návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

10 jedovatých rostlin, které mohou ublížit psům. Na zahradě je raději nepěstujte

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 21.06.2021
Máme-li psa, který s námi pobývá na zahradě, měli bychom udělat všechno pro to, aby se tam cítil dobře a hlavně mu nehrozilo žádné bezpečí. K nejčastějším zahradním nehodám patří otrava jedovatými rostlinami, bodnutí hmyzem nebo úrazy při sekání trávníku. Pes je tvor společenský, ke šťastnému životu potřebuje volnost a prostor, a proto se nám rozhodně vyplatí zahradu přizpůsobit svému pejskovi, ušetříme si mnohé starosti a jemu bolest. Začít můžeme tím, že nebudeme pěstovat rostliny jedovaté a jinak nebezpečné – a my vám prozradíme, které to jsou, například tis červený, oleandr, narcisy, rododendrony, rajčata, rebarbora nebo čemeřice.

reklama

Na zahradě jenom těžko zabráníme tomu, aby pejsek se zájmem všechno nezkoumal a neochutnával. Některé rostliny (hlavně listy, květy a plody) ale znamenají nebezpečí minimálně pro psí zažívání, dokonce mohou způsobit smrtelnou otravu. Jedovaté druhy často odrazují zvířata od konzumace už svým aroma, ale bohužel to neplatí stoprocentně. Dalším nebezpečím jsou taky ozdobné traviny, jejichž semena či pluchy mohou uvíznout v oku psa nebo se mu zabodnout do tlapky. Nepříjemné jsou pro psa trny růží.

Zahrada bezpečná pro psa aneb 10 rostlin, které raději nepěstujte: Na zahradě jenom těžko zabráníme tomu, aby pejsek se zájmem všechno nezkoumal a neochutnával
Autor: iStock Zahrada bezpečná pro psa aneb 10 rostlin, které raději nepěstujte: Na zahradě jenom těžko zabráníme tomu, aby pejsek se zájmem všechno nezkoumal a neochutnával

Základní prevencí, kterou můžeme pro svého pejska udělat, je nebezpečné rostliny raději vůbec nepěstovat nebo je alespoň dobře ohradit plotem. Zkusit můžeme zasadit kolem aromatické byliny jako jsou máta nebo levandule nebo afrikány a muškáty, které psům nevoní a obejdou je obloukem. Všude tam, kde nechceme, aby chodil, dáváme cibulové slupky nebo několik plátků cibule.

Zahrada bezpečná pro psa aneb 10 rostlin, které raději nepěstujte: nebezpečím jsou i ozdobné traviny, jejichž semena či pluchy mohou uvíznout v oku psa nebo se mu zabodnout do tlapky, nepříjemné jsou trny růží
Autor: iStock Zahrada bezpečná pro psa aneb 10 rostlin, které raději nepěstujte: nebezpečím jsou i ozdobné traviny, jejichž semena či pluchy mohou uvíznout v oku psa nebo se mu zabodnout do tlapky, nepříjemné jsou trny růží

10 rostlin, které na psí zahradě raději nepěstujte 

Na zahradě, kde se volně pohybují zvířata, by neměly být například túje, plamének (klematis), zimostráz (buxus), břečťan, konvalinky, pryšce, ocúny, skočec, brslen, ale především:

 1. Tis červený (Taxus baccata) je prudce jedovatý celý od jehličí po kůru (až na sladce chutnající červený dužnatý obal okolo semene, dozrávající v září až v říjnu). Hlavním jedem je směs alkaloidů, které se se snadno vstřebávají trávicím ústrojím a působí velice rychle.
 2. Oleandr obecný (Nerium oleander) je krásný dekorativní keř, jehož všechny části jsou pro psy jedovaté kvůli glykosidu oleandrinu. I malé množství vyvolá zvracení, bolesti břicha, průjmy, snížený srdeční rytmus a slabost.
 3. Pěnišníky čili rododendrony (Rhododendron) po požití způsobují trávicí těžkosti, průjmy, nadměrné slinění a ztrátu koordinace, potíže s dýcháním a zástavu srdce. Nejnebezpečnější jsou listy, v nichž je obsažen jed andromedotoxin, ale pro psy jsou všechny části rostliny nebezpečné. 
 4. Listy reveně kadeřavé (Rheum rhabarbarum) neboli rebarbory mohou vyvolat u psa zvracení a průjmem, příznaky nemusí nastat okamžitě. Další hrozbou rebarbory je kyselina šťavelová, která poškozuje ledviny a vede k jejich selhání.
 5. Stonky, listy i zelené nezralé plody rajčat – rajče jedlé i lilek rajče (Solanum lycopersicum) obsahují solanin, látku pro psy toxickou. Po požití většího množství způsobuje bolesti žaludku, průjmy, ospalost, nadměrné slinění, pomalý srdeční rytmus a slabost. 
 6. Květy i cibule oblíbených narcisů (Narcisuss) jsou pro psy toxické, obsahují látku lycorin, která vyvolává zvracení, slintání, průjmy, bolesti břicha, abnormální dýchání. Otrava nebývá fatální, ale pes hodně trpí.
 7. Náprstník (Digitalis) patří mezi prudce jedovaté rostliny, toxická je směs glykosidů. Má odporně hořkou chuť, ale i tak listy nebo květy může pes ochutnat. Po požití toxického množství se nejprve objevuje zvracení, průjmy, později dojde k nepravidelné srdeční činnosti a dýchání, mohou se objevit poruchy vidění.
 8. Oměj šalamounek (Aconitum napellus) patří mezi nejjedovatější rostliny našeho kontinentu. Obsahuje alkaloidy, z nichž hlavně akonitin je jeden z nejprudších jedů, které mohou znamenat rychlou smrt zástavou dechu a poškozením srdce. 
 9. Rulík zlomocný (Atropa belladonna) po odkvětu vytváří černé bobule připomínající borůvky. Bobule a listy jsou prudce jedovaté vzhledem k vysokém obsahu alkaloidů, které utlumují srdeční činnost a způsobují zastavení dechu.
 10. Čemeřice (Helleborus) obsahují nebezpečné, pomalu vstřebatelné jedy – glykosidy helleborein, helleborin, hellebortin a hellebrin. Škodí srdci, vyvolávají srdeční arytmie a mohou způsobit zástavu, způsobují zvracení a průjem, požití čemeřice se pozná také podle rozšířených zorniček psa
Zahrada bezpečná pro psa aneb 10 rostlin, které raději nepěstujte: pěnišníky nebo také rododendrony (Rhododendron) jsou pro psy nebezpečné celé, nejjedovatější jsou listy
Autor: Pixabay Zahrada bezpečná pro psa aneb 10 rostlin, které raději nepěstujte: pěnišníky nebo také rododendrony (Rhododendron) jsou pro psy nebezpečné celé, nejjedovatější jsou listy

První pomoc, když pes pozře jedovatou rostlinu

Když zjistíme, že pes snědl byť jen nepatrné množství jedovaté rostliny, je nutné okamžitě zavolat veterináře a co nejdříve vyvolat zvracení (do 30 minut od pozření). K vyvolání zvracení můžeme použít po lžičkách podávaný peroxid vodíku (2% dezinfekce) nebo také hořčici naředěnou vodou.

Jedovaté rostliny

Jedovaté rostliny: Krásky z našich zahrad umějí být i pěkně nebezpečné

I pes a kočka mohou přijít k úrazu. Umíte dát první pomoc zvířeti při poranění či otravě?

Jak dát první pomoc psovi nebo kočce při poranění, pokousání i otravě pokojovými rostlinami?

Pozor na klíšťata, vosy, slimáky a spol.

Mezi přirozená nebezpečí, která číhají na psa na zahradě, patří klíšťata. Ochrana psa před klíšťaty a dalšími parazity by měla být samozřejmostí. Na psy mohou přenést řadu nebezpečných nemocí, jako jsou nejen klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza, ale i další závažná onemocnění (babezióza, ehrlichióza). Preventivní ochranné prostředky nejen předcházejí nemocem, ale také psa ušetříme nepříjemného odstraňování klíšťat.

Zahrada bezpečná pro psa: mezi přirozená nebezpečí, které číhají na psa na zahradě, patří klíšťata
Autor: iStock Zahrada bezpečná pro psa: mezi přirozená nebezpečí, které číhají na psa na zahradě, patří klíšťata

Nebezpečí představuje také bodavý hmyz, vosy, včely nebo čmeláci. Zvláště u malých plemen může být takové žihadlo téměř smrtelné.

23 tipů a rad, jak vyhnat slimáky ze zahrady

23 rad, tipů a triků, jak vyhnat slimáky ze zahrady

Letošní rok je zatím pro slimáky ideální

Parazitické hlístice zlikvidují slimáky do 3 dnů. Jak je aplikovat a proč tak dobře fungují?

Slimáky nevidíme na zahradě rádi, protože dokážou zničit celou úrodu, ale neprospívají ani psům. Měli bychom hlídat, aby pes náhodou plzáky nesežral, nebylo by mu po nich dobře, těžko je totiž tráví. Otravu psa mohou působit granule proti slimákům, takže je lepší, když při jejich likvidaci dáme na přírodní postupy.

Zahrada bezpečná pro psa: další ohrožení psa představuje sekání trávy, nikdy nepoužíváme sekačku, když se pes pohybuje v naší blízkosti
Autor: iStock Zahrada bezpečná pro psa: další ohrožení psa představuje sekání trávy, nikdy nepoužíváme sekačku, když se pes pohybuje v naší blízkosti

Když sekáme trávník, tak bez psa

Další ohrožení psa na zahradě představuje docela obyčejné sekání trávy. Nikdy nepoužíváme sekačku, když se pes pohybuje v naší blízkosti. I odskakující kamínek je pro něj riziko. Smrtelné nebezpečí představuje strunová sekačka, nebezpečná ale může být i obyčejná kosa. To platí také pro ostatní zahradní techniku, hlavně motorovou pilu a křovinořez. Až se s ní budete psu vyhýbat, můžete zranit nejen psa, ale i sebe.

Další články o domácích mazlíčcích najdete v našem speciálu:

reklama

Článek je zařazen v: zahrada pes , jedovaté rostliny , bezpečná zahrada pro psa , klíště a pes , slimáci a pes , rostliny nebezpečné pro psa

reklama

Přečtěte si také