reklama

Jak se v létě starat o růže, aby krásně kvetly?

Lenka Valjentová
15. června 2021
Růže jsou jedny z nejkrásnějších a nejušlechtilejších květin na světě, o tom žádná. V podstatě je úplně jedno, jestli na zahradě pěstujeme růže velkokvěté s nádhernými poupaty, veselé mnohokvěté s více květy na jednom stonku, okouzlující pnoucí či atraktivní sadové, všechny chtějí své, aby dobře prospívaly a celé léto krásně a bohatě kvetly. Máme pro vás pět základních pravidel, jak růžím během léta dělat dobře.
reklama

Rod růže (Rosa) obsahuje tisíce druhů a nepřeberné množství kultivarů a hybridů. Jsou to většinou keře nebo popínavé rostliny, které při správné péči dokážou kvést nepřetržitě od června až do prvních mrazů.

Růže chce světlo

Růže coby královna květin má na zahradě výsadní postavení a na to musíme myslet už při jejich vysazování.Pro pěstování růží je optimální jihovýchodní nebo jihozápadní strana zahrady. Růže potřebují minimálně šest hodin dobrého světla, ale ne celodenní sluneční žár, který urychluje odkvétání. Sadové růže snesou plné slunce, velkokvěté ocení místo přes poledne lehce přistíněné. V úplném stínu se růžím vůbec nedaří, bývají neduživé a jsou snadným cílem škůdců (mšice) a chorob (padlí, černá skvrnitost listů). Nejlépe se růže cítí při teplotě od 16 do 23 °C, při teplotách nad 26 °C příliš rychle odkvétají a barvy květů blednou. Růžím nesvědčí větrné polohy.

Růže potřebuje prostor

Růže potřebují okolo sebe hodně prostoru, dařit se jim nebude pod stromy a keři, které jim budou jednak stínit, jednak brát živiny a vláhu. Kombinace například skakosty, levandulí, šalvějí nebo třapatovkamia okrasnými travinami se jim naopak bude líbit. Růžím nejlépe vyhovuje kvalitní lehká, dobře propustná hlinitopísčitá až hlinitá půda s dostatkem humusu. Naopak ve studených, jílovitých, trvale zamokřených a kyselých půdách se jim nelíbí.

5 pravidel letní péče o růže

  1. Staré dobré pravidlo výživy růží praví, že základní hnojení se spojuje se zazimováním, tedy zahrnováním růží kvalitním vyzrálým kompostem. Na jaře pak kompost rozhrneme a máme pohnojeno. Jen pozor na čerstvý chlévský hnůj, ten růžím neprospívá. Když růže začnou nasazovat poupata, přihnojíme je tekutým hnojivem a opakujeme jednou za dva týdny zhruba do konce července. Pak už nehnojíme.
  2. Během léta půdu okolo růží pravidelně kypříme a odplevelujeme. Růže zaléváme podle aktuálního počasí. Nemá význam růže zalévat každý den trochu, ale lépe důkladně jednou, dvakrát za týden alespoň pěti konvemi odstáté dešťové vody na m2, aby se voda vsákla do hloubky minimálně 30 cm. Ideální je mulčování borkou nebo posekanou trávou, hlavně tam, kde není možné pravidelná zálivka.
  3. U velkokvětých růží počítáme s tím, že květy s dlouhými stonky budeme řezat do vázy. Ale opatrně. Aby se keř neoslabil, měli bychom zhruba polovinu květů nechat odkvést na keři. Odkvetlé květy odstraňujeme ihned po odkvětu s asi dvěma nejbližšími listy.
  4. U mnohokvětých růží odřízneme po odkvětu celá květenství nad prvním listem pod ním. Z očka u posledního listy vyraší brzy nový výhon. Podobně odlamujeme zvadlé květy i na pnoucích a sadových růžích, protože ty berou rostlině sílu a brání v růstu nových.
  5. Plané výhony z kořenů, tzv. vlky, odřízneme hned, jakmile se objeví. Poznají se snadno podle malých a světlých lístků. Ponechání vlků způsobuje zplanění růže.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama