reklama

Balkonové rostliny s okrasnými listy doplní kvetoucí letničky. Září mnoha barvami

Simona Sedláčková
2. května 2021
Balkonové letničky kvetou neúnavně po celou sezonu, ale v záplavě pestrobarevných květů se většinou úplně ztrácejí jejich listy. Přitom právě díky listům se celá květinová kompozice stává ucelenou a květy na pozadí listů dokonale vyniknou. Které rostliny se funkce doplňkové zeleně zhostí nejlépe?
reklama

Při výsadbě letniček do truhlíků na doplňkovou zeleň velmi často zapomínáme. Snažíme se o umístění co největšího počtu rostlinek kvetoucích a na ty, které umí zdobit svými listy, většinou zapomínáme. Přitom pravá krása barevných květů vynikne teprve na pozadí uklidňující zeleně. Výsadba vtruhlíku tak bude působit mnohem přirozeněji.

Zelené doplňkové rostliny musíte vybírat podle potřeb hlavního osazenstva truhlíku. Naštěstí máte na výběr jak druhy na plné slunce, tak do polostínu.

Smil řapíkatý (Helichrysum petiolare)

Smil vytváří převislé výhony sdrobnějšími listy a hodí se tak kletničkám světšími i menšími květy. Sluší mu to například ve společnosti pelargonií. Smil najdete vnabídce zahradnictví slisty tmavě zelenými, pak se rostlina hodí na slunce i do polostínu, ale také slisty nažloutlými, které by prudké slunce mohlo popálit, proto se hodí pouze do polostínu. Smil je rostlina nenáročná, kterou můžete podle potřeby i zastřihnout, protože pak se mnohem více větví.

Vrbina penízková (Lysimachia nummularia)

Vrbina penízková se výborně hodí do truhlíku na polostinné i slunečné balkony. Její svěže světlezelené lístky rozsvítí každý kout a rostlinka dokonce i vykvétá drobnými žlutými květy. Čím více je ve stínu, tím méně kvete. Výborně se hodí kfuchsiím a begoniím, které mají listy tmavě zelené a spolu pak vytvářejí nádherný kontrast.

Vrbina penízková je ve skutečnosti vytrvalá rostlina, a tak ji můžete na podzim klidně vysadit do zahrady na záhon. Je to rostlina vlhkomilná.

Dichondra, stříbrný déšť (Dichondra)

Česky se rostlině říká i stříbrný déšť, protože vytváří dlouhé šlahouny, hustě porostlé drobnými zelenými lístky se stříbrným nádechem. Hodí se výborně kumístění na plném slunci a sluší jí to především ve společnosti muškátů. Výborně snáší také sucho, není tedy náročná na zálivku a nehodí se do samozavlažovacích truhlíků.

Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)

Slovo plazivý nemá ve svém jméně jen tak náhodou. Dokáže se proplétat a plazit mezi ostatními rostlinami vtruhlíků a vyplnit tak každé prázdné místo. Zběhovec dokonce i krásně kvete, temně fialovými květy, podobnými hluchavce. Listy zběhovce jsou hodně tmavě zelené až červenohnědé, někdy i panašované.

Jedná se o nenáročnou, půdopokryvnou trvalku, známou i znaší přírody, která preferuje umístění vpolostínu a mírně vlhkou půdu.

Povíjnice batátová (Ipomoea batatas)

Povíjnici batátovou známe všichni, vlastně spíš její ztloustlé kořeny, chutné batáty. Ale tato rostlina zčeledi svlačcovitých se docela často pěstuje i za jiným účelem. Vnašich podmínkách vykvétá jen málokdy, ale její listy srdčitého tvaru, na dlouhém řapíku, jsou natolik dekorativní, že se často využívají jako doplněk kbohatě kvetoucím letničkám.

Povíjnice batátová dává přednost umístění na slunci nebo vmírném polostínu, hlavně bez poledního úpalu. Vyžaduje lehce propustný, ale stále trochu vlhký substrát bez trvalého přemokření. Je pro ni výhodné i umístění vsamozavlažovacím truhlíku a slušet jí to bude vedle všech balkonovek svýraznými a většími květy, například vedle petunií.

Africká kopřiva (Coleus)

Africká kopřiva umí nabídnout takovou barevnou škálu listů, že se hodí jako barevný doplněk kjakékoliv jiné balkonové rostlině, ale vystačí si vtruhlíku i docela sama. Většinou se pěstuje jako letnička, ale klidně si ji na podzim před příchodem mrazíků můžete přemístit domů na okenní parapet a pěstovat ji dále.

Africkým kopřivám se nejlépe daří při umístění vpolostínu a při mírné zálivce. Dlouhodobé přemokření rostlinám nesvědčí, nejsou ani příliš vhodné pro oblíbené samozavlažovací truhlíky.

Od poloviny března rostlinky asi jednou za dva týdny přihnojujte roztokem minerálních hnojiv pro rostliny sdekorativními listy. Během letní sezony můžete i častěji.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama