Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Při pěstování zeleniny musíte střídat její druhy. Už teď je čas to promyslet

Připravte se na jaro.
Vydáno: 09.02.2016
Udělejte si osevní plán
Udělejte si osevní plán Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pokud pěstujete na jednom stanovišti stejný druh plodin několik let po sobě, úroda se zákonitě snižuje. Zkuste si rozvrhnout výsadbu tak, abyste jednotlivé pěstované druhy každé tři roky vystřídali.

Každý zeleninový druh má rozdílné nároky na výživu a když ho neustále pěstujete na jednom místě, potřebné živiny zcela odčerpáte. Dochází tak k únavě půdy, která ztrácí úrodnost a stále častěji se v ní vyskytují stejní škůdci a choroby. Proto má pravidelné střídání plodin svůj význam.

Zeleninu si z hlediska nároků na živiny rozdělíme na tři základní skupiny:

+ Druhy, které vyžadují hnojení čerstvým chlévským hnojem – hlávkové zelí, květák, hlávková kapusta, salátové okurky, pór, melouny, brokolice, růžičková kapusta či čínské zelí

+ Druhy náročné na živiny z dobře rozloženého hnoje nebo kompostu – rajčata, papriky, baklažány, okurky nakládačky, celer, kedlubny, dýně, kukuřice cukrová nebo rané brambory

+ Druhy, které nesnášejí hnojení a vyžadují živiny ve staré síle (půda byla pohnojena chlévským hnojem před rokem) – cibule, česnek, červená řepa, mrkev, karotka, petržel, pastinák, špenát, salát, luskoviny nebo kopr.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Zásady střídání plodin

* Střídáme širokolisté druhy, které mají příznivý vliv na odplevelování půdy (špenát, brambory), s úzkolistými (mrkev, cibule), dále hlubokokořenící (petržel, celer) s mělce kořenícími (salát, špenát)

* Do osevného plánu zařazujeme i plodiny se schopností regenerovat půdu (hrách, fazole), které zeminu obohacují o dusík

* Střídáme také druhy náročné na vláhu (květák, raná kapusta, kedlubny, celer, salát, ředkvička a okurka) s druhy, které intenzivní závlahu nepotřebují (mrkev, petržel, cibule, česnek a pór)

(paw)

Mohlo by vás zajímat:

Semínka v lednu

Rajčata, saláty – milujete vlastní zeleninu? Tak pojďte promyslet jarní výsadbu. Teď je ideální čas

Cesta do budoucnosti

Pusťte se do klíčení! Takhle vypadá moderní továrna na zdraví za pár korun

Řeřicha

ŘEŘICHA: Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama