Zahrádku na balkoně zvládnou i úplní začátečníci: Pěstujte květiny, bylinky a zeleninu

Rádi byste si sami vypěstovali voňavé květiny i drobnou zeleninu či bylinky, ale máte k dispozici pouze omezený prostor svého balkonu? Žádný problém! Poradíme vám, co pěstovat, aby vám rozkvetlé truhlíky i bohatou úrodu záviděli všichni sousedi.

Myslíte si, že zeleninu a květiny kromě notoricky známých balkonovek mohou pěstovat pouze majitelé zahrádek? Omyl! Jde to i na balkoně či terase. Stačí si jenom dobře rozvrhnout prostor, zeleninu kombinovat vjedné nádobě skvětinami i bylinkami, a uvidíte, že na své zahrádce jako dlaň vypěstujete mnohem více, než by vás kdy napadlo.

Vlastní výsev

Sazeničky květin i zeleniny si samozřejmě můžete jednoduše koupit, ale pokud už se na pěstování těšíte a nemůžete se dočkat vlastních rostlinek, vysejte semínka, ať můžete jejich růst pozorovat pěkně od začátku.

Vobchodech najdete nepřehlédnutelné stojany a na nich sáčky se semínky. Dobře si na zadní straně přečtěte, kam se daná rostlina hodí, co potřebuje a hlavně, kdy semena vysít. Semínka pak vysejte do pěstebních misek svýsevním substrátem nebo do pěstebních rašelinových tablet. Stabletami je práce mnohem jednodušší, semínka se do nich vkládají po jednom, a tak odpadá práce spracným jednocením vzešlých rostlinek. U tablet však musíte počítat smnohem větší finanční náročností.

Vysetá semínka umístěte na parapet, budou ke svému růstu potřebovat dostatek tepla, světla a přiměřenou zálivku.

Zelenina zpřímého výsevu

Na druhou stranu je tu i zelenina, kterou můžete vysévat vpolovině března rovnou venku, tedy i na balkoně, do půdy. Pro takové pěstování se výborně hodí ředkvičky. Postačí vám dokonce i jednoduchá bednička nebo přepravka, tu vyložte igelitem, nasypte substrát, ten urovnejte, vytvořte řádky, vysejte semínka, řádky zahrňte a přitlačte. Stejným způsobem můžete pěstovat například i listový salát, skvělý je pro tento způsob pěstování salát dubáček, který netvoří hlávky, ale sklízejí se mladé samostatné lístky. Ředkvičky, listový salát, hrášek, a dokonce i špenát mají krátkou dobu vegetace, proto jim postačí i tento zjednodušený způsob pěstování.

Kdy přijde čas výsadby na balkon

Teprve vdruhé polovině května budou moct mladé rostlinky, pěstované zatím na parapetu za oknem, přesídlit na balkon, tedy vdobě, kdy už nebudou hrozit ranní mrazíky. Sazeničky můžete dávat na balkon i dříve, ale musíte pečlivě sledovat předpověď počasí a při hrozícím poklesu teploty je zase uklidit, alespoň na noc, do místnosti.

Jdeme vysazovat

Máte připravenou vlastní sadbu nebo si pro ni zajdete do zahradnictví nebokvětinářství? I když… my dáváme hlas spíše tomu zahradnictví, kde máte jistotu čerstvé sadby, která nikam necestovala, a je tak vnejlepší kondici.

Vjakých nádobách pěstovat

Pro začátek vám samozřejmě postačí obyčejné truhlíky a květináče, ale pokud chcete množstvím své úrody své sousedy přímo omračovat, pořiďte si samozavlažovací truhlíky nebo ještě lépe kontejnery. Nasypte do nich substrát, určený přímo pro pěstování vsamozavlažovacích květináčích, ale postačí vám i levnější, běžný substrát pro balkonové rostliny. Zalévat je budete jenom jednou týdně, pořádnou dávkou vody. Jenom vhodně horkých letních dnech bude potřeba zálivka dvakrát týdně.

Zelenina do truhlíku

Úplně nejlepší zeleninou pro pěstování na balkonech jsou rajčata, okurky a papriky. Rajčata a papriky už potřebujete předpěstované, ať už vlastnoručně, nebo máte kupovanou sadbu, okurky se vysazují přímo ven na konci dubna. A mezi semínka okurek klidně přihoďte i pár semínek kopru. To pro případ, že by vaše úroda byla tak veliká, že by stačila i na zavařování.

Protyto druhy zeleniny se výborně hodí ony samozavlažovací kontejnery, ve kterých můžete pěstovat i rajčata tyčková, nejen balkonová. Pro pěstování na balkoně jsou skvělá i tzv. divoká rajčata. Jen se musíte připravit na jejich skutečnou divokost. Pokud je někde u stropu balkonu nezaštípnete, budou na podzim nakukovat na balkon i partaji o patro výše.

Bylinky pro balkony

Nejčastěji využívanými bylinkami budou asi pažitka, petrželka a bazalka. Nenechte se zlákat jednoduchým zakoupením mladých rostlinek vkvětináčku vběžném supermarketu. Jsou určené krychlé spotřebě a většinou také rychle uvadnou a uhynou. Takhle jednoduše to nepůjde, i když výjimky se samozřejmě stávají. Jestliže jste si nepřipravili vlastní sadbu, vážně raději zajděte do zahradnictví.

Pokud bylinky rádi používáte při vaření, můžete pěstovat i oregano, tymián nebo rozmarýn. Bylinky pěstujte raději vsamostatných květináčích, protože mají nižší nároky na vodu než ostatní květiny či zelenina. Na druhou stranu pažitka a petrželka se například spaprikami vjedné nádobě snesou velmi dobře.

Květiny pro balkonové zahrádky

Pokud chcete pěstovat květiny spolu se zeleninou vjedné nádobě, pak zvolte například aksamitník neboli afrikán, který zeleninu dokonce dokáže ochránit od nájezdu škůdců, nebo lichořeřišnici a měsíček zahradní. Tyto rostliny mají také ochranné účinky.

Mezi zeleninou však můžete pěstovat i další druhy květin, například pro balkony typické petúnie nebo lobelky.

A co ovoce?

Pro balkonové pěstování se výborně hodí i jahody. Zvolte buď tzv. jahody měsíční, drobné jahůdky, chutí i vůní podobné jahodám lesním, nebo jahody zahradní, opakovaně plodící.


Přečtěte si také