reklama

Velikonoce 2024 vycházejí na apríl. Svátky jara oslavíme velice brzy

Matouš Hartman
17. srpna 2021
Velikonoce v roce 2024 začneme slavit už v březnu a Velikonoční pondělí vyjde na 1. dubna. Podívejte se na kalendář velikonočních svátků.
reklama

Připravili jsme pro vás rozpis důležitých datu a svátků Velikonoc vroce 2024. Tenhle rok uvítáme jaro opravdu brzy.

Krátce o Velikonocích

Svátky jara jsou spojeny už s pohanskými národy, ale jejich dnešní podoba vychází z křesťanské tradice. Křesťané si připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Velikonoce jsou pro ně dokonce důležitější než Vánoce. S Velikonocemi je spojené ohromné množství tradic, připravují se speciální jídla, malují se vajíčka. Svátky mají v oblibě hlavně děti, na které čekají sladkosti. Velikonoční tradice se liší zem od země a také region od regionu.

Velikonoční kalendář pro rok 2024

 • Popeleční středa,14. února 2024: Tento rok vychází Popeleční středa na den sv. Valentýna. Popeleční středou začíná předvelikonoční období spojené hlavně s postním časem trvajícím 40 dní. Lidé si tradičně nedávali maso a byli střídmí. My se můžeme jejich příkladem inspirovat I dnes a omezit konzumaci masa, jehož produkce zatěžuje planetu.
 • Škaredá středa, 27. března 2024: V tenhle den zradil Jidáš Ježíše Krista a způsobil tak jeho ukřižování. Vinu neunesl a spáchal sebevraždu. Škaredá středa jeho čin připomíná, a proto by v tento den mělo být všechno otrhané a ošklivé. Týká se to zejména jídla. Doporučuje se jíst například bramboráky. Večer přichází čas pečení jidášů, sladkého pečiva, které se jí následující den ke snídani. Jidáše by tvarem měly připomínat provaz, na kterém se Jidáš oběsil.
 • Zelený čtvrtek, 28. března 2024: Tenhle svátek má jednu zajímavou tradici spojenou s brzkým ránem. Ještě před svítáním, bychom měli posnídat jidáše potřené medem. To nám má zajistit pevné zdraví po celý následující rok! Na Zelený čtvrtek byste take měli jíst zelené potraviny. Takže si dejte například brokolici, okurky, hrách, salát nebo třeba kapustu.
 • Velký pátek, 29. března 2024: Tento den se prý můžeme dostat k ukrytým pokladům! Musíme si ale dát pozor, aby se za námi vstup k bohatství nezavřel. Z pramenů má zase prýštit víno. Tenhle svátek je tajemným dnem!
 • Bílá sobota, 30. března 2024: Bílá sobota je posledním dnem půstu, ještě to chvilku vydržte, v neděli s ebudete moct pořádně najíst! Tradice spojené s Bílou sobotou se vesměs týkají úklidu. Doporučuje se vymést dům novým koštětem, abyste vyhnali veškerou nepříjemnou havěť, která se mohla přes zimu v dome usídlit.
 • Neděle, Boží hod velikonoční, 31. března 2024: Konečně můžeme hodovat a dát si porci masa. V tento den jíme take tradičního velikonočního beránka. Pokud chcete dodržet křesťanskou tradici, zajděte do kostela a nechte si beránka posvětit. Když ho sníte, najdete ztracenou cestu…
 • Velikonoční pondělí, 1. dubna 2024: Nejoblíbenější velikonoční svátek letos vychází na prvního dubna, tak dejte pozor, aby si z vás někdo neudělal legraci. Na Velikonoční pondělí chodí chlapci a muži dům od domu s pomlázkou, odpoledne zase mohou děvčata a ženy. Muž, který přijde s pomlázkou po poledni, může čekat ledovou sprchu z kbelíku!

Abyste měli o českých tradicích přehled, připravili jsme pro vás speciál s mnoha informacemi:

Postní neděle v roce 2024

Velikonoční čas je bohatý na všelijaké svátky. Na mnoho z nich jsme už zapomněli. K tradičním velikonočním datum přidáváme ještě šest postních nedělí. Jejich názvy souvisí s tradicemi.

 1. Černá neděle: 18. února 2024
 2. Pražná neděle: 25. února 2024
 3. Kýchavá neděle: 3. března 2024
 4. Družební neděle: 10. března 2024
 5. Smrtná neděle: 17. března 2024
 6. Květná neděle: 24. března 2024

Vešekeré informace o Velikonocích najdete v našem speciálu:

Velikonoční vaření a pečení

Co by byly Velikonoce bez beránka nebo mazance? Připravte si je a zkuste take upéct jidáše, velikonoční nádivku nebo perníčky!

5 nejlepších velikonočních jídel

 1. Mazanec
 2. Beránek
 3. Velikonoční nádivka s kopřivami
 4. Jidáše s medem
 5. Malované perníčky

Jak nabarvit velikonoční kraslice

Kraslice k Velikonocům neodmyslitelně patří. Máme mnoho způsobů, jak je obarvit nebo dokonce vytvořit. Vybrali jsme pro vás pár tipů, některé hezky originální.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: Velikonoce
reklama