reklama

Jak pěstovat letní cibuloviny a hlíznaté květiny? Kaly, jiřiny i mečíky vysaďte v druhé polovině května

Lenka Valjentová
15. května 2021
Chcete mít v létě široko daleko nejkrásnější zahradu? Pěstujte bohatě kvetoucí letní cibuloviny a hlíznaté rostliny, které vás nadchnou spoustou barevných květů a pokvetou až do podzimu! Vybrali jsme pro vás šest nejoblíbenějších: jiřiny, gladioly neboli mečíky, frézie, kaly, dosny a lilie. Když je zasadíte do konce května, bude vám v letních měsících odměnou moře nádherných květů. Letní cibuloviny a hlíznaté květiny se musí vysadit až po ledových mužích.
reklama

Vonné frézie

Frézie (Freesia) asi znáte spíše jako řezané květiny, ale můžete je zkusitpěstovat i na zahradě nebo v truhlících. Frézie krásně vypadají a taky příjemně voní. Jejich vůně může být lahodně sladká ivelmi kořeněná, některé kultivary voní velmi intenzivně. Můžete si vybrat rostliny sjednoduchým, polodvojitým nebo dvojitým květenstvím vrůzných barvách, nejčastěji jsou růžové, bílé, fialové, červené, oranžové, žluté, levandulové. Krásu a vůni něžných květů si můžete vychutnávat od června do konce srpna. Fréziemá listy ve tvaru meče, stonky jsou štíhlé a vysoké od 10 do 44 cm.

Okouzlující jiřiny

Jiřinky (Dahlia) jsou okouzlující květiny, existují desítky tisíc kultivarů, jeden krásnější než druhý. Vybírat můžete z množství barev avýjimečných barevných kombinací. Květy mohou být malé jako pingpongový míček, nebo velké jako fotbalový míč. Kvetou od července anepřestanou až do prvních mrazíků. Kvetení můžete napomoci sami, stačí, když budete odkvetlé květy průběžně odstraňovat. Květy jiřin navíc přitahují motýly jako magnet. Jsou ozdobou venkovských i městských zahrad, prospívají taky v nádobách na balkoně.

Elegantní kaly

Zahradní kaly (Zantedeschia) jsou květiny stylové, moderní a tak trochu rozmarné. Tyhle krásky skvěty ve tvaru trychtýřovitých kalichů jsou vnejrůznějších barvách od žluté abílé přes červenou, fialovou, růžovou aoranžovou až po téměř černou i zajímavě dvoubarevné kombinace. Listy kaly jsou rovnoměrně zelené nebo skvrnité amají tvar oštěpu. Zahradní kaly kvetou od července do října,vysoké jsou od 30 do 90cm. Barevné květy jsouskvělé do vázy, jelikož jsou elegantní a dlouho vydrží.

Atraktivní gladioly

Gladioly, česky mečíky (Gladiolus) jsou oblíbené rostliny s nádhernými květy, které vyniknou na letních záhonech a v nádobách, navíc dlouho vydrží ve váze. Zahradní mečíky se šlechtíod roku1841 a dnes existuje několik desítek tisíc různých kultivarů. Dělí se do různých skupin, například na trpasličí, malokvěté, velkokvěté, motýlokvěté atd. Nabízejí širokou paletu odstínů barev od čistě bílé po tmavě fialovou, od zářivě žluté po rudou. Mečíky jsou skvělé květiny k řezu. Když se otevřou dva až tři květy, stonek odřízněte adejte do vázy.

Jedinečné dosny

Dosny (Canna) mají květy velké, nebo malé aštíhlé a vybrat si můžete z široké palety barev od červené, oranžové, žluté, růžové a bílé ve všech jejich odstínech. Období kvetení je července až do října. Když budete uvadlé listy odstraňovat, bude vám dosna kvést déle. Okrasné jsou nejen květy, ale také listy, ato díky jejich zbarvení. Mohou být zelené, bronzové, červené nebo ikropenaté. Vdivoké přírodě najdete dosny ve Střední aJižní Americe. Průměrná výška rostliny je 80 až 200cm. Hodí se do zahrady na trvalkový záhon, dobře roste tak v nádobách.

Exotické lilie

Lilie (Lilium) patří bezesporu ke skvostům zahrad a balkonů, a to hlavně díky exoticky honosné kráse květů. Existuje mnoho různých skupin, druhů a kultivarů. Květy mohou být bílé, růžové, fialové, červené, žluté, oranžové, nachové ve všech odstínech a jejich kombinacích s tmavými skvrnami nebo pruhy. I tvary trojčetných květů jsou rozmanité, např.trubkovitý, miskovitý, nálevkovitý, turbanovitý. Velikost květů se pohybuje od zhruba 7 cm až do 30 cm.Lilie kvetou od června do září. Asijské lilie téměř vůbec nevoní, zatímco orientální lilie šíří typickou, až omamnou liliovou vůni. Jsou ideálními květinami k řezu.

8 pravidel vysazování letních cibulovin a hlíznatých květin

  1. Letní cibuloviny a hlíznaté květiny (jaký je mezi nimi rozdíl, se dozvíte zde) se ven vysazují až po ledových mužích, až když pomine nebezpečí jarních mrazíků, což je obvykle někdy v druhé polovině května(lilie se mohou sázet i dříve).
  2. Cibulnaté a hlíznaté květiny nejsou příliš náročné na zeminu a jsou schopny s úspěchem růst téměř ve všech zahradních půdách. Většina potřebují dostatečně slunné stanoviště.
  3. Lopatkou udělejte dostatečně velké jamky nebo řádek.
  4. Letní cibulky ahlízy se sází do hloubky, která je přibližně dvojnásobkem jejich šířky. Výjimkou jsou jiřiny, protože ty se sázejí méně hluboko.
  5. V těžkých půdách stačí cibulky a hlízy umístit o něco mělčeji, naopak v lehkých suchých půdách vysazujte hlouběji.
  6. Půdu v jamce nebo řádku dobře nakypřete, přidejte rozležený a prosátý kompost.
  7. Lehce vložte cibulky nebo hlízy do jamky špičkou či výstupkem starého stonku směřujícím nahoru. Zasypejte zeminou.
  8. Ihned po zasazení je dobré cibule a hlízy pořádně zalít, aby co nejrychleji vytvořily kořínky.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama