návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Divoká rajčata můžete množit samovýsevem. Několik plodů nechte ležet na záhonku

Simona Sedláčková , Vydáno: 20.09.2021
Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium)
Autor: iStock Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium)
Pěstování rajčat bývá obvykle běh na dlouhou trať. Většinou již na začátku března máme všichni připravené sáčky se semeny oblíbených odrůd a chystáme se na první výsevy. Pokud však propadneme kouzlu rajčat divokých, můžeme si jarní námahu ušetřit. Divoká rajčata se mohou množit úspěšně i samovýsevem. Stačí, když několik vyzrálých rajčátek ponecháme svému osudu na záhonku.

reklama

Na začátku bychom si měli ujasnit, že samovýsevem můžete množit v podstatě všechna rajčata, ale šlechtěné odrůdy si v další generaci většinou nezachovávají vlastnosti rodičů. To u divokých rajčat nehrozí. I v dalších generacích budou plodit sladké miniaturní plody, které svou vynikající chutí předčí všechny šlechtěné odrůdy rajčat.

Divoké rajče má však i další skvělou vlastnost. Mnohem méně totiž trpí klasickými chorobami rajčat. Například tolik obávaná plíseň se jich téměř netýká.

Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium)
Autor: iStock Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium)

Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium)

Původní domovinu divokých rajčat, která najdete v odborné literatuře i pod názvem lilek bedrníkolistý, hledejte v Jižní Americe, v Peru, Mexiku a Ekvádoru. Rostou tam skutečně velmi divoce, v nižších polohách, na svazích And. Tvoří bujné keře, obsypané miniaturními plody a úplně stejně je můžete pěstovat i na svých zahradách.

Jak připravit vlastní osivo rajčat

Jak připravit vlastní semena divokých rajčat na příští sezonu

Divoká rajčata: v polovině července

Pěstujeme rajčata na balkoně: Divoká rajčata dokážou překvapit množstvím plodů

Keříky ponechte volně ležet na záhonech

Divoká rajčata nepotřebují vyvazování k oporám, ani zaštipování postranních výhonů. Na druhou stranu, pokud je tak pěstovat chcete, můžete. Připravte si však hodně vysoké opory, protože divoká rajčata klidně dorůstají až do výšky 3 m. Zaštipováním byste se však zbytečně připravovali o část úrody.

Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium)
Autor: iStock Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium)

Běžně se však divoká rajčata nevyvazují a pěstují se jako bujně rostoucí, poléhavé keře, které si pro sebe obsadí prostor až 4 m2. Při tomto způsobu pěstování je jasné, že plody ze spodních větví, ke kterým je nesnadný přístup, po uzrání spadnou do půdy a časem jejich semena vyklíčí. Na jaře se tak určitě dočkáte další generace divokých rajčat i bez vlastního přičinění.

Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium)
Autor: iStock Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium)

Pěstování divokých rajčat ve tvaru keře má dvě podstatné výhody. Rostliny si tak pod sebou udrží větší množství vláhy a svým bujným růstem vytěsní ze záhonku plevel.

Hnojit, či nehnojit?

Divoká rajčata ve vyhnojené půdě sice rostou ještě bujněji než v půdě nehnojené, ale zato méně plodí. Proto je můžete pěstovat v jakékoliv půdě a nemusíte se o ně prakticky vůbec starat. Nejsou náročná ani na vláhu, obejdou se i bez zálivky.

Divoká rajčata můžete i předpěstovávat

Pěstování divokých rajčat samovýsevem má jenom jednu nevýhodu. Prvních zralých plodů se dočkáte až o měsíc později než při výsadbě předpěstovaných sazenic. Divoká rajčata se předpěstovávají úplně stejně jako běžná rajčata a vysazují se ven také až ve druhé polovině května.

reklama

Článek je zařazen v: rajčata , divoká , samovýsev , předpěstování

reklama

Přečtěte si také