reklama

Cibulové slupky jsou účinné hnojivo. Použijte je na zeleninu i muškáty

Lenka Valjentová
25. května 2021
Cibulové slupky obvykle končí jako odpad v koši. A to je škoda, protože se ještě dají užitečně využít při pěstování zahradních, balkonových i pokojových rostlin. Slupky z cibule jsou přírodní, levné, spolehlivé a účinné domácí hnojivo. Dodají spoustu prospěšných živin, které potřebují rostliny ke svému zdravému růstu a ochrání je před mnohými chorobami a škůdci. Máme pro vás několik osvědčených návodů, jak z nich udělat perfektní hnojivo.
reklama

Všechny rostliny, ať zelenina a ovoce, tak i okrasné květiny pěstované venku na zahradě, na balkoně nebo doma, potřebují ke správnému růstu vyvážený přísun živin, jinak by byly slabé, neduživé, nekvetly by a neplodily. Navíc by byly náchylnější k nejrůznějším chorobám a atakům škůdců.Než sáhneme po chemických přípravcích, měli bychom využít zkušenosti našich předků a využít vaječné skořápky, kávovou sedlinuneboli lógr, dřevěný popel, droždí, mléko nebo jedlou sodu či ocet – a taky slupky z cibule.

Coslupky z cibule dokážou

Cibulové slupky jsou nadupané pro rostliny cennými flavonoidy, především rutinem a kvercetinem, dále obsahují karotenoidy, vitaminy E a C, z minerálních látek například hořčík, draslík a železo.

  • Slupky z cibule hlavně posilují a vyživují kořenový systém a tím výrazně prospívají správnému vývoji rostlin, protože utužují jejich obranyschopnost a přirozené ochranné vlastnosti – a jak víme, zdravá rostlina je odolnější proti rozličným chorobám i různých škůdcům.
  • Mají antibakteriální a protiplísňové účinky, dezinfikují kořeny, zabraňují množení hub a bakterií, a tak rostliny přirozeně chrání před plísněmi a hnilobou.
  • Ve formě postřiku pomáhají také hubit škůdce a parazity, zejména mšice a svilušky.
  • Navíc zlepšují strukturu půdy a přispívají rozvoji užitečných půdních mikroorganismů.
  • Výrazně také vylepšují chuť plodové zeleniny (zejména paprik, rajčat, okurek) a zvyšují v nich koncentraci vitamínů.
  • Nejjednodušší je, když suché cibulové slupky přimícháme v zahradě do záhonu, do truhlíku na baloně nebo do květináče pokojovek,budou účinně a přirozeně chránit rostliny před škůdci a nemocemi a podporovat jejich zdravý růst.

Cibulové hnojivo pro okurky a cukety

Ingredience

  • 1 hrnek suchých cibulových slupek
  • 2,5 l vody

Příprava

Do vody nasypeme slupky a pomalu přivedeme k varu. Povaříme asi 2 minuty, sejmeme a necháme do druhého dne vyluhovat. Scedíme přes síto. Odvarem zředěným v poměru 1 : 5 zaléváme okurky a cuketyjednou týdně ke kořenům.

Cibulový mulč pro jahody a brambory

Cibulové slupky dobře slouží jako mulč pro jahody nebo brambory. Jejich pach odhání hmyz i jiné škůdce (vosy, květopas, mandelinka bramborová), chrání před plísněmi a řadu účinných látek uvolňuje i do půdy.

Cibulový prášek pro květiny

Cibulové slupky dokonale suché rozemeleme na prášek. Tohle hnojivu sblahodárnými účinky můžeme použít na kvetoucí zahradní, balkonové a pokojové květiny.Stačí jej jednou na tři týdny rovnoměrně nasypat okolo rostlin a pak důkladně zalít vodou. Hlavně muškáty a petúnie budou bohatě a dlouho kvést.

Dezinfekční postřik proti mšicím a sviluškám

Ingredience

  • asi 4 lžíce cibulových slupek
  • 500 ml horké vody

Příprava

Slupky zalijeme horkou vodou, zakryjeme a necháme tři až čtyři dny vyluhovat. Scedíme. Před použitím naředit vpoměru 1 : 10. Nalijeme do postřikovače a rostlinu postříkáme. Opakujeme po třech dnech, dokud se mšic a svilušek nezbavíme.

Cibulové slupky nejvíce ocení:

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama