reklama

Levandulový čaj pomáhá proti stresu a ulevuje při nachlazení. Naučte se ho připravit

Lenka Valjentová
18. února 2021
Levandule patří k nejoblíbenějším rostlinám. Oslňuje nás svou okouzlující vůni a nevšední krásou, ale je také osvědčenou léčivou bylinou, která dokáže pomoci s mnoha zdravotními neduhy. Populární esenciální oleje, sirupy nebo krémy doplňuje, a v léčivých schopnostech mnohdy i předčí, zdánlivě obyčejný levandulový čaj, přesněji nálev z květů levandule, medově zlatavý nápoj s podmanivou vůní. Jaké jsou hlavní důvody, proč pít levandulový čaj?
reklama

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) obsahujemj. silice, kumariny, flavonoidy a kyselinu rozmarýnovou, třísloviny a terpeny, má protizánětlivé, protivirové a antiseptické a antibakteriální a sedativní účinky, které se od nepaměti využívají v lidové medicíně. I když z levandule jsou známější esenciální oleje, tinktury, sirupy či mastičky a krémy, neměli bychom zapomínat ani na čaj z levandule, konkrétně levandulový nálev, nahořklý, medově zlatý nápoj s intenzivní vůní. Levanduli můžeme pít samostatně nebo přidat k jiné bylině, používá se zejména s mátou nebo meduňkou.

1. Levandule potlačuje stres

Nejznámějším efektem levandule pro naše zdraví jsou její sedativní účinky. Levandulový čaj uklidňuje nervy, potlačuje negativní účinky stresu a pomáhá při splínu, podrážděnosti a nervozitě, snižuje pocity psychické vyčerpanosti. Vůně a chuť levandule působí jako příjemný balzám na duši.

  • Doporučuje se pít jeden šálek denně po dobu dvou týdnů, pak dva týdny vynechat. Při velkém psychickém napětí můžeme vypít nárazově až tři šálky vlažného levandulového čaje za den.

2. Levandule zlepšuje spánek

Relaxační účinky levandulového čaje působí proti krátkodobé nespavosti a špatnému usínání, zlepšují kvalitu spánku a pomáhají zmírnit bolesti hlavy z nespavosti a nadměrné únavy.

  • Jeden šálek vlažného levandulového nálevu (můžeme kombinovat s meduňkou v poměru 1 : 1) vypitý jednu hodinu před spaním přivolá spánek a prospěje jeho kvalitě.

3. Levandule podporuje zdravé trávení

Levandulový nálev pomáhá zmírnit problémy se zažíváním, podporuje trávení, prospívá při průjmu, nadýmání a plynatosti, mírní nevolnost, tlumí bolesti a křeče trávicího traktu, příznivě působí na podrážděnýžaludek, tlumí bolesti břicha, upravuje enzymatickou činnost slinivkybřišní, upravuje činnost střev a zvyšuje tvorbužluče

  • Vlažný levandulový čaj popíjíme po doušcích po jídle, když nás trápí plynatost a nadýmání nebo při žaludeční nevolnosti.
  • Levandulový nálev (můžeme kombinovat s mátou v poměru 1 : 1) Před jídlem povzbuzuje chuť k jídlu, po jídle podporuje trávení a snižuje nadýmání. Po nevolnosti a zvracení pomáhá zklidnit trávení a provoní dech.

4. Levandule pomáhá při nachlazení

Čaj z květů levandule má mírné antibakteriální, antivirotické a antimykotické účinky a obsahuje i velké množství antioxidantů, a tak se osvědčil jako voňavá podpora při prevenci a léčbě chorob z nachlazení, odstraňuje problémy s dýcháním, navíc podporuje správné fungování imunitního systému a urychluje rekonvalescenci.

  • Hrnek teplého levandulového čaje s medem zmírňuje kašel a rýmu a ulevuje dýchacím cestám, mírní bolesti hlavy, které kašel a spol. často doprovázejí.Pomáhá i vdechovat vůni teplého čaje z levadule.

Léčivý levandulový nálev

Ingredience

  • 1 lžička sušených nebo 1,5 lžičky čerstvýchkvětů levandule
  • 250 ml vody

Příprava

Levanduli zalijeme šálkem vroucí vody, zakryjeme a necháme zhruba 7 minut vyluhovat. Scedíme.

Mohlo by se vám ještě líbit:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama