reklama

Tři jednoduché a přitom funkční rady v boji proti slimákům

Slimácí vědí, co je zdravé Foto: Slimácí vědí, co je zdravéFoto: Thinkstock

Každý zahradník má svůj zaručený způsob, jak se zbavit slimáků. Nikomu se to však stoprocentně nepodařilo. Existují ale způsoby, které fungují více než ostatní.

S kým máme tu čest

Slimák (Limax) je rod suchozemských nahých plžů z čeledi slimákovití. Slimákům se nejlépe daří ve vlhku a dešti. Mají rádi temné stinné prostředí a teploty kolem 13 až 18 °C. Přes den se skrývají a aktivní začínají být se soumrakem a poklesem teplot. V posledních letech se u nás rozšířil rezavý plzák španělský (Arion lusitanicus). Poznáte ho podle hnědo-oranžového zbarvení. Nejúčinnější jsou zásahy proti slimákům brzy z jara, kdy jsou mladí a ještě nekladou vajíčka. Zajímavostí a motivací situaci řešit je, že dospělý jedinec zkonzumuje za sezonu až 1 kilogram rostlinné hmoty.

Sbírejte, sbírejte, sbírejte

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Nejlépe se slimáků zbavíte sbíráním. Ideální doba ke sběru je po ránu nebo za soumraku, kdy je vidět a slimáky ještě vysoké teploty nezahnaly do podzemních úkrytů. Způsob sběru i likvidace si musí každý přizpůsobit své povaze a možnostem.

Článek

Tak jsme zase tady Foto:

Slimáci jsou kanibalové. Využijte toho při jejich likvidaci

Vyzbrojte se proti invazi slizkých žroutů. Poradí vám rostlinolékař Josef Gall.

Tvořte bariéry

Kolem záhonů je třeba vytvořit ochrannou bariéru nebo záhon vyvýšit. Plži nepřelezou přes vyšší hradbu s hrubým povrchem.

Sázejte, co slimákům nechutná

„Dobrou strategií se jeví, když na zahradě vysadíte některé z rostlin, které slimáci nemají rádi. Tyto rostliny mohou být například na okrajích záhonů,“ doplňuje Radovan Bureš ze společnosti Briggs&Stratton. Slimákům nechutná levandule, kopr, šalvěj, česnek, bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pivoňka, pelyněk, petržel, tymián, kosatec a některé okrasné traviny. Z tohoto výčtu by si měl být schopen vybrat každý a možná že přidáte některý svůj zaručený odpuzovač.

Další metodou je do uzavřeného prostoru – skleníku – vysadit hlístice.

Článek

Letošní rok je zatím pro slimáky ideální Foto:

Vyhlašte slimákům biologický boj. Pomohou hlístice

I slimáci mají své přirozené nepřátele.

Anebo vsadit na kachny:

Článek

Máte-li větší zahradu a nestačíte sbírat slimáky, zkuste to s běžcem indickým Foto:

Tahle kachna spolehlivě zlikviduje slimáky

Hlístice, pivo a teď kachny. Bojových prostředků proti slimákům nikdy není dost.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Jakou vybrat?  Foto:

Bylinky podle znamení zvěrokruhu. Jaké pomůžou nejvíc právě vám?

Znáte to, někomu pomáhá heřmánek, někdo raději sáhne po dobromysli. Abyste vybrali opravdu správně, nahlédněte do bylinkového horoskopu...

Článek

Obměňte svůj jídelníček Foto:

Nemusíte pěstovat jen klasický salát! Zkuste letos i čekanku, rukolu či mangold

Saláty jsou zdravé, tvrdí odborníci na výživu. Jsou pěstitelsky nenáročné, dodávají zahrádkáři. A víte, že některé mohou být také chuťově zajímavé? Jen si zvolit ten...

reklama