Deštivo bude i o víkendu: Plevel a škůdci útočí na zahradu!
Chladnější a deštivé počasí v Česku vydrží minimálně do konce týdne. To vyhovuje tradiční české zelenině, ale bohužel i plevelu a slimákům. Jak ochránit zahradu?
Minimálně do konce druhého červnového týdne zůstanou v Česku teploty podprůměrné, místy se objeví přeháňky i bouřky. Výraznější změnu snad přinese až příští týden, kdy by se mohlo začít oteplovat a ubývat srážek, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
O víkendu se oteplí, ale zesílí vítr
V sobotu 13. 6. bude zpočátku převládat velká oblačnost s četnými přeháňkami a občasným deštěm. Během dopoledne v jihozápadní polovině Česka a k večeru i jinde budou přeháňky ustávat a oblačnost ubývat až na polojasno.
Zároveň se oteplí. Noční minima budou mezi 10 a 15 °C, denní maxima mezi 18 a 23 °C.
Pocitovou teplotu však bude snižovat čerstvý západní až severozápadní vítr o rychlosti 4 až 8 m/s. Zejména v Čechách se mohou vyskytnout nárazy kolem 15 m/s (55 km/h).
Neděle nabídne polojasnou až oblačnou oblohu. Na severu a severovýchodě se místy vyskytnou přeháňky, ojediněle i bouřky.
Teploty mírně klesnou, v noci na 8 až 13 °C a přes den na 17 až 22 °C. Na jihu Moravy však bude i 23 °C.
Vítr zůstane poměrně silný s lokálními nárazy kolem 15 m/s (55 km/h).
Mohlo by vás zajímat: Houby rostou! Kde můžeme najít hřiby, kozáky i křemenáče?
Výhled na začátek příštího týdne
V průběhu třetího červnového týdne se bude stále více prosazovat vliv tlakové výše. Oblačnosti bude ubývat a srážky se vyskytnou už jen výjimečně, zejména v první polovině týdne.
Zároveň začne proudit do střední Evropy teplejší vzduch od jihozápadu. Jak rychlé a výrazné oteplení bude? Některé výpočty však naznačují, že by se v polovině týdne mohly vrátit letní, nebo dokonce tropické teploty.
Polojasno až oblačno bude v pondělí 15. 6. Stejně jako v neděli se přeháňky mohou vyskytnout na severu a severovýchodě, jinde jen ojediněle. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v rozmezí od 17 do 21 stupňů, na jihu Moravy bude až 24 °C.
V úterý meteorologové očekávají převážně polojasnou oblohu beze srážek. V noci teploty klesnou až k pěti stupňům Celsia, přes den však vyšplhají k 19 až 23 °C. Tepleji bude opět na Moravě, kde jsou maxima stanovena na 26 °C.
Podívejte se na aktuální předpověď počasí:
Současné počasí přeje české zelenině
„Aktuální deštivé a chladnější počasí přeje tradiční středoevropské zelenině, která nemá vysoké nároky na teplo a potřebuje dostatek vláhy. Jsou to především brambory, červená řepa, tuřín, černá ředkev, mrkev, petržel, vodnice, celer, cibule, růžičková kapusta, zelí, hlávkové saláty nebo listové saláty,“ uvádí ing. Marta Pawlicová, předsedkyně Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Praha-město.
Naopak teplomilným druhům zeleniny, jako jsou rajčata, okurky, lilky, melouny nebo papriky, se tohle současné počasí nelíbí a už nedočkavě vyhlížejí teplé a slunečné dny.
Plevel roste jako divý
Teď se daří plevelům, rostou až desetkrát rychleji než pěstované plodiny! Když si plevel nepohlídáme, může vyrůst do obřích rozměrů a stát se dominantou našich záhonů. „Přerostlý plevel může zásadně snížit až zlikvidovat úrodu a zpomalit růst zeleniny, hlavně cibule a mrkve. To pro nás znamená, že plevele musíme průběžně likvidovat a nenechat si je přerůst přes hlavu,“ vysvětluje Ing. Pawlicová.
Jasnou volbou je ruční likvidace, v ideálním případě plevel vytáhneme z půdy i s kořeny. Zkušení zahradníci říkají, že nejlepším herbicidem je motyka!
Nepřehlédněte: 23 babských rad, osvědčených tipů a zahrádkářských triků, jak vyhnat slimáky ze zahrady
Boj se škůdci nikdy nekončí
„Při a po deštích nám umí pořádně zatopit nájezdy agresivních plzáků španělských. V zahradách je jich habaděj a boj proti nim nekončí nikdy. Zaručený návod, jak se jich zbavit zatím neexistuje. Alespoň já o něm ještě nevím. Nejlepší je, nechceme-li používat chemii, plzáky sbírat, sbírat a sbírat...," doporučuje zahrádkářka.
Škody nadělá taky mandelinka bramborová. Pochutnává si nejen na bramborové nati, ale i rajčatech, paprikách nebo lilku. Můžeme ji sbírat, ale z vlastních zkušeností doporučuji ekologický přípravek na bázi oleje, který zaručeně zničí mladé mandelinky. Dospělé už musíme posbírat ručně," radí ing. Pawlicová.
Zdroje: ing. Marta Pawlicová, předsedkyně Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Praha-město; chmi.cz; CNN Prima NEWS