reklama

Vytrvalé bylinky na balkoně voní, kvetou a nemusíte je každý rok kupovat znovu

Simona Sedláčková
21. dubna 2021
Většina majitelů městských balkonů si vystačí s několika truhlíky, osázenými tradičnímu letničkami. Pokud však toužíte po maximálně využitém prostoru, zvolte raději širokou škálu bylinek. A ještě lépe, vytrvalých bylinek!
reklama

Bylinky stále patří mezi nedoceněné rostliny. Všichni vědí, že krásně voní a vylepší každý pokrm. Málokomu však dochází, že pažitka nebo petržel kudrnka, kterou si kupují vsupermarketu vmalém květináčku, obaleném kusem plastu, jsou ve skutečnosti vytrvalé rostliny, které by tu snámi mohly být mnohem déle.

Tyhle rychlené bylinky však jen málokdy dokážou delší dobu prosperovat a většinou po pár dnech zežloutnou a odumřou. Pokud se chcete pustit do jejich dlouhodobějšího pěstování, musíte si buď pořídit sadbu vzahradnictví nebo si semena bylinek sami vysít. A není to vůbec nic složitého.

Výsev většiny vytrvalých bylinek můžete provádět během dubna, kdy necháte rostlinky vzejít ještě doma, vteple nebo až počátkem května, přímo do truhlíku na balkoně. Malé rostlinky včas protrhejte, aby se mohly dobře vyvíjet a měly kolem sebe dost místa.

Některé byliny se budou snažit hned vprvním roce i vykvést a možná budete překvapeni, jak krásné květy se na nich rozvinou. Proto by byla velká škodasestříhat celou rostlinu na kuchyňské využití. Část bylinek nechte i pro potěchu svých očí. Nehledě na to, jak moc tím potěšíte i užitečný hmyz, který kvetoucí bylinky neomylně a velmi rychle objeví.

Kde a jak pěstovat hrnkové bylinky

Většina bylinek, i když patří mezi trvalky, pochází ze Středomoří, a tak vyžadují i větší ochranu před nepřízní počasí. Snadněji se proto budou celoročně v květináči pěstovat na chráněných lodžiích než na otevřených terasách.

Pěstujte je vdostatečně velkém květináči nebo raději kontejneru. Vmalém květináčku by během zimy velmi rychle došlo kpřemrznutí kořenů. I tak ale bude lepší, když na zimu celý květináč zabalíte do novin, polystyrenu nebo jiného izolačního materiálu, například styroduru nebo technické plsti.

Které druhy vytrvalých bylinek můžeme pěstovat celoročně na balkoně?

Libeček lékařský (Levisticum officinale)

Výraznou vůni libečku, kterému se často říká i zelené maggi, lidé buď milují, nebo nesnášejí, nic mezi tím. Pokud však patříte mezi milovníky této u nás tradiční bylinky, klidně si ji můžete pěstovat i na balkoně. Budete ktomu potřebovat hodně velký květináč, ale libeček se vám za to odmění nejen čerstvými listy do polévky, ale i skutečně krásnými květy.

Libeček můžete vysévat ze semen, ale mnohem rychleji se dočkáte první sklizně, pokud získáte na jaře přímo kořenové puky. Libeček můžete pěstovat na přímém slunci i vpolostínu a kvést bude koncem června nebo včervenci. Po odkvětu celá rostlina většinou zežloutne. Ostříhejte ji a za pár dní se zase dočkáte nových listů.

Petržel kadeřavá a petržel hladkolistá (Petroselinum crispum)

Obě varianty téže rostliny můžete súspěchem pěstovat na balkoně po mnoho let. Její dekorativní nať krásně doplní i jinak spíše na květiny zaměřený prostor. Vysévat ji můžete od února až do září, jen počítejte stím, že semena klíčí poměrně dlouho. Pokud dodržíte pravidlo, že budete sklízet zjedné rostliny maximálně dva listy, bude se vám petrželka krásně rozrůstat. Květy je sice lepší zrostliny odstraňovat, ale na druhou stranu jimi zaručeně potěšíte včelky.

Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum)

Pažitka u nás patří mezi nejoblíbenější vytrvalé bylinky. Její vůně prozrazuje příbuznost scibulí i česnekem. Vnádobách se jí daří velmi dobře, nevyžaduje žádné zvláštní podmínky, jen ji musíte chránit před celodenním slunečním zářením. Vyberte jí proto místo vrohu balkonu.

Krásně fialovými květy vás bude pažitka těšit až druhý rok po výsevu, ale zato dlouhodobě, po několik let.

Máta peprná (Mentha piperita)

Mentolovou chuť a vůni máty zná snad úplně každý. Dokáže uvolnit dýchací cesty a její zelené lístky nesmí chybět jako ozdoba oblíbených letních nápojů. Máta dokáže být vzahradě doslova plevelem a nezmarem a dobře snese i pěstování vkvětináči. Semeny se tento duh máty nemnoží, pouze vegetativně, a tak si ji kupte jako mladou sazeničku vzahradnictví.

Máta se dobře pěstuje na balkoně i parapetu v nádobách, které by měly být, pokud možno, dost prostorné, aby v nich zemina příliš rychle nevysychala a nepřehřívala se. Vyhovuje jí běžný zahradnický substrát.

Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Tymián se většinou pěstuje jako jednoletá bylinka, ale je to zbytečné, vydrží při dobré péči i několik let. Můžete si ji vysít sami. Výsev má jen jednu podmínku. Semena pro své klíčení potřebují světlo, proto je nezasypávejte zeminou. Tymián vyžaduje umístění na plném slunci.

Tymián je pro naše podmínky trochu choulostivý, proto ho pěstujte ve větším květináči a ten na zimu opravdu důkladně obalte izolačním materiálem nebo, pokud máte tu možnost, květináč na zimu zapusťte do záhonu.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Šalvěj můžete pěstovat na balkoně za stejných podmínek jako tymián. Také potřebuje na zimu dobrý kryt nebo umístění vzáhonu. Ale musíte počítat stím, že vkvětináči pěstovaná šalvěj je pouze krátkověká, vydrží většinou jen 3–4 roky.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama