé byliny. Váženou léčivkou byla už vantice, kdy starověcí učenci doporučovali vdechovat její vůni při bolestech hlavy, nespavosti a návalech vzteku. Římané ve starověku se snažili pomocí violky prodlužovat alkoholové opojení a na hlavě proto nosili preventivně fialkový věnec. Keltové míchali květy do kozího mléka a používali jako zkrášlovací prostředek. VAnglii se vyráběl sirup zkvětů jako projímadlo pro děti, na léčení epilepsie, žloutenky, kašle a rýmy. Obklady zlistů se používaly při rakovině kůže. Vůně fialky spolu svůní levandule byla pokládána za silné afrodiziakum.

O léčivých bylinách vy vás mohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama