25. ledna 2024 08:40
redakce Prima LivingVelikonoce jsou letos brzy. Svátky jara začínají už v březnu a pomlázka vychází na apríl
Velikonoce se řadí mezi svátky pohyblivé, každý rok se slaví jindy. Letos Velikonoce začínají už v březnu a Velikonoční pondělí vychází na 1. dubna. Podívejte se na letošní velikonoční kalendář.
Krátce o Velikonocích
Svátky jara jsou spojeny už s pohanskými národy, ale jejich dnešní podoba vychází z křesťanské tradice. Křesťané si připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Velikonoce jsou pro ně dokonce důležitější než Vánoce. S Velikonocemi je spojené ohromné množství tradic, připravují se speciální jídla, malují se vajíčka. Velikonoční tradice se liší zem od země a také region od regionu.
NENECHTE SI UJÍT: 50 nejoblíbenějších velikonočních přání. Vyberte si z klasických i vtipných rýmovaček
Kdy se slaví Velikonoce
Velikonoce se řadí mezi svátky pohyblivé, každý rok se slaví jindy a nemají pevně stanovené datum. Konkrétní termín se mění v závislosti na termínu prvního úplňku po jarní rovnodennosti, která připadá na 21. března. Od výsledného data jsou pak odvozeny i další pohyblivé svátky, kam patří třeba Letnice.
V západní křesťanské tradici se tento svátek slaví první neděli po první jarním úplňku, tedy úplňku, který následuje až po 21. březnu. Jestliže úplněk vychází na neděli, slaví se Velikonoce až během neděle následující.
Velikonoční kalendář pro rok 2024
- Popeleční středa,14. února 2024: Tento rok vychází Popeleční středa na den sv. Valentýna. Popeleční středou začíná předvelikonoční období spojené hlavně s postním časem trvajícím 40 dní. Lidé si tradičně nedávali maso a byli střídmí. My se můžeme jejich příkladem inspirovat I dnes a omezit konzumaci masa a sladkostí.
- Škaredá středa, 27. března 2024: V tenhle den zradil Jidáš Ježíše Krista a způsobil tak jeho ukřižování. Vinu neunesl a spáchal sebevraždu. Škaredá středa jeho čin připomíná, a proto by v tento den mělo být všechno otrhané a ošklivé. Týká se to zejména jídla. Doporučuje se jíst například bramboráky. Večer přichází čas pečení jidášů, sladkého pečiva, které se jí následující den ke snídani. Jidáše by tvarem měly připomínat provaz, na kterém se Jidáš oběsil.
- Zelený čtvrtek, 28. března 2024: Tenhle svátek má jednu zajímavou tradici spojenou s brzkým ránem. Ještě před svítáním, bychom měli posnídat jidáše potřené medem. To nám má zajistit pevné zdraví po celý následující rok! Na Zelený čtvrtek byste take měli jíst zelené potraviny. Takže si dejte například brokolici, okurky, hrách, salát nebo třeba kapustu.
- Velký pátek, 29. března 2024: Tento den se prý můžeme dostat k ukrytým pokladům! Musíme si ale dát pozor, aby se za námi vstup k bohatství nezavřel. Z pramenů má zase prýštit víno. Tenhle svátek je tajemným dnem!
- Bílá sobota, 30. března 2024: Bílá sobota je posledním dnem půstu, ještě to chvilku vydržte, v neděli s ebudete moct pořádně najíst! Tradice spojené s Bílou sobotou se vesměs týkají úklidu. Doporučuje se vymést dům novým koštětem, abyste vyhnali veškerou nepříjemnou havěť, která se mohla přes zimu v dome usídlit.
- Neděle, Boží hod velikonoční, 31. března 2024: Konečně můžeme hodovat a dát si porci masa. V tento den jíme take tradičního velikonočního beránka. Pokud chcete dodržet křesťanskou tradici, zajděte do kostela a nechte si beránka posvětit. Když ho sníte, najdete ztracenou cestu…
- Velikonoční pondělí, 1. dubna 2024: Nejoblíbenější velikonoční svátek letos vychází na prvního dubna, tak dejte pozor, aby si z vás někdo neudělal legraci. Na Velikonoční pondělí chodí chlapci a muži dům od domu s pomlázkou, odpoledne zase mohou děvčata a ženy. Muž, který přijde s pomlázkou po poledni, může čekat ledovou sprchu z kbelíku!
Postní neděle v roce 2024
Velikonoční čas je bohatý na všelijaké svátky. Na mnoho z nich jsme už zapomněli. K tradičním velikonočním datum přidáváme ještě šest postních nedělí. Jejich názvy souvisí s tradicemi.
- Černá neděle: 18. února 2024
- Pražná neděle: 25. února 2024
- Kýchavá neděle: 3. března 2024
- Družebná neděle: 10. března 2024
- Smrtná neděle: 17. března 2024
- Květná neděle: 24. března 2024
Vše, co by vás mohla zajmat o Velikonocích, najdete v našem speciálu
Velikonoční vaření a pečení
Co by byly Velikonoce bez beránka nebo mazance? Připravte si je a zkuste take upéct jidáše, velikonoční nádivku nebo perníčky!
Tradiční velikonoční pokrmy
Jak nabarvit kraslice
Kraslice k Velikonocům neodmyslitelně patří. Máme mnoho způsobů, jak je obarvit nebo dokonce vytvořit. Vybrali jsme pro vás pár tipů, některé hezky originální.
- Kraslice zdobené provázkem vypadají krásně a vydrží iněkolik let. Skořápky můžete omotat barevnými bavlnkami.
- Betonové kraslice jsou dost netradiční dekorací, hodí s ehlavně do moderních interiérů a pro fanoušky minimalismu.
- Přírodně obarvené kraslice jsou šetřené k životnímu prostředí, bez chemie a mohou mít hezky výrazné barvy!
- Kraslicím můžete taky uháčkovat hezký kabátek.
- Vejce můžete proměnit například v malé slepičky s křídly z plsti. Návod je jednoduchý.
Zdroj: radimejak.cz, kalendar.beda.cz