reklama

Napadla vaše rajčata šedá plíseň? Poradíme, jak s ní zatočit

Bohužel bez chemie to nejde Foto: Bohužel bez chemie to nejdeFoto: Thinkstock

Teplé a vlhké počasí urychluje šíření plísní. Když už plíseň zasáhla rajčata, lze ještě zachránit úrodu?

Ještě před pár týdny byly rostliny rajčat nádherně vzrostlé, silné a s bohatě nasazenými plody. Počasí posledních dnů neuvěřitelně změnilo jejich růst. Na listech i plodech se začínají objevovat hnědé skvrny, rostlina přestala růst a vypadá, jako by ji spálilo prudké slunce. Co se děje?

Rajčata jsou napadena plísní, což je ta nejvážnější choroba rajčat. Objevuje se znenadání a v některých letech úrodu zcela zdecimuje. Jindy ani nevíme, že nějaká plíseň existuje. Důvodem ataku plísní je právě průběh počasí v době růstu rostliny i plodů.

Jak se plíseň projevuje

I když je teplo, není úroda bez rizika Foto: I když je teplo, není úroda bez rizikaFoto: Thinkstock

Mezi ty viditelné příznaky patří šedozelené vodnaté skvrny, které se vyskytují na listech, stoncích i plodech. Skvrny však postupně hnědnou a zasychají, poté se objevují i na řapících. Pokud si napadené plody nasbíráte a uskladníte je, stejně rozvoji choroby nezabráníte. Plísni na rajčatech nejvíce vyhovuje střídání teplých a studených dnů či nocí a samozřejmě i dostatek srážek.

Co teď

Ochrana spočívá pouze v chemickém postřiku. Bez chemie to opravdu nejde. Ideální je první postřik použít už v červnu a opakovat ho v intervalu 10 až 14 dnů, zvláště při vlhkém a deštivém počasí. Doporučujeme střídat přípravky, i plísně si „zvyknou“ na chemii a stanou se vůči ní odolné. Příkladem je postřik Kuprikolem, dlouhá léta používaným měďnatým přípravkem, který však letos téměř neúčinkuje.

Článek

Jaké máte nejraději Foto:

Zavařujeme zeleninu. Osvědčené tipy, jak na okurky, rajčata a papriku

Je vrchol sezony plodové zeleniny, už nejen ve skleníku nebo fóliovníku, ale i na volné ploše dozrávají okurky, rajčata a paprika.

Existuje mnoho různých přípravků, vhodnější je používat přípravky s kratší ochrannou lhůtou. Všechny přípravky potlačují i ostatní choroby rajčete.

Další pěstitelské tipy najdete v naší Encyklopedii.Jako účinný a spolehlivý se letos ukázal přípravek KOCIDE 2000, postřikový, kontaktně působící fungicid a baktericid ve formě ve vodě dispergovatelných mikrogranulí. Pak ORTIVA, širokospektrální fungicid k ochraně zeleniny proti houbovým chorobám. Dobré zkušenosti jsou i s přípravkem RIDOMIL GOLD s třídenní ochrannou lhůtou nebo ACROBAT MZ, ten je vhodný jen jako prevence, má totiž 21denní ochrannou lhůtu.

Doba rajčatová přichází! 2 Foto: Doba rajčatová přichází! 2Foto: All

Když už plíseň zasáhla rajčata, lze ještě zachránit úrodu? Lze, závisí na šíři postižení. Doporučujeme v těchto dnech použít kontaktní přípravek BRAVO 500, kterým ošetřujeme v dávce 25 ml na 10 l vody. Jeho ochranná lhůta je 7 dní, tzn. že po sedmi dnech po postřiku můžeme rajčata spolehlivě sklízet

Článek

Sluníčko si můžete koupit i v květináči Foto:

Krása slunečnic. Základní rady, jak se o ně starat

Máte rádi zářivě žlutou barvu? Jistě pak nedokážete odolat působivému šarmu slunečnic.

Prevence

Houba přezimovává v napadených částech, proto bychom měli myslet na to, že nejzákladnějším opatřením proti plísni na rajčatech je pěstovat rajčata co nejdále od míst, kde jsme je pěstovali v předchozím roce. Dále bychom měli volit spíše nezastíněné plochy s co nejdelším slunečním svitem. Tato choroba je opravdu nevypočitatelná, proto bychom měli být připraveni pro každý případ.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Užijte si druhý prázdninový měsíc Foto:

Srpen na zahradě. Co vše musíte udělat?

"Když fouká v srpnu severák, bude dlouho pěkně pak." K srpnu se váže řada pranostik, jedno je však jisté: počasí je stabilnější než v červenci a my se můžeme radovat z...

Článek

Jiřinka/Dahlia Foto:

Jiřiny jsou nenáročné květiny. Bez jedné věci ale nepřežijí

Jedny z nejkrásnějších květin na zahradě jsou jiřiny. Co do množství podob se mohou srovnávat s růžemi.

Článek

Připravit zahradu na svatební den nemusí být jenom nervy a stres. Pokud nezapomenete na detaily a začnete se jejich přípravě věnovat včas, zažijete i spoustu hezkých chvil. Foto:

Svatba na zahradě: Tipy na jednoduché dekorace

Pokud plánujete svůj svatební den strávit pod širým nebem na vlastní zahradě, nezapomeňte na drobnosti, které navodí tu správnou stylovou atmosféru.

reklama