27. února 2023 07:00
redakce Prima LivingKdy budou Velikonoce 2023? Velikonoční pondělí vychází na 10. dubna
Datum Velikonoc se každý rok mění, v roce 2023 nás svátky jara čekají v první polovině dubna, konkrétně je budeme slavit od 7. do 10. dubna.
Velikonoce v roce 2023
Velikonoce oslavíme v první polovině dubna. Podívejte se na přesný rozpis jarních svátků. U jednotlivých dnů najdete i stručné informace o tradicích nebo pokrmech.
- Popeleční středa, 22. února 2023: Tento rok nás čeká Popeleční středa opravdu brzy, ještě v únoru. Starý křesťanský svátek je spojený s počátkem předvelikonočního období, které trvá 46 dní. Nejznámější částí této doby je půst, který se držel po období bujarého masopustu. Zvyky předků se můžeme inspirovat i dnes. Neříkáme, abyste nejedli čtyřicet dní maso nebo trpěli hladem, ale je dobré si odpustit třeba sladkosti.
- Škaredá středa, 5. dubna 2023: Den, kterým začínají velikonoční prázdniny, není zrovna šťastným datem. Připomíná biblický příběh, ve kterém Jidáš zradil Ježíše Krista a dopomohl tak k ukřižování svého druha. Jidášův čin tento den připomíná prakticky všechno včetně jídla. To by mělo vypadat nehezky nebo otrhaně, takže si připravte třeba bramborové placky. Večer nezapomeňte upéct jidáše. Na rozdíl od mazance upadají v zapomnění, je to ale skvělé sladké pečivo, které ovšem opět odkazuje na Jidášovu zradu. Většinou tvarem připomíná uzel, aby upozornilo na to, že se Jidáš nakonec oběsil...
- Zelený čtvrtek, 6. dubna 2023: zatímco Škaredá středa připomíná zradu, Zelený čtvrtek je dnem míru. Mělo by se odpouštět a ještě před rozbřeskem bychom měli posnídat jidáše potřené medem, abychom měli následující rok pevné zdraví! Předci tradice dovedli do té dokonalosti, že na Zelený čtvrtek jedli zelené jídlo. Postačí i špenát. Zahradníci měli také na Zelený čtvrtek zasévat zeleninu, aby lépe rostla.
- Velký pátek, 7. dubna 2023: Den, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus, je tajemným svátkem. Údajně se otevírají dveře k pokladům a z pramenů namísto vody začíná prýštit víno! Na Velký pátek nesmíme jíst maso, a dokonce na něj nesmíme ani sáhnout. Je zakázáno zahradničit, abychom nepracovali s půdou.
- Bílá sobota, 8. dubna 2023: Jak už název napovídá, na tento svátek by mělo být vše běloskvoucí. Takže se pere, uklízí a mělo se také zametat novým koštětem, aby se z domu vyhnali pavouci a nežádoucí hmyz. Ti, co drželi půst, si mohou oddechnout, jejich trápení o půlnoci končí!
- Neděle, Boží hod velikonoční, 9. dubna 2023: Přichází období radování a jídla! V neděli se pořádně hoduje. Křesťané mají co oslavovat. V tento den vstal Ježíš Kristus z mrtvých. Na Boží hod byste měli sníst posvěceného velikonočního beránka, protože díky tomu najdete ve svém životě ztracenou cestu. Co to znamená, záleží na fantazii každého z nás.
- Velikonoční pondělí, 10. dubna 2023: Tenhle den mají asi nejradši muži, o ženách to moc říct nejde. Mnohdy považujeme za Velikonoce jen Velikonoční pondělí a zapomínáme na další svátky. To je špatně. I tradice předchozích dní stojí za dodržování...
A kdy oslavíme Velikonoce v následujících letech?
Proč slavíme Velikonoce?
Není to kvůli tomu, abychom v pondělí prohnali sousedky pomlázkou po vesnici a dali si pár panáků. Velikonoce jsou starým křesťanským svátkem, který překryl původní pohanské svátky jara. Křesťané si připomínají umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista a v křesťanské tradici jsou Velikonoce ještě důležitější než Vánoce! Jsou to svátky s mnoha tradicemi, které se liší nejen zem od země, ale také region od regionu. Například tvar jidášů je v různých částech naší země jiný.
Abyste měli o českých tradicích přehled, připravili jsme pro vás speciál s mnoha informacemi:
Postní neděle v roce 2023
Nesmíme zapomenout na data postních nedělí. Těch je vždy šest a mají názvy podle tradic, které se s nimi pojí. U postních nedělí ale pozor, názvy se mohou lišit region od regionu. Uvádíme tedy ta nejpoužívanější jména.
- Černá neděle: 26. února 2023
- Pražná neděle: 5. března 2023
- Kýchavá neděle: 12. března 2023
- Družební neděle: 19. března 2023
- Smrtná neděle: 26. března 2023
- Květná neděle: 2. dubna 2023
Velikonoční vaření a pečení
Ke každému svátku patří tradiční jídla. Velikonoce mají mnoho receptů, některé už polozapomenuté. Vybrali jsme pro vás pár tipů na sváteční hodování, které byste měli vyzkoušet nebo oprášit!
Mazanec je naprostou klasikou, která by neměla na velikonoční tabuli chybět. Jedná se o velice starý druh pečiva, který se připravuje na Boží hod velikonoční, tedy v neděli.
Velikonoční beránek je dalším druhem pečiva, které se připravuje na Boží hod velikonoční. Pokud se ten den vypravíme do kostela, necháme beránka posvětit a pak ho sníme, údajně najdeme v našem životě ztracenou cestu...
Velikonoční nádivka je čím dál tím populárnější a to zejména díky tomu, že znovu objevujeme, jak vynikající jsou například opomíjené kopřivy nebo donedávna téměř zapomenutý medvědí česnek. Právě mladé listy bylin a plevelů jsou základem velikonoční nádivky, kterou lze připravit v různých verzích pro vegetariány i masožrouty!
Jidáše připomínající Jidášovu zradu připravujeme na Škaredou středu večer, ale jíme je až ve čtvrtek brzy ráno. Potíráme je medem.
Velikonoční perníčky se připravují úplně stejně jako ty vánoční, ale tvary budou jiné. Vykrajovátka seženete v obchodech, na trzích i na internetu. Nezapomeňte, že perníčky je potřeba upéct s měsíčním předstihem, aby změkly!
Jedlé květy a jaro
Pokud chcete zkusit něco jarního a moderního, tak použijte ve vaření jedlé květy! Sedmikrásky, fialky, a dokonce petrklíče se k velikonočnímu stolování budou hodit!
Velikonoční DIY
Na Velikonoce je potřeba se připravit, a to se týká i výzdoby. Na internetu najdete mnoho nápadů, co a jak vyrobit. Můžete se inspirovat nápady naší redaktorky Simony nebo mrknout do našeho jarního speciálu.
5 nápadů, co zkusit
- Obarvěte vajíčka přírodními barvivy
- Vytvořte věnec z ruliček od toaletního papíru
- Tvořte z krabiček od vajíček
- Zasijte osení
- Vyrobte svíčky ve skořápkách od vajec
Zdroj: Matouš Hartman; https://www.ceskezvyky.cz/; https://cesketradice.cz/