Nejvoňavější rostliny do zahrady najdete mezi keři, cibulovinami i trvalkami

Záhony plné nádherných květin jsou snem mnoha milovníků přírody, ale když se k té kráse přidá i nádherná vůně, stane se z vaší zahrady přímo magické místo. Některé květiny nebo keře voní naprosto opojně!

Vůni vydávají téměř všechny květiny, ale některé voní docela slabě nebo téměř nepostřehnutelně a některé se dokážou prozradit už na velkou vzdálenost. Většina květin rozvíjí svou vůni až k večeru. Ve chvíli, kdy se začíná smrákat, zrakové vjemy ustupují do pozadí a vnímání vůní nabírá na intenzitě.

Poznejte aromaterapii

Účinkům vůní na náš organismus se věnuje obor zvaný aromaterapie. Je to druh alternativní medicíny, který léčí pomocí vůní tělo i mysl. Využívá éterické oleje k tomu, aby ovlivnily pozitivním způsobem stav naší nálady, mysli i fyzického zdraví.

Například vůně bazalky, meduňky a levandule uklidňuje nervy, jasmín a šalvěj zlepšují náladu, vůně meduňky nebo růže pomáhá s nespavostí.

Aromatické oleje vyrobené z rostlin se využívají ve formě koupelí nebo masáží, ale působení vůní si můžete užít i jen tak při posezení v zahradě. Některé rostliny totiž umí léčit i ve své původní podobě, přímo na záhonu. Ale to vlastně dokážou skoro všechny – svou krásou! Stačí se na ně dlouze zadívat a naše starosti a strachy začnou pomalu odplouvat do dáli…

Poskládejte si záhony z nejvoňavějších rostlin

Cibuloviny

Trvalky

Letničky a dvouletky

Keře

  • Šeřík (Syringa)
  • Lýkovec vonný (Daphne cneorum)
  • Kumule Davidova (Buddleia davidii)
  • Zimolez (Lonicera)
  • Pustoryl (Philadelphus)
  • Čilimník (Cytisus)

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek

Sdílejte článek

Přečtěte si také