Velikonoce

5. ledna 2025 12:00

redakce Prima Living

Kdy si letos užijeme Velikonoce? Velký pátek bude až v druhé polovině dubna

Datum Velikonoc se každý rok mění. Letos nás čekají velikonoční svátky až v druhé polovině dubna. Konktrétně Velký pátek připadá na 18. dubna a Velikonoční pondělí čili pomlázka na 21. dubna 2025.

Proč slavíme Velikonoce

Velikonoce jsou nejdůležitější a nejstarší křesťanský svátek, který oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Původně poukazovaly na to, že život je silnější než smrt. V křesťanské tradici jsou Velikonoce  důležitější než Vánoce!   Moderní doba Velikonoce bere především jako oslavu probouzejícího se jara a doplnila je o staré lidové zvyky i komerční pojetí.

PŘEČTĚTE SI: Víte, proč malujeme vajíčka a pleteme pomlázku? Co znamenají velikonoční tradice?

Jak se počítá, kdy budou Velikonoce?

Je to poměrně snadné. Velikonoční neděle připadá vždy na první neděli po prvním jarním úplňku, to znamená po jarní rovnodennosti. Ta je definována na 21. března a toto datum se nemění. Pokud tento úplněk připadne na neděli, slaví se Velikonoce až neděli následující. Může to být ale ještě složitější. Úplněk se totiž vypočítává cyklicky. Liší se tak od skutečného astronomického úplňku.

Kdy jsou velikonoční prázdniny 2025

Velikonoční prázdniny pro děti základních a středních škol počínají čtvrtkem 17. dubna a trvají do následujícího úterý 22. dubna. Od roku 2016 je kromě Velikonočního pondělí státním svátkem i Velký pátek.

Nakupování o Velikonocích

Zatímco na Velikonoční pondělí zůstanou obchody ze zákona zavřeny a vy si tak nikde nenakoupíte, na Velký pátek se toto nařízení nevztahuje, supermarkety zůstávají otevřeny.

PŘEČTĚTE SI: Které dny v roce 2025 budou státní svátky a čekají nás prodloužené víkendy?

Velikonoce v roce 2025

  • Modré pondělí (někde se mu říká Žluté), 3. března: bývalo pro křesťany volným dnem, kdy se nemělo pracovat. Doma ale hospodyně a hospodáři dávali do pořádku celé stavení, uklízeli, přebírali potřebné i nepotřebné věci, opravovali je nebo vyhazovali.
  • Šedivé úterý, 4. března:  je další den vyhrazený důkladnému úklidu domácnosti. A v úterý se speciálně musí ze všech koutů vymést pavučiny, abychom tak symbolicky vyhnali veškeré zlo nejen z domu či bytu, ale i ze svého života.
  • Popeleční středa, 5. března 2025: Velikonoční období začíná mnohem dříve, než si většina z nás myslí. Celých 46 dní před Velikonocemi křesťané slaví Popeleční středu, kdy si nechávají od kněze vyznačit na čelo popelem malý křížek. Po Popeleční středě přichází čtyřicetidenní období půstu spojené se šesti postními nedělemi.
  • Škaredá středa, 16. dubna 2025: Velikonoční dny začínají připomínkou Jidášovy zrady, která vedla k ukřižování Ježíše Krista. V tento den bychom měli jíst porkmy, které vypadají potrhaně nebo ošklivě. Sladkostí spojenou se Škaredou středou jsou jidáše. Ty se pečou večer, ovšem pozor, jedí se až následující den.
  • Zelený čtvrtek, 17. dubna 2025: Ještě než se rozední, byste měli sníst jidáše potřené medem, což vám zajistí pevné zdraví na následující rok. Zelený čtvrtek se dotýká také toho, co budeme obědvat nebo večeřet. Ideální je sáhnout po zelenině, je koneckonců Zelený čtvrtek. Takže si udělejte třeba špenát!
  • Velký pátek, 18. dubna 2025: I Velikonoce mají své tajemné pověry a tradice. Velký pátek je jich plný, tak například v tenhle den má z pramenů namísto vody prýštit víno. Údajně se také otevírají dveře k pokladům, takže kdo chce zbohatnout, má ideální příležitost! Ale pozor, aby se za vámi skála nezavřela!
  • Bílá sobota, 19. dubna 2025: Dnes byste měli uklízet. To není zrovna tradice, která by se mnoha lidem zamlouvala. Je to ale tak. Vymeťte dům novým koštětem a ještě chvilku vydržte nejíst maso. Bílá sobota je posledním dnem postního období.
  • Neděle, Boží hod velikonoční, 20. dubna 2025: Dnes se bude pořádně jíst! Na stůl by měl přijít mazanec i velikonoční beránek. Skončil půst, je potřeba to dosyta oslavit!
  • Velikonoční pondělí, 21. dubna 2025: Mnoho z nás považuje za Velikonoce právě Velikonoční pondělí. Často zapomínáme na svátky, které mu předcházejí. Tradice spojené s pondělím zná snad každý, ale najdou se lidé, kteří od pomlázky upouštějí…

Postní neděle v roce 2025

S předvelikonočním časem se pojí šest postních nedělí. Mají názvy podle tradic, které se s nimi pojí. U postních nedělí ale pozor, názvy se mohou lišit region od regionu. Uvádíme tedy ta nejpoužívanější jména. Tady jsou jejich data pro rok 2025:

  1. Černá neděle: 9. března 2025
  2. Pražná neděle: 16. března 2025
  3. Kýchavá neděle: 23. března 2025
  4. Družební neděle: 30. března 2025
  5. Smrtná neděle: 6. dubna 2025
  6. Květná neděle: 13. dubna 2025

NENECHTE SI UJÍT: Velikonoce klepou na dveře! Začíná čtyřicetidenní půst. Co dělali a jedli naši předkové v postním čase

Co na Velikonoce uvařit a upéct

Velikonoční DIY

Na Velikonoce je potřeba se připravit, a to se týká i výzdoby. Můžete se nechat inspirovat nápady v našem jarním speciálu Velikonoce.

10 tipů na velikonoční tvoření

  1. Příprava na Velikonoce: Vysejte bylinky, nechte rozkvést jarní květiny a nazdobte stůl
  2. Velikonoční dekorace z papíru. Vytvořte si s dětmi věnec, girlandu i zápich do osení
  3. Naučte se barvit kraslice bez chemie. Zkuste přírodní modrou, žlutou i růžovou
  4. Super nápady na originální zdobení kraslic. Přírodní styl, žádné divoké barvy
  5. Velikonoční stromeček: Na jarní dekoraci použijte kvetoucí i holé větve a pohrajte si s kraslicemi
  6. Velikonoční dekorace: Vyrobte si svíčky ve tvaru kraslic nebo ve vaječných skořápkách
  7. Jarní dekorace z ruliček od toaletního papíru: Vyrobte velikonoční věnce a květinové ozdoby
  8. Velikonoční věnec ze skořápek: Jarní dekorace ve svěžích barvách
  9. Velikonoce jsou více než vajíčka a pomlázky. Vyzdobte si velikonočně interiér a přilákejte domů jaro
  10. Velikonoční zajíčky z dřevěných špachtlí či z dřívek od nanuků zvládnete i s dětmi

Zdroj: ceskezvyky.cz; cesketradice.cz


Přečtěte si také