Velikonoce

17. srpna 2021 16:27

Matouš Hartman

Velikonoce si v roce 2025 užijeme v druhé polovině dubna

Po tom, co v roce 2024 vyšly Velikonoce na konec března, nás čekají svátky jara v roce 2025 až v druhé polovině dubna. Mrkněte se, kdy přesně Velikonoce budou!

Velikonoce vroce 2025

 • Popeleční středa, 5. března2025: Velikonoční období začíná mnohem dříve, než si většina z nás myslí. Celých 46 dní před Velikonocemi křesťané slaví Popeleční středu, kdy si nechávají od kněze vyznačit na čelo popelem malý křížek. Po Popeleční středě přichází čtyřicetidenní období půstu spojené se šesti postními nedělemi.
 • Škaredá středa, 16. dubna 2025: Velikonoční dny začínají připomínkou Jidášovy zrady, která vedla k ukřižování Ježíše Krista. V tento den bychom měli jíst porkmy, které vypadají potrhaně nebo ošklivě. Sladkostí spojenou se Škaredou středou jsou jidáše. Ty se pečou večer, ovšem pozor, jedí se až následující den.
 • Zelený čtvrtek, 17. dubna 2025: Ještě než se rozední, byste měli sníst jidáše potřené medem, což vám zajistí pevné zdraví na následující rok. Zelený čtvrtek se dotýká také toho, co budeme obědvat nebo večeřet. Ideální je sáhnout po zelenině, je koneckonců Zelený čtvrtek. Takže si udělejte třeba špenát!
 • Velký pátek, 18. dubna 2025: I Velikonoce mají své tajemné pověry a tradice. Velký pátek je jich plný, tak například v tenhle den má z pramenů namísto vody prýštit víno. Údajně se také otevírají dveře k pokladům, takže kdo chce zbohatnout, má ideální příležitost! Ale pozor, aby se za vámi skála nezavřela!
 • Bílá sobota, 19. dubna 2025: Dnes byste měli uklízet. To není zrovna tradice, která by se mnoha lidem zamlouvala. Je to ale tak. Vymeťte dům novým koštětem a ještě chvilku vydržte nejíst maso. Bílá sobota je posledním dnem postního období.
 • Neděle, Boží hod velikonoční, 20. dubna 2025: Dnes se bude pořádně jíst! Na stůl by měl přijít mazanec i velikonoční beránek. Skončil půst, je potřeba to dosyta oslavit!
 • Velikonoční pondělí, 21. dubna 2025: Mnoho z nás považuje za Velikonoce právě Velikonoční pondělí. Často zapomínáme na svátky, které mu předcházejí. Tradice spojené s pondělím zná snad každý, ale najdou se lidé, kteří od pomlázky upouštějí…

Abyste měli o českých tradicích přehled, připravili jsme pro vás speciál s mnoha informacemi:

Postní neděle v roce 2025

Málokdo dnes ví, že s předvelikonočním časem se pojí I šest postních nedělí. Tady jsou jejich data pro rok 2025:

 1. Černá neděle: 9. března 2025
 2. Pražná neděle: 16. března 2025
 3. Kýchavá neděle: 23. března 2025
 4. Družební neděle: 30. března 2025
 5. Smrtná neděle: 6. dubna 2025
 6. Květná neděle: 13. dubna 2025

Co na Velikonoce uvařit a upéct

Velikonoční tvoření

Pokud jste už unavení z barvení vajíček, existuje mnoho dalších DIY nápadů, které můžete vyzkoušet a vyzdobit si byt jinak!

Mrkněte se do našeho speciálu zaměřeného na Velikonoce:

Sdílejte článek
Štítky Velikonoce

Přečtěte si také