Na podzim je čas zasadit česnek. Nezapomeňte ani na okrasný! Je dekorativní a na pěstování nenáročný

Okrasný česnek je velmi dekorativní, a přitom naprosto nenáročná cibulovina s nápadně velkým, nejčastěji kulovitým květem, složeným z mnoha drobných kvítků. Většinou jsou v odstínech vínové, fialové a růžové, ale mohou být bílé či žluté a zdobí zahradu od května do července, některé druhy až do srpna. Dobře se kombinují s jarními i letními cibulovinami, letničkami i trvalkami.

Okrasný česnek vyrůstá do výšky do 20–120 cm z cibule pod zemí a vytváří dlouhý, pevný a bezlistý stonek s nejčasněji kulovitým květenstvím složeným z desítek jednotlivých kvítečků. Některé okrasné česneky mají květy veliké, jiné drobné a jemné, vždy v odstínech fialové, růžové, lila, bílé, žluté i modré. Mnohé druhy příjemně voní, jiné mají typické česnekové aroma, které ale nemusí každému sedět. Listy po poranění voní po spíše cibuli a často odumírají ještě před rozkvětem.

Kde okrasný česnek vynikne

Atraktivní okrasné česneky se na záhonech skvěle vyjímají mezi dalšími cibulovinami (tulipány, hyacintynarcisy i mečíky), pozdní druhy se hodí ke kombinování s barevnými letničkami a trvalkami. Vyšší druhy vyniknou mezi rostlinami s dekorativními zelenými listy, protože listy česneku brzy uvadají, zatímco stonek s květem je krásný zhruba měsíc, ale i déle.

Jak pěstovat okrasný česnek

  1. Okrasné česneky stejně jako tulipány, modřence, hyacinty, ladoňky, ladoničky, narcisy a další jarní cibuloviny vysazujeme na podzim až do listopadu, někteří pěstitelé doporučují dát je do země až po prvních mrazících podobně jako česnek kuchyňský.
  2. Většina druhů okrasného česneku není na pěstování nijak nenáročná.
  3. Okrasnému česneku vyhovuje takřka každé stanoviště, daří se mu v polostínu, ale nejbohatěji kvete na slunném místě.
  4. Má rád půdu dobře propustnou, vlhkou, zásaditou. Na promáčených a špatně propustných půdách česnek nebude správně prospívat.
  5. Vykopeme jednu jámu pro skupinu nebo vytvoříme samostatné jamky a sázíme jednu květinovou cibulku po druhé.
  6. Dno zkypříme hráběmi a dáme na něj trochu kompostu. Do zeminy můžeme přidat písek, abychom zlepšili odvodnění půdy.
  7. Cibulky vložíme do zeminy špičkou nahoru. Dáváme pozor, abychom při sázení na květinové cibulky nezatlačili příliš silně, protože bychom je mohli poškodit.
  8. Obecně velké květinové cibule sázíme 7 až 20 cm od sebe, malé cibulky 3 až 7 cm.
  9. Okrasné česneky sázíme dostatečně hluboko do hloubky trojnásobku výšky samotné cibulky, což je zhruba 15 cm pod úroveň země.
  10. Cibulky zahrneme zeminou a trochu je zalijeme, pokud není půda vlhká. Přidáme asi centimetrovou vrstvu mulče, třeba borovicové kůry. Tím cibulkám zajistíme ochranu před vysoušením půdy i silným mrazem.
  11. Když okrasný česnek odkvete, neodstraňujeme květenství hned. Jeho jednotlivé květy vytvoří mini semeníky s překrásnou siluetou a jsou dekorativní dál.
  12. Okrasné česneky můžeme nechat na stejném místě několik let. Cibule jsou mrazuvzdorné, takže přes zimu můžou zůstat v zemi a na jaře nám znovu vyraší.
  13. Po 3–5 letech se doporučuje cibule česneku po odkvětu vyndat ze země, očistit je a uskladnit na tmavém, suchém místě.
  14. Okrasné česneky na jaře přihnojíme.

Květy česneku jsou medonosné

Okrasné česneky nejsou jen krásnou podívanou, ale také lahůdkou pro motýly, včely i čmeláky. Každé jejich květenství je složené ze spousty malých květů poskládaných do jedné velké koule či chomáčků. A právě tyhle drobné kvítečky poskytují užitečnému hmyzu nektar, na kterém si tak rád pochutnává. Díky svým dlouhým, zakrouceným jazýčkům (sosákům) si motýli dokážou k tomuto zdroji potravy, která jim dodává cukr, bílkoviny a vitaminy, najít cestu. Včely potřebují nektar k přežití a k výrobě medu.

Nejkrásnější druhy okrasného česneku

Existuje mnoho druhů okrasných česneků. Některé z nich mají listy úzké, jiné zase naopak široké. Okrasné česneky mohou mít květenství kulovité, uspořádané z drobných hvězdicovitých nebo zvonkovitých kvítků, anebo volně uspořádané chomáčovité. Liší se také barvou květenství, výškou i dobou květu. Pojďme si některé představit:

  • Česnek aflatunský nebo také perský (Allium aflatunense) je jeden z oblíbenějších druhů. Zaujme působivými kulovitými soukvětími složenými z desítek drobných, hvězdicovitých květů fialové nebo růžové barvy, které se elegantně tyčí do výše 80 až 100 cm. Kvete od května do června. Pro správný efekt zasaďte 10 až 15 cibulek blízko sebe. Dekorativní jsou i úzké modrozelené listy.  Kvete od května do června. Krásný je zejména fialový kultivar Purple Sensation®
  • Česnek karatavský (Allium karataviense) patří mezi nejnižší druhy. Jemně vonící květy vyrůstají jeden vedle druhého v kulatých květenstvích. Koule hustých kvítků o průměru 5–10 cm jsou bílé, krémové, fialovošedé nebo světle fialové a kvetou od května do července na stonku vysokém jen asi 20 cm. Dekorativní je i růžice plochých silných listů s fialovými tečkami. Ze všech česneků se tento hodí nejvíce na pěstování v nádobách.
  • Česnek obrovský (Allium giganteum) kvete v červnu a červenci. Silný květní stvol vynáší do výšky až 180 cm kulovitá květenství o průměru minimálně 20 cm, složená z desítek hvězdičkovitých kvítků s nápadnými tyčinkami. Podle kultivaru jsou květy fialové či růžové, květenství dosahuje v průměru asi 20 cm. Má pruhované modrošedé listy, které bohužel již při výkvětu začnou odumírat.  Atraktivní je kultivar Globemaster®  s fialovými a růžovými koulemi květů o průměru až 25 cm.
  • Česnek Christophův (Allium Christophii) má nádherná hustá květenství, která mohou klidně obsahovat až 75 jednotlivých modrých až fialových kvítků a dosáhnout průměru až 25 cm, Zahradu zdobí od května až do června. Dosahuje výšky až 80 cm. Jeho květenství vypadá hezky i poté, co se vytratí jeho barva. Listy této rostliny jsou úzké a chlupaté.
  • Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon) bývá vysoký okolo 60 cm, rozkvétá v červnu a kvete až do srpna. Má drobnější purpurové nebo fialové květy. Skupina alespoň 25 těchto malých cibulek vynikne mezi trvalkami, jako jsou bohyšky a kontryhely, nebo mezi okrasnými travinami. Jeho kompaktní květenství působí dekorativně i poté, co barva vybledne.
  • Bílé květenství česneku Allium nigrum tvoří neobvyklou polokouli z malých květů se zeleným středem. Česnek střední velikosti s výškou stonku 80 cm kvete od května až do července
  • Česnek zlatožlutý (Allium moly) s jasně žlutými květy na jemně zeleném stonku dorůstá do výšky maximálně 30 cm. Kvete od května do srpna. Hodí se na mírně zastíněná místa.

Fotky nejkrásnějších druhů okrasného česneku naleznete v galerii v úvodu článku.

Zdroje: kvetinovecibulky.info, sazenicka.czcesnek.eu


Přečtěte si také