Rychle rostoucí letničky můžete vysít i na konci května. Pěstujte hrachor, cypřišek či slunečnice

Většina letniček už je v tuto dobu dávno vyseta a připravena k vysazení do zahrady, nebo už v ní dokonce pár týdnů vesele roste a chystá první květy. Pokud jste zatím neměli čas nebo se u vás najde ještě trochu volného místa, klidně se do výsevů pusťte i nyní, na konci května. Některé letničky snesou i pozdní výsev a v létě už budou krásně kvést.

Do konce května máte ještě možnost vysít rychle rostoucí letničky přímo na záhony. A není jich málo! Určitě si mezi nimi vyberete tu, která se vám bude nejvíc líbit a skvěle zapadne do vaší zahrady.

Jak připravit záhon pro přímý výsev letniček

Na podzim zrytý záhon pečlivě uhrabte, rozbijte hroudy půdy a vysbírejte všechny kameny. Pečlivě odstraňte veškerý plevel, ale i ukopnuté kousky kořínků, ze kterých by odolný plevel mohl znovu začít růst.

Výsev semen provádějte po dešti nebo záhonek jemně zalijte kropicí konví. Semena nevysévejte do úplně vyschlé půdy.

Drobná semínka vysévejte do řádků, větší do špetek asi po třech semenech. Důležitá je i hloubka výsevu. Větší semena vysejte hlouběji, asi 3 cm, hodně drobná naopak vysejte jenom na povrch perfektně uhrabané a uhlazené půdy a nakonec vysetá semínka ještě prknem uplácejte.

Semena vysévejte raději řídce, protože po jejich vzejití budete muset většinu z nich vyjednotit.

Letničková louka

Touto dobou můžete ještě vysévat i oblíbené letničkové louky. Nenechte se však zmást názvem. S loukou to vlastně má jen málo společného. Letničky se vždy musí vysévat do dobře připraveného záhonu, zbaveného všech plevelů. Letničková louka je vlastně jenom hustě osetý záhon letniček. Ale je velmi krásný po celé léto. Tak podobný typ výsevu, máte-li dostatek prostoru, určitě vyzkoušejte.

Letničky, které můžete vysévat i na konci května

Vybírat můžete ze všech letniček, které potřebují jenom kratší dobu na vyklíčení semínek a samotný růst rostlinky. Jinak by se vám mohlo stát, že se prvních květů dočkáte až vzávěru léta, nebo dokonce až na podzim.

  • lichořeřišnice (Tropaeolum majus)
  • aksamitník (Tagetes)

  • černucha (Nigella)
  • plnokvětý mák (Papaver somniferum)
  • laskavec (Amaranthus caudatus)
  • slézovec (Lavatera trimestris)
  • slézovka (Malope trifida)

Zdroj: Letničky a dvouletky, H.Kasparová a V. Vaněk (1993); Rok v zahradě, L. Hattatt (2001)


Přečtěte si také