návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak snadno, rychle a levně vypěstovat čerstvé vitaminy z cibule, česneku či mrkve

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 17.08.2021
Jak v zimě vypěstovat snadno, rychle a levně čerstvé vitaminy: i kořenová zelenina se dá v zimě snadno pěstovat doma za oknem na zelené natě, stačí jen vhodně recyklovat zbytky zeleniny
Autor: istock.com Jak v zimě vypěstovat snadno, rychle a levně čerstvé vitaminy: i kořenová zelenina se dá v zimě snadno pěstovat doma za oknem na zelené natě, stačí jen vhodně recyklovat zbytky zeleniny
Možná vás láká mít doma za oknem svěží zelené natě nabité vitaminy, i když je všude venku zima. A co takhle zkusit si je vypěstovat z cibule a česneku nebo kořenové zeleniny, konkrétně stačí jen správně recyklovat zbytky celeru, mrkve, petržele nebo třeba bílé ředkve a červené řepy. Stačí, když je dáte do květináče nebo jen do vody, a za týden pustí mnoho zelené hmoty plné vitaminu C, antioxidantů a dalších tělu prospěšných látek včetně vlákniny. Připravili jsme pro vás několik tipů a doporučení, jak si v zimě můžete vypěstovat snadno, rychle a levně čerstvé vitaminy doma na okenním parapetu.

reklama

Cibule a česnek

Bohatou nálož čerstvým vitaminů nám v zimě poskytnou cibule a česnek pěstované na nať na okenním parapetu v květináči se substrátem nebo ve sklenici s vodou. Kromě toho nať cibule i česneku obsahuje různé léčivé látky s antiseptickými, antibakteriálním a antivirovými účinky známé jako fytoncidy, které jsou schopny zastavovat růst virů, bakterií, plísní, případně je i ničit. A to už je dost důvodů, proč to zkusit.

Jak v zimě vypěstovat snadno, rychle a levně čerstvé vitaminy na okenním parapetu. Zkuste cibuli, česnek i kořenovou zeleninu
Autor: istock.com Jak v zimě vypěstovat snadno, rychle a levně čerstvé vitaminy na okenním parapetu. Zkuste cibuli, česnek i kořenovou zeleninu

10 doporučení na zimní pěstování cibule na nať

 1. Potřebujeme zdravé cibule, nejlépe o průměru 3 až 4 cm.
 2. Pokud je to nutné, z cibule odstraníme suchou slupku, ale ne úplně, nejméně jednu necháme. Vršek cibule můžeme, ale nemusíme trochu uříznout.
 3. Cibule namočíme přes noc do vody. Vyjmeme je a necháme oschnout.
 4. Do květináče nebo jakékoli jiné vhodné nádoby dáme nejprve zhruba 6cm vrstvu pilin nebo hoblin či keramzitu, která slouží jako pohlcovač nadbytečné vlhkosti. Zasypeme kvalitním substrátem. Zvlhčíme.
 5. Cibule sázíme rovnoměrně, nepříliš hluboko a blízko k sobě. I když je zemina vlhká, ještě jednou cibule zalijeme.
 6. Nádobu s cibulemi dáme ideálně na parapet okna směrem na východ nebo jihovýchod, protože potřebují dostatek světla a i v zimě ráno trochu sluníčka. Jinak nať cibule bude spíše žlutá než zelená.
 7. Teplota by neměla klesnout pod 18 °C, ale neměla by přesahovat 25 °C, proto není příliš vhodné mít květináč s cibulemi přímo nad radiátorem.
 8. Dbáme na přiměřenou zálivku. Cibuli je potřeba zalévat každý den po malých dávkách, můžeme používat rozprašovač. Hlavně zpočátku zaléváme povrch cibulí. Vždy však pozor na přelití, cibule lépe snášejí sucho než přemokření!
 9. První zelené výhonky se vám objeví zhruba za týden.
 10. Zelenou nať sklízíme opakovaně, většinou dvakrát, maximálně třikrát, dokud se vlastní cibule nevyčerpá. Poznáme to podle toho, že když ji zmáčkneme, je měkká. Pak ji vyhodíme a zasadíme novou.
Krásná, šťavnatá a zdravá

Vlastní cibule je nejlepší. Návod, jak ji pěstovat

Česnek

Česnek: Jak pěstovat přírodní antibiotikum. Paličák, nebo nepaličák?

Česnek na nať

Stejně tak pěstujeme česnek na nať. Do květináče vložíme buď celou paličku, nebo ji rozebereme na jednotlivé stroužky. Česnekovou nať ovšem většinou sklízíme jen jednou, pak je nutno stroužky vyměnit za nové.

Jak v zimě vypěstovat snadno, rychle a levně čerstvé vitaminy na okenním parapetu: stejně jako cibuli pěstujeme česnek na nať
Autor: istock.com Jak v zimě vypěstovat snadno, rychle a levně čerstvé vitaminy na okenním parapetu: stejně jako cibuli pěstujeme česnek na nať

Cibulová a česneková nať z vody

 • Cibuli nebo paličku česneku dáme do sklenice s odstátou nebo převařenou studenou vodou. Sklenička ovšem musí mít takový průměr, aby do ní celá cibule nebo palička česneku nezapadla, musíme nejprve vyzkoušet, aby si správně sedly.
 • Ve vodě pak musejí být ponořeny pouze kořeny, ne samotná cibule nebo česnek. Je nutné sledovat, aby voda nevyschla a vodu dolévat, aby kořeny byly stále ponořené.
 • Za zhruba týden pustí kořeny a také zelené natě, které můžeme postupně sklízet. Většinou máme na jedné cibuli dvě opakované sklizně, z česneku jednu.
MRKEV: Jak vypěstovat hvězdu kořenové zeleniny a uvařit svíčkovou, královnu českých omáček

Jak vypěstovat mrkev a uvařit svíčkovou, královnu českých omáček?

ČERVENÁ ŘEPA: Vypěstujte si tu nejzdravější zeleninu a uvařte si boršč

ČERVENÁ ŘEPA: Jak vypěstovat nejzdravější zeleninu a uvařit si boršč

Zelené vitaminy z kořenové zeleniny

Také kořenová zelenina se dá v zimě snadno pěstovat doma za oknem na zelené natě. Stačí jen vhodně recyklovat zbytky zeleniny. Dodá tělu velké množství vápníku a železa i vitaminů C, A a K, které mají významný vliv na posílení imunity. Dále antioxidanty, chránící nás před viry a infekcemi, nebo vlákninu, pomocnici se správným trávením a vylučováním.

Jak v zimě vypěstovat snadno, rychle a levně čerstvé vitaminy: celerová nať z odkrojku
Autor: istock.com Jak v zimě vypěstovat snadno, rychle a levně čerstvé vitaminy: celerová nať z odkrojku

5 tipů, jak vypěstovat zeleninové natě

 1. Potřebujeme jen skrojky celeru, mrkve, petržele, pastináku nebo třeba bílé ředkve či červené řepy, které bychom jinak vyhodili.
 2. Při čištění kořenové petržele odkrojíme širší okraj kořene 1 až 4 cm od horního okraje . Skrojek by měl být silný alespoň centimetr u menší mrkve a několik centimetrů v případě celeru.
 3. Řeznou plochou položíme na talířek nebo misku či hrnek s vodou tak, aby skrojek kořene byl ponořený dva až pět milimetrů ve vodě. Vodu stále pečlivě doléváme.
 4. Za pět až šest dnů nám vyraší nať, kterou můžeme postupně sklízet.
 5. Když kořen pustí jemné kořínky, můžeme ho opatrně zasadit do zeminy a zkusit dále pěstovat, ale většinou začne zahnívat, proto je lepší nechat skrojek s natí ve vodě a průběžně staré vyhodit a vyměnit za nové.

Mohlo by vás taky zajímat:

Jakou zeleninu jíst a pěstovat zeleninu podle znamení horoskopu

Jezte a pěstujte zeleninu podle barev a znamení zvěrokruhu. Rajčata jsou ideální pro Býky, salát pro Blížence

Česnek, cibule a křen: Obyčejná zelenina je super lék proti chřipce

Česnek bojuje s viry, cibule zabírá na kašel a křen zastaví rýmu. Zkuste tradiční léky z přírody

Česnek proti virům 5 starých domácích antivirových receptů z česneku

5 starých domácích receptů z česneku, které úspěšně pomáhají bojovat s viry

Z obyčejné cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě

Z obyčejné cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě

MRKEV: Jak vypěstovat hvězdu kořenové zeleniny a uvařit svíčkovou, královnu českých omáček

Jak vypěstovat mrkev a uvařit svíčkovou, královnu českých omáček?

Pár dobrých rad, jak pěstovat mrkev a petržel: Na podzim kořenovou zeleninu sklízíme i vyséváme!

10 dobrých rad, jak pěstovat mrkev a petržel: Podzim je čas sklizně i výsevu

Řeřicha: Jak v zimě vypěstovat čerstvou zeleninu plnou vitaminů

Jak v zimě vypěstovat řeřichu, která je plná vitaminů

Miska na kllíčení

Jak používat nakličovací misku? Pěstujte řeřichu, cibuloviny i pokojovky

Cibule zimní sečka: Jak vypěstovat jarní cibulku

Cibuli zimní sečka: Jak vypěstovat jarní cibulku kdykoliv a kdekoliv

Využijte léčivou sílu ovoce na maximum a jezte ho podle dne narození

Jezte ovoce podle dne svého narození. Někomu pomohou jablka, někomu jahody

reklama

Článek je zařazen v: zelené natě v zimě , Cibulová a česneková nať z vody , česneková nať , cibulová nať , recyklace zbytků kořenové zeleniny , zelené vitaminy z parapetu , celerová nať , mrkvová nať v zimě , jak pěstovat zeleninu

reklama

Přečtěte si také