Divoká rajčata můžete množit samovýsevem. Několik plodů nechte ležet na záhonku

Divoká rajčata přinesou velkou úrodu i bez péče Zdroj: iStock
Na začátku bychom si měli ujasnit, že samovýsevem můžete množit v podstatě všechna rajčata, ale šlechtěné odrůdy si v další generaci většinou nezachovávají vlastnosti rodičů. To u divokých rajčat nehrozí. I v dalších generacích budou plodit sladké miniaturní plody, které svou vynikající chutí předčí všechny šlechtěné odrůdy rajčat. Divoká rajčata jsou také mnohem odolnější vůči chladu.
Divoké rajče má však i další skvělou vlastnost. Mnohem méně totiž trpí klasickými chorobami rajčat. Například tolik obávaná plíseň se jich téměř netýká.

Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium) Zdroj: iStock
Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium)
Původní domovinu divokých rajčat, která najdete v odborné literatuře i pod názvem lilek bedrníkolistý, hledejte v Jižní Americe, v Peru, Mexiku a Ekvádoru. Rostou tam skutečně velmi divoce, v nižších polohách na svazích And. Tvoří bujné keře, obsypané miniaturními plody a úplně stejně je můžete pěstovat i na svých zahradách.
Keříky ponechte volně ležet na záhonech
Divoká rajčata nepotřebují vyvazování k oporám, ani zaštipování postranních výhonů. Na druhou stranu, pokud je tak pěstovat chcete, můžete. Připravte si však hodně vysoké opory, protože divoká rajčata klidně dorůstají až do výšky 3 m. Zaštipováním byste se však zbytečně připravovali o část úrody.

Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium) Zdroj: iStock
Běžně se však divoká rajčata nevyvazují a pěstují se jako bujně rostoucí, poléhavé keře, které si pro sebe obsadí prostor až 4 m2. Při tomto způsobu pěstování je jasné, že plody ze spodních větví, ke kterým je nesnadný přístup, po uzrání spadnou do půdy a časem jejich semena vyklíčí. Na jaře se tak určitě dočkáte další generace divokých rajčat i bez vlastního přičinění.

Divoké rajče (Solanum pimpinellifolium) Zdroj: iStock
Pěstování divokých rajčat ve tvaru keře má dvě podstatné výhody. Rostliny si tak pod sebou udrží větší množství vláhy a svým bujným růstem vytěsní ze záhonku plevel.
Hnojit, či nehnojit?
Divoká rajčata ve vyhnojené půdě sice rostou ještě bujněji než v půdě nehnojené, ale zato méně plodí. Proto je můžete pěstovat v jakékoliv půdě a nemusíte se o ně prakticky vůbec starat. Nejsou náročná ani na vláhu, obejdou se i bez zálivky.
Divoká rajčata můžete i předpěstovávat
Pěstování divokých rajčat samovýsevem má jenom jednu nevýhodu. Prvních zralých plodů se dočkáte až o měsíc později než při výsadbě předpěstovaných sazenic. Divoká rajčata se předpěstovávají úplně stejně jako běžná rajčata a vysazují se ven také až v druhé polovině května.
Zdroj: autorský článek Simona Sedláčková